sobota, 26 lutego 2011

#702 - Komix-Express 77

Dobiegły już końca prace na wspólnym albumem Roberta Sienickiego i Łukasza Okólskiego - narysowana, złożona i puszczona do druku "Scientia Occulta" swoją premierę będzie mieć podczas drugiej edycji Festiwalu Komiksowa Warszawa, a wyda ją Mroja Press - imprint wydawnictwa timof comics. Zawarta w pięciu rozdziałach historia opowiada o nietypowym dochodzeniu detektyw Cooper i iluzjonisty Claytona Howarda, które pełne będzie spotkań z prawdziwą magią. Czarno-biały album liczyć będzie 124 strony: w środku, oprócz wspomnianych pięciu rozdziałów (każdy po 20 stron - pierwsze dwa dostępne są za darmo na oficjalnej stronie projektu!), znajdować się będą pin-upy przygotowane przez zaproszonych do tego twórców, a całość w twardej oprawie będzie kosztować 49 zł. Po zapoznaniu się z dostępnym w sieci materiałem przyznaję, że jest to komiks na który czekam z niecierpliwością (przez co prawdopodobne przesunięcie KW na maj specjalnie mi się nie uśmiecha) i tym bardziej jest mi miło poinformować, że Kolorowe Zeszyty objęły patronat nad tytułem! W związku z tym można się u nas spodziewać kilku tekstów poświęconych "Scientii", jak i również innych atrakcji związanych z nadchodzącym albumem Sienickiego i Okólskiego! (ŁM)

Piotr Nowacki w podsumowaniu roku 2010 okiem twórców opublikowanym na łamach Kolorowych Zeszytów wspominał o komiksie dla młodszego czytelnika, nad którym pracuje wraz z Dominikiem Szcześniakiem. Obaj twórcy opowiedzieli nieco więcej o swojej wspólnym projekcie w ziniolowym cyklu "Kibicujemy komiksiarzom". Rzecz ma nosić tytuł "Tim i Miki", a jej pomysłodawcą był właśnie Jaszczu. Wraz z kilkoma szkicami udał się do Dominika Szcześniaka, który zapalił się do projektu i przygotował scenariusz. Pierwszy rozdział pod tytułem "Spotkanie z kapitanem" ukazał się w ostatnim numerze "Ziniola" i spotkał się podobno z ciepłym przyjęciem. Twórczą ekipę pracującą nad "Timem i Mikim" uzupełnia Sebastian Skrobol, który zajmuje się kolorem. (KO)

Zanim jeszcze wydawnictwo W.A.B. opublikuje "366 kadrów" Dennisa Wojdy, do sprzedaży trafi album "Logicomix". Album kwartetu twórców Apostolosa Doxiadisa, Christosa Papadimitriou (scenariusz), Alecosa Papadatosa (rysunki) i Annie Di Donny (kolor) to historia o Betrandzie Russelu, wybitnym filozofie i genialnym uczonym, który poświęcił swoje życie na próbach odkrycia podstaw matematyki. Los Russela skrzyżował się z drogami największych uczonych tamtych czasów: Gottloba Fregego, Georga Cantora czy Kurta Godla, a jego uczniem był sam Ludwig Wittgenstein. Rzecz przełożona na polski, jako "Logikomiks: W poszukiwaniu prawdy", zebrała mnóstwo entuzjastycznych recenzji, stając się jedną z najciekawszych pozycji wydanych w 2009 roku. Oprócz tego, że jest to wciągająca opowieść o wielkiej pasji, "Logikomiks" po brzegi wypełnione jest rzetelną wiedzą o współczesnej matematyce i filozofii, podaną w bardzo interesującej, komiksowej formie. Ta pozycja to mój cichy faworyt do największego zaskoczenie tego roku. (KO)

Trzeci numer serii "Konstrukt" nie ukazał się w lutym, jak pierwotnie planowano. Nowa data jego premiery nie jest jeszcze znana, ale najprawdopodobniej będzie to początek marca. Opóźnienie było spowodowane różnymi czynnikami, między innymi zmianą na stanowisku rysownika - podobno uzasadnioną w materii fabularnej komiksu. Na blogu Czarnej Materii można obejrzeć szkic wykonany przez nowego grafika, ukrywającego się pod pseudonimem Q. A już w przyszłym tygodniu ze strony wydawnictwa będzie można ściągnąć dodatkowy numer "Konstruktu", którego akcja rozgrywa się pomiędzy numerami drugim i trzecim (przynajmniej na to wskazywałaby jego numeracja - #2.5). (KO)

Na forum Alei Komiksu przy okazji odpowiedzi na pytania czytelników wydawnictwo Taurus Media zaprezentowało swoje wstępne zapowiedzi na 2011 rok. Na przełomie marca i kwietnia ma ukazać się "Kraken", jednotomowy album autorstwa Antonio Segury i Jordiego Berneta, znanego z cieszącego się sporym powodzeniem "Torpedo". Miesiąc później, w maju ukaże się trzynasty tom przebojowej serii "Żywe Trupy" Roberta Kirkmana i Charliego Adlarda. Natomiast w czerwcu światło dzienne ujrzy finałowy tom wspomnianego wcześniej "Torpedo". Po wakacjach zostanie wydany pierwszy album nowej serii "Sunday" autorstwa Victora Mory i Victora de la Fuente. Jeśli idzie o Jasona to wciąż trwają rozmowy z odnośnie dwóch jego komiksów - "Werewolves of Montpellier" i "Last Muskeeter". Jeśli wszystko pójdzie gładko, to oba ukażą się na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Na przełomie 2011 i 2012 roku zaplanowano natomiast ostatni tom "Najgorszej Kapeli Świata", a długo oczekiwana seria "Strangers in Paradise" Terry'ego Moore będzie wydawana przez Mroja Press. (KO)

Również wydawnictwo Waneko, specjalizujące się w publikacjach mangowych, przedstawiło swój plan wydawniczy, aż do listopada 2011 roku. Oprócz kontynuacji znanych i popularnych seriali (takich, jak "Black Lagoon", "Miłość krok po kroku" czy znakomity "Bosonogi Gen") w ofercie edytora pojawią się cztery nowe tytuły. Dwa z nich są już znane - pierwszy tom "Pamiętnika Kociłapki" ukazał się już w styczniu, natomiast "High School of the Dead" zadebiutuje na polskim rynku na przełomie kwietnia i maja. Oprócz tego niedługo ujawnione zostaną tytuły dwóch kolejnych pozycji - będą to horror i romans. (KO)

Na komiksowym forum Gildii przez swoich posłańców wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy zdradziło, czego można się spodziewać po warszawskim edytorze w roku 2011. Już w kwietniu do sprzedaży trafi ósmy numer magazynu "Kolektyw" (pod szyldem imprintu Dolna Półka), do którego okładkę przygotował Śledziu. W okolicach Komiksowej Warszawy swoją premierę będą miały również "Cafe Budapeszt" Alfonso Zapico i wspomniana we wstępie "Scientia Occulta". W maju natomiast ukaże się nie zapowiadany wcześniej album "Sofie i Abou", a w październiku - "Mistrz i Małgorzata" Zasławskiego i Akiszyna, którzy pojawią się również na łódzkim Festiwalu. W czerwcu zostaną opublikowane "Trzy Palce" Richa Koslowskiego, w listopadzie długo oczekiwane "Lost Girls" Alana Moore'a i Melindy Gable, we wrześniu "Fotostory" Dominika Szcześniaka i Rafała Trejnisa, a w październiku kolejne "Rewolucje" Mateusza Skutnika. W sumie Timof ma zaprezentować w tym roku około 20 nowych pozycji. (KO)

11 komentarzy:

Andrzej Janicki pisze...

Coś przegapiłem? Dlaczego nie było muzykującego Batmana?

Łukasz Mazur pisze...

Robimy ze 2tyg przerwy przed wielkim finałem..

PS. A za 3tyg... :>

Andrzej Janicki pisze...

Co? No, co? Napisz, nie bądź żyła!:)

r. sienicki pisze...

wielki finał? :D

Łukasz Mazur pisze...

@Andrzej - ok, proszę: ZA TRZY TYGODNIE BYDGOSKA SOBOTA Z KOMIKSEM! :)

@Bele - postaramy się, żeby taki właśnie był :]

godai pisze...

Kolejna obsuwa Konstruktu? No niesamowite... Kuba Kijuc coś kiedyś się odgrażał między tazosami, że pierwsze cztery numery to miały być w 2010 roku. Zdaje się, że rzeczywistość trochę chłopaka zweryfikowała, ciekaw jestem, czy teraz nadal jest taki pewny siebie i bezczelny.

Tomasz S. pisze...

godai, nie krocz droga uslana "tepa nienawiscia"! adam radon pokazal, ze my komiksiarze powinnismy byc jednoscia i wspierac sie w najciezszych chwilach!

Misiael pisze...

@czy teraz nadal jest taki pewny siebie i bezczelny.

Godai, nieco zaleciało z Twojej wypowiedzi zawiścią. Kijuc faktycznie przesadził w swoich kalkulacjach i nie wziął pod uwagę specyfiki polskiego rynku komiksowego, ale "bezczelność" chyba nie jest słowem na miejscu. Ostatecznie zainwestował swoje pieniądze w coś, co koniec końców propaguje polski komiks.

godai pisze...

@Tomasz: no pokazał, drwiąc z drwin Holcmana i zachowując linię Sikorskiego zapewnieniem, że tego komiksu sprzedawać się na MFK nie będzie :D

@Misiael: szczególnie nie bezczelne były wypowiedzi pod adresem krytyki.

Zawiścią? Może. Ale ja nie mam powodu do zawiści, ja od 4 lat jestem wydawcą świetnie sobie radzącego magazynu komiksowego. I mam na koncie kilka innych zeszytów komiksowych. Więc ja nie mam czego zazdrościć, być może oprócz mieszanego szumu medialnego.

godai pisze...

A czy "Konstrukt" propaguje polski komiks? A w jaki sposób niby? Bo środowisko o nim mówi? Bo tej legendarnej reklamy "poza środowiskiem" to ja nie widziałem. Jak ktoś widział, to proszę mnie poprawić i pokazać. Miała być, ale jakoś, no, nie było?

Misiael pisze...

@godai

Był wykupiony banner reklamowy na stronie Nowej Fantastyki, o ile sobie przypominam.