niedziela, 5 czerwca 2011

#774 - Komix-Express 91

Podczas spotkania w katowickim Rondzie Sztuki Michał Śledziński ukradkiem wspomniał o wielkim powrocie "Produktu". No, przynajmniej w pewnym sensie, ponieważ pomysł wydania specjalnego numeru "P", określanego jako "Numer 24" krąży między Śledziem, a KRL`em od kilku dobrych lat. Niestety, wciąż pozostając w formie luźnej myśli, a nie konkretnego projektu zakładającego zebranie grupy twórców związanych z jednym z najważniejszych polskich magazynów komiksowych. Na potrzeby publikacji każdy z nich miałby wykonać po jednym specjalnym odcinku swojej flagowej serii. Podczas takiego zjazdu rodzinnego największy problem byłby oczywiście z Filipem Myszkowskim, którzy porzucił komiks na rzecz malarstwa i ilustracji, ale chyba nie przeszkadzałoby mu to w wykonaniu okładki (jak podpowiedział ktoś z widowni). Pomysł jest na tyle zacny i interesujący, że Kolorowe Zeszyty z całych sił kibicują projektowi pod krytponimem "Nr. 24". Mamy nadzieję, że coś w tym temacie ruszy się w najbliższej przyszłości. Ostatni numer "Produktu" ukazał się w połowie 2004 roku. To właśnie na jego łamach do wielkiej kariery startowali Śledziu, oraz tacy twórcy, jak wspomniany Karol "KRL" Kalinowski, Marek Lachowicz czy bracia Minkiewiczowie. (KO)

Koło Komiksu oraz Koło Socjologii Collegium Civitas serdecznie zapraszają studentów oraz fanów komiksów na konferencję zatytułowaną" Superbohaterowie jako opium dla mas". Celem konwersatorium będzie próba uchwycenia mitu komiksowego herosa z zupełnie innej perspektywy. Czy kiedykolwiek bowiem zastanawialiście się, po co tak naprawdę stworzono superbohaterów? Jaka jest ich rola społeczna oraz jaki mają wpływ na przeciętnych czytelników? Jeżeli do tej pory wydawało się Wam, że ich głównym celem jest bawienie i intrygowanie publiczności, to przyjdźcie i przekonajcie się jak jest w rzeczywistości. W trakcie spotkania wykorzystamy dorobek zarówno klasyków socjologii (Max Weber czy Karol Marks), jak również zapoznamy słuchaczy z teoriami mniej znanych specjalistów. Szczególną uwagę zwrócimy na polskiego badacza Stefana Czarnowskiego, ucznia samego Emila Durkheima, który analizował kult bohaterów oraz ich podłoże społeczne. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na XII piętro Pałacu Kultury i Nauki w czwartek, 2 czerwca na godzinę 15:00 w Sali 1222(EDIT: fakt, informuje mocno poniewczasie, bo impreza już się odbyła!). (KO)

Pierwszego czerwca, w Dzień Dziecka, w warszawskiej Mediatece Start Meta otwarto wystawę "Komiksowa Jazda!". Prace pochodzące z antologii "Jazda!" (wśród twórców między innymi tacy autorzy, jak Robert Sienicki, Mikołaj Ratka, Bartosz Sztybor, Bartłomiej Kuczyński i inni) która miała swoją premierę na drugiej Komiksowej Warszawie oraz z albumów "Moe" i "Tainted", których autorem i współautorem jest Piotrek Nowacki będzie można oglądać do końca lipca tego roku. Wystawa jest organizowana przez Urząd Dzielnicy Warszawa Bielany, Polskie Stowarzyszenie Komiksowe i Mediatekę Start-Meta. (KO)

Oprócz tego, że odwiedzi Poznań, stawi się również w Krakowie. Gość Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura Aleksander Zogrof pojawi się w krakowskiej galerii "Znaczy się" 6 czerwca o godzinie 18:00. Artysta, który tak naprawdę nazywa się Saša Rakezić, jest jednym z najciekawszych europejskich twórców z kręgu komiksu niezależnego. W tym roku, na Ligaturze premierę będzie miał pierwszy komiks Zografa na polskim rynku. "Pozdrowienia z Serbii" mają formę dziennika, tworzonego w czasie wojny, ale opisującą ją z zupełnie innej perspektywy, pokazując codzienne życie serbskiej ludności w czasie nalotów, załamania się więzi międzyludzkich i całkiem zwyczajne probleme aprowizacyjne. (KO)

Jak podaje serwis Gildia.pl powołując się na portal Gazeta.pl Grzegorz Rosiński zostanie uhonorowany stopniem oficera Ordre des Arts et des Lettres. Tym samym jeden z najwybitniejszych europejskich twórców komiksowych dołączy do grona polskich artystów, których spotkał podobny zaszczyt: rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz, reżyserów Andrzeja Wajdy i Andrzeja Seweryna oraz aktorek Krystyny Jandy i Mai Komorowskiej. Order Sztuk i Literatury jest przyznawany osobom, które "wyróżniają się poprzez swoją działalność artystyczną lub literacką oraz tym, które mają szczególny wkład w propagowanie sztuki i literatury we Francji i na świecie". Kapitule orderu przewodniczy francuski minister kultury i komunikacji. Autorowi "Thorgala", "Szninkla", "Yansa" i "Skargi Utraconych Ziem" serdecznie gratulujemy i pękamy z dumy! (KO)

4 komentarze:

Daniel Gizicki pisze...

"Tainted LOVE"? to oni jakiś nowy album trzasnęli?

r. sienicki pisze...

Nowacki i Gloria Jones.

lucek pisze...

Chętnie wpadnę na tych "Superbohaterów jako opium dla mas" 2 czerwca.
A jednak nie. 2 czerwca wypada w miniony czwartek, cały dzień wtedy pracowałem. Sorry, jednak nie wpadnę.

Maciej pisze...

Cholera, też chciałem wpaść, ale wtedy akurat cały dzień zapierdalałem malując komiks na pięciu fakin bilbordach!