sobota, 5 lutego 2011

#688 - Komix-Express 74

Od 2001 roku z inicjatywy Instytutu Francuskiego w Krakowie, przy wsparciu Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême oraz Narodowego Centrum Komiksu i Obrazu, polscy uczniowie liceów dwujęzycznych przyznają wyróżnienie "Alph'Art: Polski Wybór". Na tydzień przed największym komiksowym festiwalem w Europie, licealiści wybierają najlepszy ich zdaniem album z oficjalnej listy komiksów nominowanych do nagrody "Najlepszego albumu Festiwalu Komiksu w Angoulême". Do tej pory wykazywali się dobrym gustem. W kolejnych edycjach nagrodzili "Niebieskie Pigułki" Frederika Peetersa (2002), "Kota Rabina: Bar Micwa" Joanna Sfara (2003), pierwszy tom "Lupusa" Peetersa (2004), "Kurczaka ze śliwkami" Marjane Satrapi (2005), "Les damnés de Nanterre" Chantal Montellier (2006), "Rozkosz" Blutcha (2007), "Trzy Cienie" Cyrila Pedrosy (2008), "Pod Prąd" Sebastiena Chrisostome'a (2009) i "Billy Brouillard" Guillaume'a Bianco (2010). Ta ostatnia pozycja już wkrótce ukaże się na polskim rynku nakładem wydawnictwa Post i tym samym jedynie "Les damnés de Nanterre" pozostaną nagrodzony tytułem, którego nie będzie można przeczytać w języku Adama Mickiewicza. Do finału tegorocznego "Alph'Artu" nominowano pięć albumów: "Arzak" Moebiusa, "La Parenthese" Elodie Durand, "Le Marche du Crabe" Arthura du Pins, "Gauguin" Li An i Laurence Croix oraz "La Mort de Stalin" Fabiena Nury'ego i Thierry'ego Robina. Zwycięzcę poznamy w sobotę, 12 lutego w krakowskiej Galerii Pauza. Oprócz tego, tradycyjnie odbędzie się spotkanie ze zwycięzcą poprzedniej edycji, Guillaumem Bianco, a także wernisaż wystawy "10 lat Nagrody Angoulême: Polski Wybór" oraz pokaz filmów animowanych ("Persepolis" i "Trio z Belleville"). (KO)

W minionym tygodniu wystartowała od dawna zapowiadana nowa strona magazynu "Karton". A tam oprócz znanego z poprzedniej witryny plotkarskiego działu "Pudełek" oczywiście "aktualności", działy w których można się zapoznać z autorami oraz seriami komiksowymi publikowanymi na łamach magazynu oraz miejsce w którym można zadać magistrowi Łazowskiemu pytania, które dręczyły nas od lat. Sklepik póki co jeszcze nie działa, ale jak tylko ruszy, to będzie można w nim zapewne nabyć kolejny po "Ratmanie" albumik okołokartonowy. Tym razem będą to przygody pieska Moe, za którymi stoi Piotr Nowacki. Czworonożny bohater już od jakiegoś czasu pojawiał się na grafikach autorstwa Jaszcza (kiedyś figurował jako Zybert), aż w końcu doczeka(ł) się albumiku z własnymi perypetiami. Więcej szczegółów na temat tego projektu brak, ale jak tylko się pojawią, to przedstawimy je w ramach sobotnich wieści z naszego komiksowego poletka. A sam "Karton" warto lubić - nie tylko w głębi serca, ale i oficjalnie na facebooku, bo do wygrania są takie oto wspaniałości! (ŁM)

Trochę pozmieniało się również w przypadku cyfrowej odsłony Ziniola. Magazyn, który wraz z dziesiątym numerem dokonał żywota, odświeżył swój internetowy wizerunek - zmianie uległ nagłówek, a tym samym również i logo (zaprojektowane przez Rafała Tomczaka), rewitalizacji doczekało się menu, zawierające obecnie graficzne odnośniki do poszczególnych działów, ze strony zniknęło logo timofa - wydawcy ostatnich dziesięciu numerów, a na samym dole można podziwiać miniatury wszystkich pięćdziesięciu okładek magazynu ukazującego się od września 1998 roku. Kilka słów na temat wprowadzonych zmian i przyszłości cyfrowego Ziniola można przeczytać w tym miejscu. A na samą stronę warto zaglądać dzień w dzień, bo co chwila pojawia się tam coś nowego - oprócz akcji kibicowania, jak zawsze recenzje, relacje z imprez i wystaw czy kącik Marcina Rusteckiego, który wystartował dnia dzisiejszego. (ŁM)

Na Avalonie ruszyła kolejna Arena. Tym razem w forumowe szranki stają najbardziej złowieszcze łotrzyce z uniwersum Marvela, walczące o laur najpodlejszej, najokrutniejszej i najgroźniejszej z nich wszystkich. Przy okazji Vixens Vertigo, bo tak ów plebiscyt się nazywa, zmieniono nieco formułę rozgrywek. Zrezygnowano z tradycyjnej pucharowej drabinki, zwyczajowo budzącej wiele emocji i kontrowersji. Aby uniknąć sytuacji, w której niektórym postaciom będzie wyraźnie pod górkę, a innym łatwiej, wprowadzono rozgrywki grupowe. Z czterech grup liczących po osiem szelm do drugiej rundy awansują trzy pierwsze z każdej oraz cztery, który zyskały największą ilość głosów. Moją faworytką w całym konkursie jest oczywiście Dark Phoenix, a w czołówce powinny namieszać Scarlet Witch i Mystique. (KO)

Po skromnej ofercie z dwóch pierwszych miesięcy roku, Egmont zaczyna przyspieszać wraz z pakietem marcowym, z którego ponad połowa tytułów zadebiutuje już pod koniec lutego. Aż trzy tytuły dotyczyć będą Jerza Jerzego - o jednym z nich pisałem w ostatnim KX ("Jeż Jerzy na urwanym filmie"), a dwa pozostałe to twardookładkowe wznowienia starszych albumów ("Ścigany", "Ziom"). Na swoich półkach komiksiarze będą mogli również postawić wchodzący w skład kolekcji Mistrzowie Komiksu czwarty album z dziełami Willa Eisnera "Sprawa rodzinna i inne historie", ósmy tom "Baśni" o tytule "Wilki" (prawie 50 zł za 128 stron...) oraz twardookładkowe wznowienie "Sandman. Zabawa w ciebie". Oprócz tych sześciu tytułów Egmont na przestrzeni całego marca będzie również wypuszczać komiksy ze świata Gwiezdnych Wojen ("SW Komiks", "SW Wydanie Specjalne", "SW Komiks Extra") oraz dwa "Giganty" ("Drużyna K", "Zabójczy duet"). Teraz tylko czekać na jakiś potężny kwietniowy pakiet, którym raczyć się będziemy na Komiksowej Warszawie. (ŁM)

Wydawnictwo Mucha Comics zaprezentowało swoje wstępne zapowiedzi na rok 2011. W ramach duńsko-polskiej koprodukcji na półkach rodzimych sklepów mają wylądować trzy pierwsze tomy "New Avengers", "Wolverine: Enemy of the State" podzielony na dwie części oraz albumy "House of M" i "Thor: Vikings". Ten ostatni tytuł po raz pierwszy pojawił się w zapowiedziach wydawnictwa. Pięcioczęściowa mini-seria pierwotnie ukazała się w 2003 pod szyldem imprintu MAX, linii komiksów przeznaczonych wyłącznie dla dojrzałego czytelnika. Napisana przez Gartha Ennisa i zilustrowana przez Glenna Fabry'ego opowiada o ataku zombie-wikingów na Nowy Jork, którą tylko marvelowski bóg piorunów może zatrzymać. Jak widać wydawca chce wykorzystać premierę filmowej adaptacji "Thora". Oprócz tego Mucha rozważa wydanie jeszcze dwóch pozycji, a jedną z nich może być komiks o Supermanie. (KO)

W piątek, 11 lutego o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy "Co z tym komiksem?". W galerii Fundacji Nowej Sztuki "Znaczy się" w Krakowie przy ulicy Kościuszki 37 będzie miała miejsce prezentacja inicjatyw i projektów artystycznych związanych z komiksem alternatywnym i ilustracją. Zaprezentowano zostaną następujące projekty i przedsięwzięcia:
Orbis Pictus - prowadzenie: Kuba Woynarowski
Krótkie Historie - prowadzenie: Helena Siemińska i Damian Siemień
Centrala - prowadzenie: Michał Słomka
Ilustracja PL - prowadzenie: Agata "Endo" Nowicka i Przemysław Truściński
Hipopotam Studio - prowadzenie: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Gili Gili - prowadzenie: Darek Vasina
Oprócz wystawy, którą będzie można oglądać do 26 lutego 2011 roku, przed wernisażem odbędzie się panel dyskusyjny pod tym samym szyldem. Od 12:30 do 14:30 o tym "Co z tym komiksem?" dyskutować będą twórcy komiksowi (Trust, Endo, Zalibarek, Kuba Woynarowski), krytycy literaccy (Piotr Marecki), graficy (Darek Vasina, Kuba Sowiński, Ewa Ciepielewska, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Helena Siemińska i Damian Siemień). (KO)

Co prawda w zeszłym tygodniu informowaliśmy już o nowo otwartym blogu Śledzia, ale dzieje się wokół niego (i bloga i autora) tyle, że trzeba pisać dalej. Po pierwsze, Michał Śledziński w pierwszym komiksowym raporcie podzielił się z czytelnikami tym nad czym siedzi obecnie; najciekawiej zapowiada się tajemniczy kadr numer pięć - czyżby niebawem miał do sklepów trafić "Parish"? Oby! Wcześniej jednak można się spodziewać trzeciego i ostatniego albumu z serii "Na szybko spisane", którego premierę autor po cichu zapowiedział w komentarzach na Komiksową Warszawę (1-3 kwietnia). Po drugie, Śledziu miał okazję zapoznać się z filmowymi przygodami Jeża Jerzego (premiera - będziemy to pewnie powtarzać do znudzenia - już jedenastego marca!) i swoimi wrażeniami podzielił się w stosownym wpisie. A po trzecie, na Allegro pojawiło się kilka plansz z "NSS1", "Biegunki" i "Osiedla Swoboda", których sprzedaż ma pomóc w nabyciu nowego sprzętu, na którym powstawać będą kolejne komiksy Michała. Sporo tych informacji jak na jeden tydzień (chociaż to i tak nie wszystko!) - jak tak dalej pójdzie, to trzeba będzie pomyśleć o jakimś specjalnym śledziowym kąciku na łamach KX. (ŁM)

2 komentarze:

pawelk pisze...

Mucha się rozpędza. Ciekawe, ile im się w końcu uda wydać. Z chęcią wciągnąłbym New Avengers, bo to ponoć zacne czytadło, ale jak tomy będą po 80 zł to niestety Amazon welcome to.

pawelk pisze...

Tak jeszcze dodam: ciężko im będzie konkurować z takimi cenami
http://www.bookdepository.com/book/9780785114796/New-Avengers-Breakout-v.-1
Ale jak nie przegną (=<60zł), to chętnie wesprę wprowadzanie prac Bendisa na rynek polski. :)