sobota, 2 kwietnia 2011

#730 - Komix-Express 82

Na facebooku zmartwychwstał "Maszin"! Komiksowy zin, którego pięć numerów ukazało się na przestrzeni lat 2006-2009, przenosi się z papieru na ekrany komputerów. Przez pierwsze dni bytowania na popularnym serwisie społecznościowym zarządzający stroną przypomnieli kilka komiksów, które lata temu ukazywały się w periodyku. Natomiast od poniedziałku prezentowane będą na nim "serie kilku autorów, którzy będą trzonem dla przyszłego magazynu w formie cyfrowej". Jako zajawkę tego co pojawi się na początku przyszłego tygodnia, zaprezentowano kilka kadrów z komiksu redaktora naczelnego, Mikołaja Tkacza. Cyfrowemu "Maszinowi" naturalnie kibicujemy (i "lubimy to!"), ale mamy nadzieję, że ten zacny zin wróci kiedyś na papier. (ŁM)

W sieci pojawiła się strona Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Wreszcie, chciałoby się dodać. Nie, to nie jest żart z okolic 1 kwietnia, każdy może sam sprawdzić i przekonać się o tym na własne oczy. Internetowa indolencja PSK długo była przedmiotem środowiskowych docinków, niewybrednych kpin i żarcików. Witryna niemal od samego początku projektu, czyli od spotkania na łódzkim MFK w 2009 roku, pozostawała "w budowie". Na stronie na razie nie ma oszałamiającej ilości informacji - jest tam informacja prasowa o powstaniu Stowarzyszenia, statut i deklaracja członkowska oraz informacje o drugiej Komiksowej Warszawie z pierwszej ręki. (KO)

Ukazał się nowy, 66. numer komiksowego magazynu "KZ". Jego tematem przewodnim są "kobiety w komiksie". Do tej pory żaden z 65 numerów najdłużej ukazującego się w sieci periodyku poświęconego sztuce obrazkowej nie był poświęcony zagadnieniom kobiet, czytelniczek i bohaterek komiksowych. Na pomysł wpadła Sylwia Kaźmierczak, która uznała, że marzec, miesiąc Dnia Kobiet, Manif i warszawskich obchodów międzynarodowego V-Day, będzie doskonałym terminem. W numerze można znaleźć między innymi wywiady z Agatą Łaguniak i Beatą Sosnowską, przekrojowy tekst poświęcony fenomenowi, jakim niegdyś była seria "W.I.T.C.H." czy przegląd kobiecych postaci komiksowych. Jest to również ostatni numer redagowany przez Jakuba "Tjalla" Sytego, który rezygnuje ze stanowiska naczelnego i jak dobrze rozumiem - z pisania o komiksach (poświęcając się innemu projektowi...). (KO)

Komiksowa Gildia.pl donosi o problemach z finansowaniem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. W budżecie miasta Łodzi znalazło się zbyt mało pieniędzy, aby móc obsłużyć wszystkie imprezy w mieście. Wśród tych, których los wciąż jest niepewny, znalazło się również MFKiG. Adam Radoń, twórca i organizator Festiwalu ma nadzieję, że pieniądze jednak się znajdą i rozwiewa plotki, jakoby impreza miałaby się przenieść do Warszawy. Jak sam mówi - "nie wynoszę do Warszawy festiwalu. Robię tam wiosną drugą imprezę komiksową w Pałacu Kultury i Nauki" i zapewne chodzi mu o drugą edycję Komiksowej Warszawy. I rzeczywiście - znalazły się. Pół miliona złotych zasiliło budżet największej komiksowej imprezy w Polsce. (KO)

Sprostowanie: największy komiksowy portal w Polsce zagrał mi na nosie. Przyznanie 500 tysięcy dotacji organizatorom MFKiG okazało się tylko żartem z okazji pierwszego kwietnia. Dość dziwacznym według mnie. O ciągu dalszym tej sprawy napiszę w przyszłym wydaniu Komix-Expressu.

Romansu komiksu z "Gazetą Wyborczą" ciąg dalszy. Chyba nikt nie spodziewał się, że tak szybko po premierze specjalnego, obrazkowego dodatku do katowickiej edycji "GW", kadry i dymki zagoszczą w mainstreamowej prasie. Maciej Pałka i Dominik Szcześniak przygotowali komiks dla "GW Lublin" z piątku, traktujący o Narodowym Spisie Powszechnym organizowany przez Główny Urząd Statystyczny. Twórcy do tematu podeszli z charakterystycznym dla siebie luzem i humorem. Komiks "Puk, puk tu rachmistrz" można przeczytać na stronie "Wyborczej". (KO)

Aktualizacja: natomiast w katowickim wydaniu "Gazety" opublikowano cztery plansze komiksu o Konradzie Swiniarskim autorstwa Tomka Kontnego i Pawła Piechnika w ramach starań miast o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Komiksowa Warszawa w połowie maja, a tydzień wcześniej (7-8 maj) w Lublinie odbędzie się kolejna edycja Lubelskich Spotkań z Komiksem, zwanych potocznie LeSzKami. Miejscem imprezy ponownie będzie Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16), która obok Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki "Cytadela Syriusza" jest organizatorem imprezy. Chwilę temu zadebiutowała w sieci strona wydarzenia, jednak póki co nie ma na niej zbyt wielu informacji. W oczekiwaniu np. na plan imprezy polecamy "powrót do przeszłości" i przypomnienie sobie jak to było na wcześniejszych dwóch edycjach! (ŁM)

Brak komentarzy: