sobota, 9 kwietnia 2011

#734 - Komix-Express 83

Ośmiornica się wreszcie przebudziła, czyli Motyw Drogi znów nadaje! Internetowy magazyn, który na swojej drodze widzi nie tylko komiksy, powrócił w nowej, odświeżonej szacie graficznej i prawdopodobnie w nowej formie. Konrad Hildebrand, redaktor naczelny MD, tłumaczy jednak, że czasy starego dobrego Motywu, czyli szczytowego i najbardziej satysfakcjonującego okresu lat 2008-2009 nie powrócą. Witryna będzie funkcjonowała, ale na innej zasadzie. Nic natomiast nie zmieniło się w przypadku komiksowego oddziału Poltera, który 10 kwietnia 2011 roku będzie obchodził swoje szóste urodziny. I bardzo dobrze, bo od kiedy redaktorskie obowiązki wziął na siebie Jakub Jankowski na stronie dzieje się dużo i ciekawie. Ekipa Kolorowych Zeszytów życzy ekipie Poltera (a przy okazji także i zreaktywowanemu MD) wszystkiego najlepszego! (KO)

Jakub Syty po opuszczeniu pokładu "Kazetu" (o czym pisałem w zeszłym tygodniu) bardzo szybko zaangażował się dwa inne, komiksowe projekty. Po pierwsze wystartował z blogiem poświęconym Thorgalowi. Na stronie Thorgalverse będę pojawiać się najświeższe informacje ze świata stworzonego przez Jeana Van Hamme`a i Grzegorza Rosińskiego. Po drugie Tjall wraz z Mikołajem Ratką, kolegą z Kazetu, pracują nad krtókimi, komiksowymi szortami pod banderą Perpetuum Mobile. Zwięzłe opowiastki pisane przez Sytego, a rysowane przez Ratkę, traktują o stereotypach słodko-gorzkiej codzienności, ukazanych z niecodziennego punktu widzenia. Na stronie będę publikowane w całości jedno- i dwuplanszowe historyjki, przykładowe strony dłuższych szortów, pojedyncze kadry oraz ilustracje i szkice. (KO)

W katowickim Rondzie Sztuki w ramach spotkań pod wspólnym tytułem "Kto zabił polski komiks?" po wydawnictwie Kultura Gniewu zawita Maciej Pałka. Człowiek orkiestra polskiego komiksu, scenarzysta, rysownik, inker i redaktor, publicysta, krytyk i wykładowca. Komiksy robiący od zawsze, gry - od niedawna. Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia (Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1). Jak piszą organizatorzy - "postaramy się dowiedzieć w trakcie tego spotkania, jak wygląda praca nad komiksem od strony warsztatowej, czy można się w Polsce utrzymać tylko i wyłącznie z rysowania komiksów, a także zrozumieć, skąd bierze się popyt na ambitne i wymagające komiksy, których (Pałka) jest autorem". (KO)

Do Pszrena i Otu Siunia, pracujących nad "Veronique: Skrzynka prawdy" dołączył zastęp scenarzystów, kryjących się pod pseudonimami dr Agon, Eklerek, Kciuq i Yossarian. Zin będzie kontynuacją pierwszej "Veronique", wydanej we wrześniu 2010 roku i ukaże się 14 maja na Komiksowej Warszawie/Warszawskich Targach Książki. Samizdatowy albumik będzie liczył 40 czarno-białych stron i kosztował 5 złotych. Wszystkie epizody będą podejmowały tematykę muzy, kobiety inspirujące mężczyznę do aktu twórczego, którą jest tytułowa Veronique. Fabuła każdego z szortów zmieści się na ośmiu stronach i każdy z nich w inny sposób ukaże rolę kobiety w roli artysty. (KO)

Mroczny Rycerz powraca do kiosków! Marzenia czytelników śniących o zeszytówkach czekających na nich co miesiąc w kioskach zostały spełnione. No, może nie do końca... Jak podaje fanowski serwis Bat-Cave powołując się na Wirtualne Media, Egmont zdecydował się na publikację "Batman: The Brave nad the Bold" ("Batman: Odważni i bezwględni"). Seria jest komiksową adaptacją serialu animowanego emitowanego przez Cartoon Network. Rzecz skierowana jest raczej do młodszej młodzieży i jestem pewien, że nie ucieszy pokolenia trzydziestolatków wzdychających do Batmana w wykonaniu Grant i Breyfogle`a. Seria ma ukazywać się co dwa miesiące. Nakład został obliczony na 45 tysięcy egzemplarzy, każdy zeszyt liczący 32 strony będzie kosztował 6,99 złotych. (KO)

5 komentarzy:

Anonimowy Grzybiarz pisze...

Warto by wspomnieć, że podczas przyszłotygodniowego KRAKÓW GAME FUSION 2011 odbędzie się BLOK KOMIKSOWY.
Więcej tu:

http://www.facebook.com/home.php#!/event.php?eid=184314618281490

Maciej pisze...

Warto by wspomnieć również o bloczku komiksowym podczas TekturaFest w Lublinie.

więcej tu: http://tektura.wordpress.com/
Będzie Slam+bitwa komiksowa i komiksowa gwiazda.

PKP pisze...

Bardzo obiecujący ten blok komiksowy. Twórców się zbierze nie mniej niż na średniej wielkości festiwalu. No i fajnie, że coś w końcu się dzieje w Krakowie.

OTU pisze...

wiecie zem sie dowiedział o samizdatowym wyście znali? hm.ciekawe bliskie prawdy.a takie hm.ostrzegawcze?

Kuba Oleksak pisze...

Otu - za Aleją: "Wydawnictwo: Niezależne".