sobota, 30 kwietnia 2011

#750 - Komix-Express 86

18 czerwca 2011 roku odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Komiksu Historycznego. Jak opisują organizatorzy, Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej "Przystanek Historia" i Dariusz Cybulski z "Coyot Presents" FKH będzie "imprezą kulturalną o charakterze naukowo-popularyzatorskim, mającą na celu prezentację wciąż mało znanego w Polsce medium kultury popularnej, jakim jest komiks historyczny". Honorowymi gośćmi festiwalu będą ojciec Tytusa Henryk Jerzy Chmielewski oraz profesor Jerzy Eisler. Oprócz nich na konwencie zjawią się również takie osoby, jak Grzegorz Janusz, Sławomir Kiełbus, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Przybylski, Adam Rusek, Zygmunt Similak, Michał Słomka, Marek Szyszko, Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski, Robert Zaręba i wielu, wielu innych. Oprócz standardowych atrakcji, czyli spotkań autorskich, sesji autografów, prelekcji i konkursów, zapowiedziano również premiery nowych albumów. Szczegółowy program można znaleźć na przykład na Polterze. Impreza odbędzie się w siedzibie Centrum przy ulicy Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, a wstęp na nią jest wolny. (KO)

A już 7 i 8 maja odbędzie się zupełnie inna komiksowa impreza. Lubelskie Spotkania z Komiksem słyną ze swojego kameralnego klimatu lokalnego konwentu. Trzecia edycja będzie miała miejsce w ACK UMCS Chatka Żaka przy ulicy Radziszewskiego 16. Wstęp na nią będzie wolny. W ramowym programie imprezy znajdują się spotkania z tłumaczem Robertem Lipskim i autorem "Konstruktu" Jakubem Kijucem, dyskusje i prelekcje prowadzone między innymi przez Jakuba Koisza, Jakuba Sytego i Matuesza Orzecha (ciewie zapowiadający się wykład o superbohaterach i Lacanie) oraz warsztaty prowadzone przez duet Maciej Pałka-Dominik Szcześniak. Plakat promującego imprezę przygotował Mikołaj Ratka. Kto się wybiera? (KO)

Jak podaje warszawska "Gazeta Wyborcza" Marzena Sowa i Krzysztof Gawronkiewicz pracują nad wspólnym komiksem. Autorka "Marzi" wpadła na pomysł na "Powstanie", miłosną opowieść z Powstaniem Warszawskim w tle, wraz z pewnym belgijskim rysownikiem. Po tym, jak grafik wycofał się, jego miejsce zajął się Gawronkiewicz. Będzie to kolejny projekt twórcy, który powinien finiszować prace na trzecim tomem "Miasteczka Mikropolis", kontynuacją "Romantyzmu" albo "Zdradą". Premiera albumu na rynku frankofońskim planowana jest na rok 2012. Trwają poszukiwania wydawcy. Na razie nie wiadomo czy tytuł ukaże się na polskim rynku, ale myślę, że uznane nazwiska autorów i tematyką dają dużą szansę na rodzimą wersję. (KO)

W katalogu Taurus Media pojawił się nowy tytuł. "The Killer" (z angielskiego) to rzadki przykład francuskiego komiksu, któremu udało się odnieść sukces na trudnym rynku amerykańskim. W 2008 seria została nagrodzona Eisnerem w kategorii "Best U.S. Edition of International Material", a rok wcześniej dostała Eagle Award. Z francuskiego "Le Tueur" pisany przez Matza (Alexisa Nolenta) i rysowany przez Luca Jacamona ukazywał się od 1998 roku, do 2007, zamykając się w sumie w sześciu tomach. Wiele wskazuje na to, że warszawski edytor będzie korzystał właśnie z tej wersji. W USA natomiast seria była publikowana przez Archaia Studio Press i do tej pory ukazały się dwa trejdy, zbierające po cztery i sześć połówek albumów francuskiego formatu. (KO)

Na Komiksowej Warszawie swoją premierę będzie miał nowy zin komiksowy. "Deus ex Machina" redagowany będzie przez tercet LaguiLagu, pracującej obecnie nad wspólnym projektem z Marcinem Podolcem oraz Argh (Annę Rutkowską) i Semp (Annę Sęp). Cała trójka studiuje na łódzkiej ASP, a w pierwszym numerze "DexM" pojawią się prace aktywnych rysowniczek z Rumunii: Marii Surducan, Ileany Surducan i Alexandry Gavrili. Trzeba wspomnieć, że Maria i Ileana prowadzą również zina "Glorioasa Fanzina", w którym obok rumuńskich artystów można zobaczyć komiksowe prace z Polski. Biało-czerwone barwy prezentują Helena Szymborska, Slotshe, Łukasz Rydzewski (Xide), Angelika Rasmus, Patrycja Błaszczyk, Jarosław Kozłowski, Michał Misztal i oczywiście redakcyjne trio. Premierowy "Deus ex Machina" może nie zostanie wydrukowany w oszałamiającej liczbie egzemplarzy, ale dla wszystkich chętnych powinno wystarczyć. (KO)

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Czy tylko ja - niczym nie wyróżniający się anonim - mam wrażenie, że Kolorowe gasną?

Kuba Oleksak pisze...

Gdyż albowiem ponieważ bo?

Pharas pisze...

Le Tueur liczy sobie obecnie 8 tomów. Część siódma ukazała się w 2009 r. a ósma w 2010 r. Poza tym seria wciąż nie jest skończona.

Kuba Oleksak pisze...

Pisząc, że zamknął się nie miałem na myśli, że dobiegł końca :)

A swoje dane opierałem na wiki.