sobota, 5 marca 2011

#708 - Komix-Express 78

Potwierdziły się plotki dotyczące zmiany terminu drugiej edycji Festiwalu Komiksowa Warszawa, które od jakiegoś czasu pojawiały się tu i ówdzie. Planowana pierwotnie na pierwsze dni kwietnia impreza odbędzie się ostatecznie w połowie miesiąca kolejnego, czyli w dniach 12-15 maja. Bliższe szczegóły zostaną podane przez organizatorów w najbliższym czasie, natomiast już teraz mamy przyjemność podać dwóch zagranicznych gości, którzy pewnikiem pojawią się na Komiksowej Warszawie w tym roku! Pierwszym z nich będzie zapowiadany już przy okazji ubiegłorocznej eMeFKi Tony Sandoval, którego twórczość rodzimy czytelnik miał szansę poznać dzięki komiksom "Trup i sofa" czy "Nocturno" (oba wydane przez Taurus Media), a drugim Alfons Zapico, którego "Cafe Budapest" pojawi się na rynku w kwietniu za sprawą timof comics. Bardzo prawdopodobny jest również przyjazd rysownika serii "Torpedo" Jordi Beneta, którego kolejny komiks, "Kraken", Taurus zapowiedział na przełom kwietnia i marca. Póki co tyle z obozu FKW, o wszelkich nowościach będziemy informować na bieżąco. A już teraz polecamy brać urlopy i przybywać na wszystkie cztery festiwalowe dni - atrakcji zapewne nie braknie! (ŁM)

Już w następnym miesiącu do sprzedaży trafi ósmy numer magazynu "Kolektyw", którego tematem jest tym razem "kontakt". Na dziewięćdziesięciu sześciu stronach znajdzie się dziewiętnaście komiksów, z których większość stanowią jednostrzałowe historie. Jednak tak jak to bywało w poprzednich numerach najnowsza odsłona antologii rozpocznie się od serii komiksowych - "Kronikarza" w ramach "Rycerz Janek prezentuje" (Sienicki/Kuziemski), "Najwydestyluchniejszego" (Sztybor/Pałka), "Miski owoców" (Dębski/Wolski) i "Kapitana Minety" (Sztybor/Nowacki). Jeśli chodzi o pozostałych autorów, to w magazynie znajdą się między innymi prace Agaty Wawryniuk, Tomasza Pastuszki, Tomasza Grządzieli czy duetów Klaudyna Bajkowska/Matylda Bruniecka lub Jacek Jastrzębski/Maciej Czapiewski. Okładkę do ósemki - o czym już swego czasu informowaliśmy - wykonał Michał "Śledziu" Śledziński, a robiące smaka przykładowe plansze dostępne są na stronie wydawnictwa Dolna Półka. Po raz kolejny Kolorowe Zeszyty patronują temu periodykowi, więc można się u nas spodziewać kilku atrakcji związanych z premierą nowego numeru! (ŁM)

Znane są już wyniki plebiscytu "Kultura 2010" zorganizowanego przez portal Gildia.pl. W kategorii komiks polski zwyciężył album "Bler" autorstwa Rafała Szłapy, który Kolorowe Zeszyty objęły swoim czułym patronatem. Zwycięzcy należą się zasłużone gratulacje za triumf w konkursie zorganizowanym przez największy chyba serwis zajmujący się fantastyką i popkulturą. W niczym nie umniejszając Szłapie, zastanawiają mnie pozycje, które zajęły kolejne miejsca - "Dogmat: Si Deus pro nobis..." był drugi, a "1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi" był trzeci. Jak widać oba te tytuły miały bardzo mocną grupę wsparcia, ponieważ bardzo rzadko pojawiały się w branżowych podsumowaniach zeszłego roku, ustępując miejsca "Scenom z życia murarza", "Wykolejeńcowi", "Osiedlu Swoboda" czy "Prosiackowi". W kategorii komiks zagraniczny triumfowała "Księga Genesis" Roberta Crumba przed "Blacksadem" i "Rozbitkami czasu". (KO)

Po kilku dniach medialnej nagonki Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie w sprawie polsko-niemieckiej antologii "Chopin. New Romantic". Najważniejszą informacją jest ta, że nakład nie zostanie zniszczony! Z egzemplarzy, które znajdują się w rękach MSZ usunięte zostaną strony zawierające godło państwowe jak i informacje o zleceniodawcy - koszta związane z tą operacją pokryje Kultura Gniewu. Sam komiks zamiast do niemieckich szkół trafi do "zainteresowanych środowisk twórczych i artystycznych, zwłaszcza reprezentatywnych dla tego środka ekspresji twórczej, jakim jest sztuka komiksu". I niby wszystko fajnie, ale niesmak pozostaje... Cieszyć się mogą za to allegrowi sprzedawcy, którzy wykorzystali topowy temat i puścili w świat egzemplarze komiksu za 1220 i 1100 zł. (ŁM)

Już 11 marca na ekranach kin w całej Polsce zawita jeden z najsłynniejszych rodzimy herosów komiksowych, Jeż Jerzy. Filmowa adaptacja komiksu Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lwa Leśniaka będzie sygnałem do komiksowego szturmu kolczastego na sklepowe półki. Oprócz tego, że z okazji premiery Egmont przygotował specjalną antologię "Jeż Jerzy na urwanym filmie", to w sprzedaży znajdzie się dziesięć reedycji albumów z przygodami Jurka. Będą to "Ścigany" i "Ziom" (drugie, poszerzone wydania w twardej oprawie) oraz "Dokument", "Nie dla dzieci", "Wróg Publiczny", "Ścigany", "Ziom", "In Vitro" i "Człowiek z Blizną" (trzecie wydania, na miękko). Więcej szczegółów można znaleźć na Alei Komiksu. (KO)

W kwietniu swoją premierę będzie mieć "Kamień przeznaczenia" Tomka Kleszcza, któremu od dłuższego czasu kibicowała redakcja Ziniola. Zawarta na 120 stronach historia opowiada o ponownym pojawieniu się jednego z bóstw odpowiedzialnych za stworzenie ludzkości. Marduk, bo tak mu na imię, będzie chciał zjednoczyć swoich poddanych i objąć panowanie nad naszą wspaniałą planetą. Kluczem do tego jest tytułowy Kamień Przeznaczenia, będący przepustką do uruchomienia przepotężnej broni. Czy jednak będzie on pierwszym, który odnajdzie Kamień? Oprócz ponad stu stron komiksu w czerni i bieli "Kamień przeznaczenia" zawierać będzie również gościnne grafiki m.in. Piotra Nowackiego i Macieja Pałki, którzy przy tego typu okazjach prawie zawsze służą swym ołówkiem. Póki co nieznana jest cena ani wydawca, ale na kilku serwisach można się już zapoznać z przykładowymi planszami. Ostatnia z nich głosi iż premiera "już na WSK", jednak nie oznacza to raczej nagłego zmartwychwstania stołecznego festiwalu, co raczej pomyłkę autora. (ŁM)

Wydawnictwo Egmont przedstawiło swoje komiksowe zapowiedzi na kwiecień i maj bieżącego roku. Z pakietu kwietniowego uwagę zwracają dwa tytuły - wydany w ramach kolekcji Plansze Europy album "Wojna Sambre'ów: Hugo i Iris" to kontynuacja bardzo ciepło przyjętego integrala "Sambre". Komiks autorstwa Bernarda Yslaire'a, Bestide i Mezila będzie kosztował 99 złotych. Drugą pozycją jest czwarty zeszyt "Komiksowych Hitów", w którym znajdzie się pierwsza część... "Wiedźmina". Wiadomo, że nie chodzi o tego, narysowanego przez Bogusława Polcha, a z dużą dozą pewności można również wyeliminować nigdy nie skończony projekt Przemysława Truścińskiego. Oprócz tego Egmont wznowi kilka albumów "Asteriksa" i wypuści jubileuszowy, dziesiąty numer "Fantasy Komiks". W maju ukaże się nieco mniej tytułów, a najciekawiej prezentują się "Kroniki Armady", opublikowane w kolekcji "Science Fiction". Oprócz niej do sprzedaży trafi również 13. tom regularnej "Armady", siódmy "Star Wars: Dziedzictwa", dwunasty "Kenshina" oraz konkursowa antologia "Antologia Powstania'44: Morowe Panny". (KO)

6 komentarzy:

Łukasz Okólski pisze...

łooo rysownik torpedo we własnej osobie plus jego kolejny album. Bardzo zajebiście!

Andrzej Janicki pisze...

Bernet, Sandoval... Te nazwiska powinny wynagrodzić wszystkim oczekującym przesunięcie terminu.

"pierwsza część... "Wiedźmina". Wiadomo, że nie chodzi o tego, narysowanego przez Bogusława Polcha..."

Zapytam nieśmiało, skąd ta pewność?

r. sienicki pisze...

Z tajemnych źródeł ;)

Jarek Obważanek pisze...

@Andrzej: Do myślenia daje fakt, że Egmont NIE CHCE jeszcze udzielać ŻADNYCH informacji na ten temat.

tO mY: pisze...

Bernet? Ech, plotkarze. Z kim byliście na piwie? ;-)

Anonimowy pisze...

A tak nawiasem o Plebiscycie. A nie jest tak, że Gildia nominowała tylko wybrane 10 albumów, bez faworytów z podobnych głosowań na innych stronach.