sobota, 26 marca 2011

#724 - Komix-Express 81

W następną sobotę, drugiego kwietnia, w Warszawie będzie mieć miejsce kolejna impreza związana z komiksowymi premierami! Po wczorajszym party związanym z szóstym numerem "Kartonu" przyszedł czas na potrójne uderzenie ze stajni timof comics - swoją uroczystą premierę będzie mieć "Scientia Occulta" Roberta Sienickiego i Łukasza Okólskiego (Mroja Press), "Cafe Budapest" Alfonso Zapico (timof) oraz ósmy numer magazynu "Kolektyw" (Dolna Półka). Wszystkie te tytuły będzie można zdobyć po promocyjnych cenach, a w przypadku dwóch polskich tytułów będzie szansa na uzyskanie rysografów od twórców maczających przy nich palce. Impreza mieć będzie miejsce w Tel-Avivie, kawiarni mieszczącej się na ulicy Poznańskiej 11 i rozpocznie się o godzinie 18.00. Cytując organizatorów premierowego party: "kto nie przyjdzie ten z policji", więc w niedzielę będzie wiadomo kto jest kim. Kolorowe zapraszają i na imprezę i do zakupu wspomnianych tytułów! (ŁM)

Co nas czeka w 2011? Po raz pierwszy w tym roku Egmont zaprezentował długofalowe zapowiedzi obejmujące okres od maja do sierpnia. Prezentują się one następująco:

Maj (premiera pakietu -16.05):
- "Amerykański wampir" (cykl "Obrazy grozy") - 200 stron/ 89,99 zł/ twarda okładka
- "Kroniki Armady" (cykl "Science Fiction") - 128 stron/ 59,99 zł/ miękka okładka
- "Armada" tom 13: "Poślizg kontrolowany" - 48 stron/ 29,99 zł/ miękka okładka
- "Star Wars: Dziedzictwo" tom 7 - 128 stron/ 39,99 zł/ miękka okładka
- "Antologia Powstanie '44 w komiksie: Morowe panny" – 128 stron/ 29,99 zł/ miękka okładka
- "Kenshin" tom 12 – 192 strony/ 19,00 zł/ miękka okładka.

Czerwiec (premiera pakietu - 06.06):
- "Carlos Gardel" (cykl "Zebra") - 120 stron/ brak ceny/ miękka okładka
- "Trolle z Troy" - tom 12: "Trolle w szkole" - 48 stron/ cena nieznana - czyżby więcej niż standardowe 29,99?/ miękka okładka
- "Asteriks" - tom 9: "Asteriks i Normanowie" - 48 stron/ cena nieznana/ miękka okładka
- "Asteriks" - tom 4: "Wyprawa dookoła Galii" - 48 stron/ cena nieznana/ miękka okładka
- "Wiedźmin" cześć druga ("Komiksowe Hity" 3/2011) - 52 strony/ 9,99 zł/ miękka okładka

Lipiec (premiera pakietu - 04/07)
- "Julia & Roem" Enkiego Bilala (cykl "Mistrzowie Komiksu") - 96 stron/ cena nieznana/ twarda okładka
- "Star Wars: Rycerze Starej Republiki" tom 6 - 144 strony/ cena nieznana/ miękka okładka

Sierpień (premiera pakietu - 01.08, z wyjątkiem "Lucky Luke`a" - 04.07)
- "Lucky Luke" - "W górę Missisipi", "Na tropie Daltonów", "W cieniu wież" - 144 strony/ cena nieznana/ twarda okładka
- "Lucyfer: Exodus" - 216 stron/ cena nieznana/ miękka okładka
- "Asteriks" - tom 10: "Asteriks Legionista" - 48 stron/ cena nieznana/ miękka okładka
- "Asteriks" - tom 5: "Asteriks i Kleopatra" - 48 stron/ cena nieznana/ miękka okładka
- "Miecz Nieśmiertelnego" tom 21 - 132 strony/ cena nieznana/ miękka okładka

Pełne zapowiedzi można znaleźć na oficjalnej stronie Klubu Świata Komiksu. Na potrzeby powyższego zestawienia pominąłem komiksy z Kaczorem Donaldem i kioskowe regularniki, takie jak "Fantasy Komiks" i większość pozycji ze świata "Gwiezdnych Wojen", które regularnie się ukazują. Nie widzę również sensu w komentowaniu odpowiedzi Tomasza Kołodziejczaka udzielonych na forum Alei Komiksu. Obawiam się nawet, że na jakiś czas wypadałoby sobie wręcz dać spokój z dopuszczaniem forumowiczów do szefa KŚK, bo wartość poznawcza z takich spotkań jest... no cóż, jest znikoma. I tyle w tym temacie. Co do samych zapowiedzi - bałem się, że będzie jeszcze gorzej. Egmont jak zwykle inwestuje w serie ("Armada", "Lucyfer", "Trolle z Troy") i autorów (Bilal, Carey) znanych polskiemu czytelnikowi, nie brakuje wznowień ("Asteriks"), a i fani mangi mogą czuć się usatysfakcjonowani. Nie brakuje jednak tytułów zupełnie nowych. Widocznie na fali popularności książek i komiksów Stephana Kinga wielki E sięgnął po zbierającą dobre recenzje za oceanem serię "American Vampire". Jak zwykle interesująco prezentuje się nowy komiks Enkiego Bilala i niemniej ciekaw jestem nowego komiksu z serii Zebra. (KO)

1 kwietnia 2011 roku odbędą się III Wągrowieckie Spotkania Komiksowe. W ramach imprezy organizowanej we współpracy z Centralą, Fundacją Tranzyt i komiksowym festiwalem Ligatura. W Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu (ul. Kościuszki 55) odbędzie się wernisaż pod tytułem "Polski komiks kobiecy", który zostanie poprzedzony wstępem i prelekcją Michała Słomki. Niestety, organizatorzy nie wspomnieli czyje prace będą wystawiane w antyramach, wiadomo jedynie, że ma mieć charakter przekrojowy. Wstęp na wystawę będzie wolny, natomiast za możliwość zobaczenia filmowego "Jeż Jerzego" trzeba będzie zapłacić 10 złotych, co nie wydaje się sumą dość wygórowaną. (KO)

"Hałabała. Gazetka z komiksami" to nowa publikacja, która w ostatnich dniach objawiła się światu za sprawą ziniolowej mini-recenzji autorstwa Macieja Pałki. Za liczący sobie 32. strony zin odpowiada Jan Skarżyński i grupa "twórców mało znanych lub nieodkrytych", czyli Jakub Grabarczyk, Maciej Zaręba, jesykh, mazok, Mateusz Suchecki i ytron. Pomimo tego, że redakcja zachęca do kserowania tego "bezpośredniego i szczerego, jednak w undergroundowym charakterze" wydawnictwa, to będzie on prawdopodobnie dostępny na majowej Komiksowej Warszawie. I pomimo ostrzeżenia iż "czytanie grozi śmiercią" chętnie się z nim zapoznam.

Komiksowy oddział Poltera donosi, że Piotr Kowalski pracuje nad nowym projektem komiksowym. Na stronie francuskiego wydawnictwa Ventsdouest pojawiła się zapowiedz pierwszego albumu nowej serii pisanej przez znanego także na polskim rynku Erica Corbeyrana ("Pieśń Strzyg", "XIII Mystery"). "Urban Vampires" to niemal z całą pewnością ten sam wampirzy projekt, o którym Kowalski wspominał na pierwszej edycji Komiksowej Warszawy. Premierowy tom ma ukazać się już 25 maja i nosić tytuł "Une Affaire de famille". Na razie nie pokazano żadnych przykładowych plansz, więc trudno coś powiedzieć o formie naszego rodaka. (KO)

Instytut Filologii Angielskiej KUL oraz Koło Naukowe Anglistów KUL zaprasza na wykład p.t. "Komiks - tropy w popkulturze. Wstęp do historii komiksu brytyjskiego i amerykańskiego". Spotkanie odbędzie się 30 marca, w środę, o godzinie 18:30 w czytelni IFA, a wykład wygłosi Maciej Pałka. Artysta komiksowy, publicysta, redaktor i komiksowy działacz pełną gębą, którego wszędzie ostatnio pełno (w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu). Jego wystąpienie zostanie poprzedzone krótkim wystąpieniem profesora Roberta Looby'ego i Macieja Czerniakowskiego dotyczące doświadczeń w tłumaczeniu tekstów na język angielski. Czerniakowski zajmował się przekładaniem pierwszego "Konstruktu" na mowę Szekspira. (KO)

Jak donosi Jacek Jastrzębski z Alei Komiksu pod koniec 2010 roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk ukazała się "Historia Polski w komiksowych kadrach". Książka, poruszająca zagadnienia historyzmu i historyczności przedstawionych na kartach opowieści z dymkiem i kadrem będzie zapewne łakomym kąskiem dla kolekcjonerów. Jej autorka, Justyna Czaja pisząc o wybranych pozycjach z Polski i zagranicy analizuje sposoby przedstawiania wydarzeń historycznych na łamach komiksu, zastanawia się nad schematami gatunkowymi i narracyjnymi, wykorzystanymi w tego typu utworach, często odwołując się do innych, filmowych czy literackich kontekstów. Okładkę książki przygotował znany komiksowy rysownik, Bartłomiej Kuczyński. Sprzedaż prowadzona jest w siedzibie PTPN (ul. Seweryna Mielżyńskiego 27/29, Poznań) i przez Internet. Cena – 36 złotych. (KO)

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Ale Lucky Luke to nie wznowienie, tylko 3 albumy wcześniej u nas niewydane.

zielcok pisze...

znowu na sandmana w HC trzeba czekac niewadomo ile ale syf:/

pawelk pisze...

Gdzie jest Potwór z Bagien &^#@!^%!@$@$###

r. sienicki pisze...

Dołączam się do kolegi Pawła w czekaniu na kolejnego Jozina z Bazin.
A zawiodła mnie cena i wydanie "American Vampire". Liczyłem na wydanie jak Baśnie i Lucyfer w miare rozsądnych cenach,a przyjdzie zapłacić 90 zł. Ech.

Anonimowy pisze...

ani Baśnie ani Lucyfer nie są w rozsądnych cenach

Kuba Oleksak pisze...

Ja dziękuje bóstwom Asgardu, że Egmont jeszcze cokolwiek wydaje i jest to Bilal, Eisner, ten nieszczęsny Carey i nowe Sambre.

A do chóru Waszych narzekań pewnie bym dopisał kilka tytułów, a przede wszystkim, gdzie jest cholerny "Hellblazer"?