niedziela, 6 marca 2011

#709 - Trans-Atlantyk 128

Jeśli dobrze kojarzę, to o planach wydawnictwa Fantagraphics co do publikacji pasków komiksowych "Myszki Miki" pisałem dwukrotnie, jednak bez podawania bliższych szczegółów, które w tamtym czasie nie były znane. A jako, że te nareszcie się pojawiły, to pora po raz trzeci poświęcić kilka zdań temu projektowi. Pierwszy tom przygód Myszki Miki tworzonych przez legendarnego Floyda Gottfredsona pojawi się piętnastego czerwca tego roku! Na jego kartach znajdą się paski z pierwszych dwóch lat pracy tego twórcy nad perypetiami jednego z najbardziej znanych bohaterów popkultury, jak również dodatki w postaci tekstów krytyków i twórców, niepublikowane wcześniej prace Floyda czy też reprinty artykułów prasowych z dawnych lat. Jako, że Grottfredson tworzył paski z tym bohaterem przez ponad czterdzieści lat, to Fantagraphics zapewniło sobie pracy na długi czas. "Walt Disney's Mickey Mouse Vol. 1: Race to Death Valley" formatem będzie nieco większe niż kolekcja "Fistaszków", co związane jest z oryginalną wielkością pasków, jak również większą ilością szczegółów w kadrach w porównaniu z tymi tworzonymi przez Charlesa Schulza. W kolekcji tej zebrane zostaną wszystkie prace z MM stworzone przez Floyda, nawet te, które w dzisiejszych czasach mogą okazać się kontrowersyjne (rasizm, czy też samobójcza próba głównego bohatera). Więcej szczegółów do znalezienia tradycyjnie na stronie wydawnictwa. (ŁM)

Bleeding Cool znów miało rację! Seria teaserów MMXI i cykl artykułów traktujących o nowym statusie mutanckich serii zapowiada nowy x-event zatytułowany "Schism". Ilustracja Grega Landa wprost zapowiada konflikt, który podzieli Logana z Cylopsem, a całą populację mutantów rozerwie na dwa obozy. Ten wątek będzie tematem mini-serii Paula Jenkinsa, o której wspominałem wcześniej, a której pełen tytuł brzmiał będzie właśnie "X-Men: Prelude to Schism". Starszy redaktor x-tytułów Nick Lowe wspomniał również, że w 2011 roku powróci wielu klasycznych villainów i w tym kontekście padło również sformułowanie "Hellfire". Nie braknie oczywiście nowych postaci - nowy czarny charakter ma się pojawić podczas krótkiej obecności Chrisa Yosta na pokładzie serii "X-Men". Oprócz tego Lowe zapewnia, że scenarzyści, nad którymi trzyma piecze, nie zapomnieli o dawno nie poruszanych wątkach. I tak Mike Carey pamięta o ciemniej stronie Gambita, a tajemnicze relacje łączące Hope z Phoenix Force będą rozwijane. (KO)

W czerwcu pojawi się pierwszy z pięciu zeszytów nowej serii "Marvel Universe Vs Wolverine" za którą odpowiadać będzie Jonathan Maberry i Goran Parlov. Duet ten stworzył w zeszłym roku historię "Marvel Universe Vs The Punisher" i podobieństwo przy nazewnictwie nie jest przypadkowe! Mini-seria skupiająca się na losach Rosomaka będzie prequelem do tego co wydarzyło się Frankowi Castle w wyniszczonym przez pewną plagę Nowym Jorku, którego wszyscy (niemal) mieszkańcy zamienili się w łowców-kanibali. A jak Marvel zachęca do zapoznania się z lekturą tego tomu? No cóż, jak obiecuje w opisie wydania zbiorczego (!), które można już zamawiać w preodrerze na kanadyjskim Amazonie, w środku znajdzie się m.in. scena pojedynku Logana z zarażonym Hulkiem, po której ten pierwszy zostanie skrócony o rękę, którą to następnie ten drugi uwiesi sobie u szyi jako wojenne trofeum. Mnie to kupiło. (ŁM)

Swoją pracą dla imprintu Vertigo brytyjski scenarzysta Andy Diggle wyrobił sobie solidną markę na amerykańskim rynku. Obecnie związany jest z Marvelem ekskluzywnym kontraktem, dla którego przygotował kilka, dużych projektów (on-goingi "Thunderbolts" i "Daredevil", crossover "Shadowland"), lecz pozwolono mu dokończyć powieść graficzną, nad którą pracował przed podpisaniem cyrografu z Joe Quesadą. "Rat Catcher" kilka dni temu trafił na półki sklepowe. Liczący sobie 180-stron album ukazał się pod szyldem Vertigo Crime i jest utrzymanym w klimacie neo-noir kryminałem. Autor wśród swoich inspiracji wymienia między innymi serial "The Wire", filmy Sergio Leone i "To nie jest kraj dla starych ludzi". O ile z superherosami Diggle'owi idzie dość średnio, o tyle przy okazji bardziej autorskich projektów daje sobie znacznie lepiej radę. O oprawę graficzną w "Rat Catherze" zadbał Victor Ibanez ("Our Army At War", "Robin/Spoiler Special"). (KO)

Trzeci numer mini-serii "B.P.R.D. Hell on Earth: Gods", który pojawi się w sklepach w najbliższą środę, będzie ostatnim do którego rękę przyłoży Guy Davis - artysta będący przy serii od jej trzeciej historii "Plague o Frogs"! Powodem odejścia od tytułu jest głównie chęć skupienia się na swoim niedokończonym od lat projekcie, czyli historii "Marquis", jak również innych komiksach, o których póki co Davis nie puścił pary z ust. Jego zastępcą mianowano Tylera Crooka, dla którego będzie to pierwsza poważna robota w komiksowym biznesie. Fanom kreski odchodzącego już niebawem od "B.P.R.D" artysty polecam zakup twardookładkowej edycji pierwszych trzech tomów tej serii, która kilka tygodni temu ukazała się na rynku, a sam z niecierpliwością czekam na jakieś konkretniejsze info odnośnie do kolejnych części świetnego "Marquisa". (ŁM)

Do doborowej ekipy twórców (Mike Carey, Kieron Gillen, Rick Remender), zajmujących się x-tytułami po zakończeniu "Age of X" dołączą Dan Abnett i Andy Lanning! Duet scenarzystów, który tak wiele dobrego zrobił dla kosmosu Marvela w maju przejmie on-going "New Mutants" wraz z 25-tym numerem. Poszukiwania następców Zeba Wellsa na stanowisku scenarzystów nie trwało długo, ponieważ DnA od dłuższego czasu zgłaszali chęć pracy przy "Nowych Mutantach", serii, którą pamiętają z dzieciństwa. W pierwszej historii zatytułowanej "Unfinished Business" pojawią się Nate "X-Man" Gray oraz znane z "Exiles" Blink, dwie postacie, które dość długo przebywały w edytorskim limbo. Zespół Sama Guthriego ma funkcjonować jako oddział do zadań specjalnych, rozwiązujących "niedokończone sprawy". Oprawą graficzną ma zająć się Leandro Fernandez, ale nie będzie piastował funkcji rysownika na stałe. (KO)

Sieć komiksowej dystrybucji Diamonda opublikowała wyniki sprzedaży za luty 2011 roku. W porównaniu do stycznia sprzedaż komiksów wzrosła, natomiast w porównaniu do roku ubiegłego zmalała z wyjątkiem segmentu powieści graficznych, który powiększył się o ponad 5%. Jeśli chodzi o sytuację wśród wydawców to Marvel wciąż trzyma 40.69% całego rynku (pod względem udziału finansowego) i 45.13% (jeśli liczyć sztuki sprzedanych komiksów), za którego placami wciąż pozostaje DC Comics (odpowiednio 27.74% i 31.48%). Przewaga trzeciego w tym zestawieniu Image Comics znacznie osłabła i wydawca "Savage Dragona" jest mocno naciskany przez Dark Horse Entertainment i IDW Publishing. Na listach bestsellerów natomiast króluje DC. W kategorii zeszytów aż sześć z dziesięciu tytułów (w tym pierwsze trzy - "Green Lantern" #62, "Brightest Day" #19 i #20) wywodzi się ze stajni Dan DiDio, a reszta została wydana przez Marvela. W czołowej dziesiątce graphic novels DC ma pięć tytułów (w tym lidera - "The Return of Bruce Wayne Deluxe Edition HC"), a Marvel zaledwie jeden, i to z autorskiego imprintu ICON (idzie o "Nemesis" Marka Millara). Stawkę uzupełniają Dark Horse (z "The Savage Sword of Conan vol.9" i "Star Wars: The Old Republic vol.1 - Blood of Empire"), VizMedia (z pięćdziesiątym tomikiem "Naruto" Masashiego Kishimoto) i Image (z reprintem pierwszego albumu "Żywych Trupów" Roberta Kirkmana i Tony'ego Moore'a). (KO)

Ciekawe kto w 2002 roku spodziewał się, że niejaki Robert Kirkman, debiutujący właśnie w dużym wydawnictwie czteroczęściową mini-serią "SuperPatriot: America's Fighting Force", będącej spin-offem "Savage Dragona", za kilka lat stanie jednym z najbardziej wpływowych ludzi w tej branży? Po odrzuceniu autorskiego projektu zatytułowanego "Bulletproof" (który później wyewoluuje w "Invincible"), w młodym scenarzyście i rysowniku Cory'm Walkerze coś wyjątkowego dostrzegł Erik Larsen i pozwolił im zająć się jedną ze swoich postaci. Po latach, przy okazji albumowej reedycji "SuperPatriota" do tych odległych czasów z rozrzewnieniem wraca Kirkman. Jak się okazuje duży wpływ na przyszłego autora "Żywych Trupów" miał właśnie Larsen, pomagający nieopierzonemu pisarzowi radzić sobie z komiksową materią. Jeśli ten niewielkich rozmiarów albumik sprzeda się dobrze, jest szanse że na sklepowych półkach wylądują również "SuperPatriot: War on Terror" i "Savage Dragon: God War". (KO)

DC Comics ujawniło okładki i zespoły twórców, którzy odpowiedzialni będą za osiem z czternastu mini-serii nawiązujących do wydarzenia jakim będzie "Flashpoint". Głównie są to artyści drugoligowi, ale za jeden tytuł odpowiadają uznane gwiazdy komiksowego rzemiosła - zacznijmy jednak od tych pierwszych. Za mini "Flashpoint: Legion of Doom" odpowiadać będzie duet Adam Glass/Rodeny Buchemi; "F: Emporer Aquaman" to Tony Bedard oraz Ardian Syaf i Vicente Cifuentes; "F: World of Flashpoint" należeć będzie do Rexa Ogle oraz Paulo Siquiery; Adam Schlagman oraz Ben Oliver wezmą się za "F: Hal Jordan"; "F: Deadman & the Flying Graysons" stworzy JT Krul wraz z Mikelem Janinem; za "F: Deathstroke & the Curse of the Ravager" odpowiedzialny będzie Jimmy Palmiotti, Joe Bennett jak również John Dell, a za "F: Citizen Cold" Scott Kolins. Co do wspomnianych gwiazd, to mini-serię "F: Batman, Knight of Vengeance" stworzy duet odpowiedzialny za kultowe "100 naboi" czyli Brian Azzarello i Eduaro Risso, a przy okładkach wspomagać ich będzie Dave Johnson! Składy sześciu pozostałych kreatywnych zespołów są póki co owiane tajemnicą... (ŁM)

"Geek Honey of the Week"
(niejaka Zoe wcieliła się w uwielbianą przez wielu Ramonę Flowers!)

Brak komentarzy: