sobota, 22 stycznia 2011

#676 - Komix-Express 72

Jedną z premier zaprezentowanych na festiwalu Komiksowa Warszawa będzie "Gniazdo światów" - antologia szortów komiksowych do scenariuszy Bartka Biedrzyckiego. Popularny godai, znany z wydawniczej i publicystycznej działalności, zbiera swoje twórcze dokonania z ostatnich kilku lat. W sumie kilkadziesiąt stron materiału znanego z różnych źródeł, część z tego to plon z publikacji w "Kolektywie". Za rysowniczym sterem kilka znanych nazwiska (au, Łukasz Okólski, Sara Sapkowska, Biram Ba), za wstęp odpowiedzialny jest niżej podpisany redaktor Kolorowych. Okładkę narysował Maciej Pałka i mamy przyjemność zaprezentować ją jako pierwsi. Żart z odmianą zrozumiały tylko dla wtajemniczonych w pewne meandry forumowo-blogowych debat. (RW)

Jak donosi Aleja Komiksu do wydania "Stuck Rubber Baby" przymierza się Centrala. Znakomity komiks autorstwa Howarda Cruse'a opowiada o losach odkrywającego swoją homoseksualną tożsamość przedstawiciela klasy robotniczej. Historia rozgrywa się w burzliwych latach sześćdziesiątych, na południu Stanów Zjednoczonych. Fabuła, mimo że fikcyjna, została oparta jest na doświadczeniach Cruse'a. "Stuck Rubber Baby” uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł poruszających problematykę homoseksualną. Jeśli Michałowi Słomce uda się rzecz całą doprowadzić do końca byłby to już drugi, po "We Włoszech wszyscy są mężczyznami", tego typu tytuł w ofercie Centrali. (KO)

Dobra wiadomość dla wszystkich spragnionych filmu "
Scott Pilgrim vs. the World"! Już 10 lutego za sprawą TIM Film Studio do sprzedaży trafi DVD z ekranizacją komiksu Bryana Lee O'Malleya w reżyserii Edgara Wrighta ("Hot Fuzz", "Wysyp żywych trupów"), którą można było u nas zobaczyć jedynie pod koniec października na American Film Festival we Wrocławiu. Co prawda były zapowiedzi co do pokazywania przygód Scotta, Ramony i spółki w normalnych kinach, jednak ze względu na bardzo słabą oglądalność filmu za granicą, polski dystrybutor zdecydował się wycofać ze swoich planów. Wersja na krążku ("Scott Pilgrim kontra świat") jest pewnym pocieszeniem i teraz tylko czekać na sam komiks, do którego przymierza się Kultura Gniewu. (ŁM)

Jarosław Kopeć na stanowisku redaktora naczelnego komiksowego działu Poltera nie wytrwał zbyt długo. Obowiązki, które przejął w październiku 2009 roku od Macieja "Repka" Reputakowskiego, awansującego w polterowej hierarchii, teraz będzie piastował Jakub Jankowski. Entuzjasta i tłumacz komiksu portugalskiego, bloger, publicysta znany z łam "Zeszytów Komiksowych", ostatnio bardzo aktywnie współpracujący z "Ziniolem" został głównodowodzącym czołowego serwisu komiksowego. Kubie życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia! (KO)

W podsumowaniu 2010 roku okiem twórców, które już wkrótce pojawi się na Kolorowych Zeszytach, Marcin Podolec zdradził, że pod koniec grudnia rozpoczął pracę nad projektem wraz z jedną z najzdolniejszych rysowniczek w komiksowie. Pierwsze plansze z tego komiksu robione na cztery ręce pojawiły się już w sieci, a ową tajemniczą partnerką Kolca okazała się artystka ukrywająca się pod pseudonimem Lagu i Lagu. Na razie nie wiadomo nic, oprócz tego, że Podolec zajmie się scenariuszem i tuszem, a tajemnicza Lagu szkicem i kolorem. (KO)

"
Żywe trupy" mają się u nas nadzwyczaj dobrze. Wielokrotnie nagradzana seria równie wielokrotnie nagradzanego Roberta Kirkmana posądzana jest co prawda często o to, że jest przegadana, że ciągnie się niemiłosiernie i co jakiś czas zatacza koło, ale mimo to sprzedaje się na tyle dobrze, że w połowie lutego ukaże się jej dwunasty tom, o tytule "Życie pośród nich". Czytając opis albumu (znaleziona nadzieja w postaci miasta wolnego od umarlaków, które zapewne posiada jakiś sekret) można powiedzieć "nic nowego", ale scenarzysta równie hitowego (niestety polscy czytelnicy nie mieli okazji się jeszcze o tym przekonać) "Invincible" potrafi z czegoś wtórnego zrobić kawał porządnej historii. W wydatkach na luty należy również uwzględnić czwarty tom serii "Torpedo" E.S.Abuli i Jordiego Berneta (15 lutego) oraz drugie wydanie pierwszego tomu "Żywych trupów", za które w drugim obiegu trzeba było do tej pory wyłożyć nieco grosza. (ŁM)

Plebiscytów czas. My mamy swoje środowiskowe, blogerzy też mają - m.in. organizowany już od paru lat onetowski Blog Roku. Do 20 stycznia trwał etap głosowania SMSowego, wśród kategorii można znaleźć "Foto, video, komiks", gdzie teoretycznie powinny się łapać komiksy internetowe. Za wiele jednak ich tam nie ma. Pamiętam, że ze dwa lata temu kilku komiksowych blogerów brało aktywny udział w Blogu Roku (kategoria Kultura chyba), zachęcało do słania SMSów, wstawiało banerki na strony itp. W tym roku chyba sobie darowali - i dobrze, bo w sumie w tym plebiscycie w szranki stają przeważnie blogi drugo- i trzecioligowe - znaczących polskich blogerów raczej tam ze świecą szukać. Z komiksowych rzeczy wyczaiłem m.in.: 366 kadrów, Dumb, Chatę Wuja Freda, Zucha, Andrzeja co rysuje, Krótką Serię, Piksele no i Na plasterki!!! - dla mnie jedno z objawień 2010 roku w blogosferze komiksowej. Do laurów startują też m.in.: blog kolekcjonera zeszytówek, komiks o Polsce, komiksy o głuchych i słabosłyszących, komiksy o kotach oraz bezkompromisowy fotokomiks. Plus kilkanaście-kilkadziesiąt blogów o popkulturze, gdzie wzmianki o komiksie czasem trafiają się. Sprawdziłem sytuację w sobotni poranek - do III etapu awansowali: Zuch, Andrzej Rysuje i bezpuenty. Komiksowy akcent można też dostrzec w nazwie innego finalisty.
(RW)

3 komentarze:

superjednostka pisze...

Podolec i Lagu i Lagu! To może być niezłe.

Maciej pisze...

Njus tygodnia!

niegrzeczny pisze...

Dajcie parę głosów w Blok Roku, co bym miał więcej chęci do kolejnych numerów umieszczania

Dzięki za zauważenie
Kolekcjoner zeszytówek