sobota, 15 stycznia 2011

#670 - Komix-Express 71

Marcowa premiera długo oczekiwanego "Jeża Jerzego" nie będzie jedynym filmowo-komiksowym projektem, który tego miesiąca zawita na duże ekrany. Co prawda "Zakazany Owoc #6" jest produkcją o znacznie mniejszym rozmachu, ale podobnie jak przygody kolczastego herosa wydaje się obowiązkowym seansem dla nadwiślańskich komiksiarzy. Za ten 90-minutowy dokument traktujący o Dariuszu "Pale" Palinowskim, "autorze okropnych, punkowych komiksów", odpowiada Le Kolektiff Negatif (w składzie Piotr Buratyński, Michał Kowalski, Dawid Śmigielski). Pomysłodawcą całego projektu jest Piotr - fascynat punka i filmów, który znając od kilku lat Pałę i mając często okazje słyszeć jego barwne opowieści, postanowił nakręcić ten dokument. Do pomocy namówił dwójkę kumpli i razem, w marcu ubiegłego roku, rozpoczęli prace nad filmem. Cytując pomysłodawcę: to kronika życia w punk rocku, w PRLu, w komiksowym środowisku (dopiero się rodzącym po transformacji systemowej) i w Londynie. Staraliśmy się oddać w "Zakazanym owocu nr 6" estetykę jego komiksów: bezkompromisowość, wulgarność, ostry dowcip. Film o jego życiu stał się tym samym kolejnym numerem jego słynnego "Zakazanego owocu". Premiera dokumentu będzie miała miejsce prawdopodobnie na początku marca w Toruniu, po czym film ten ruszy w "trasę" po punkowych koncertach, festiwalach czy też salach kinowych. Wszyscy, którzy chcieliby zorganizować pokaz dokumentu w swoim mieście mogą pisać na adres mailowy projektu (zakazanyowocnr6.małpa.wp.kropka.pl) w celu poznania szczegółów współpracy. Projektowi oczywiście kibicujemy, a o wszelkich nowościach z nim związanych będziemy informować na bieżąco. Dla zaostrzenia apetytów, pod wszystkimi dzisiejszymi newsami umieściliśmy teaser filmu, który pomimo znikomej ilości słów robi wielkiego smaka! (ŁM)

W zeszłą niedzielę, wraz z 19. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wystartowała komiksowa akcja Komiks4WOŚP dowodzona przez Łukasza Babiela. Póki co na ponad 10 aukcjach można dostać chociażby kilka komiksów z autografami autorów (m.in. "RG"#1, "Mucha"), oryginalną planszę Norma Breyfogle'a z one-shota "Detention Comics", zestaw ośmiu przypinek z motywami z "Pinokia" Winshlussa czy też autografową planszę z rysografami takich twórców jak KRL, Mawil, Milo Manara, Filip Myszkowski i wielu innych. Pierwsza edycja Komiks4WOŚP odbyła się dwa lata temu; tegoroczna jest już znacznie lepiej przygotowana - z własnym logo i stroną na facebooku, gdzie prezentowane są wszelkie nowinki związane z tą zacną akcją. Ale najważniejsze oczywiście są same aukcje - do Licytomobilu! (ŁM)

Opowieść o Polsce epoki PRLu widzianej oczami kilkuletniej dziewczynki zostanie wydana na rynku amerykańskim. Czytelnicy zza Oceanu w 2011 roku będą mieli okazję zapoznać się z losami sympatycznej Marzi, tytułowej bohaterki bestsellerowej serii autorstwa Marzenny Sowy (scenariusz) i Sylvaina Savoia (rysunki). Pierwszym album ukaże się jesienią, a zostanie opublikowany nakładem prestiżowego imprintu Vertigo (DC Comics). Na język angielski będzie tłumaczony ze swojej oryginalnej, francuskiej wersji. Czy amerykańskim wydaniu "Marzi" uda się powtórzyć sukces, jaki odniosła we Francji? (KO)

Ongrys, uznany na ostatnim MFK Wydawnictwem Roku, zaprezentował swoje plany na rok 2011. W przeciągu najbliższych dwunastu miesięcy wydawnictwo Leszka Kaczanowskiego postara się wypuścić trzy komiksy: pierwszym z nich będzie antologia komiksów Papcia Chmiela w której zawarte będą "nie-Tytusowe opowieści nestora polskiego komiksu" takie jak chociażby "Sadełko i Szczudełko", "Kapitan Mewka" czy "Cyrk Bum Tarara"; drugą rzeczą nad którą trwają prace jest komiksowa opowieść spod znaku płaszcza i szpady "Kawaler de Lagardere", za którą stoi Tadeusz Raczkiewicz; ostatnią z pozycji jest "Shooting Star"wydane pierwotnie w 2006 przez Castermana. Za opowieść o życiu Marilyn Monroe odpowiada Maryse Charles i Jean-François Charles (scenariusz) oraz nasz rodak, Zbigniew Kasprzak(grafika). Nie podjęto decyzji w jakiej formie wyjdą owe komiksy, ani też kiedy dokładnie zostaną one oddelegowane na czytelnicze półki - prace nad nimi trwają i jeśli wszystko pójdzie po myśli wydawnictwa to wszystkie trzy pojawią się na rynku w bieżącym roku. (ŁM)

Jak zwykle na przełomie grudnia i stycznia ruszyły wszelakiej maści komiksowe podsumowania roku minionego. Jeszcze w starym roku na łamach portalu Independent.pl urządzono podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy. Również w grudniu ruszyły kontrowersyjne wybory Komiksu Roku. Na forum komiksowej Gildii tradycyjnie odbywa się głosowanie na dziesięć najlepszych albumów wydanych w 2010 roku, a na gildiowym portalu ruszył plebiscyt Kultura 2010, w którym można wybierać również komiksy. Komiksowy Polter wystartował z cyklem Top 3 okiem twórców, a na Komiksomanii Tomek Pstrągowski zebrał grupę komiksowych krytyków i kazał im wybierać to, co najlepsze z 2010 roku. Ziniol od wybrania najciekawszych rodzimych tytułów rozpoczął podsumowywanie minionego roku, a Piotr Skonieczny przedstawiając listę dziesięciu najlepszych komiksów odkurzył nieco swojego bloga. (KO)

W 1965 roku Nasza Księgarnia wydała książkę "Generał Ciupinek" za którą odpowiedzialna była Barbara Tylicka oraz Henryk Jerzy Chmielewski, znany lepiej jako Papcio Chmiel, twórca "Tytusa Romka i Atomka". Duet ten odpowiadał wspólnie za literacką część tej młodzieżowej opowieści przygodowej, natomiast sam Papcio zadbał również o warstwę graficzną książki. Teraz, po 45. latach od momentu publikacji pierwszego wydania, "Generał Ciupinek" powraca za sprawą Wydawnictwa Prószyński-Media! Ta prawie dwustustronicowa książka dostępna będzie pod koniec stycznia za jedyne 19,99 zł. Na stronie edytora można zapoznać się z opisem i fragmentem książki. Przykładowych ilustracji - co pewnie najbardziej ciekawi komiksiarzy - niestety brak, ale jak zapewnia wydawca "(...) w tych oryginalnych biało-czarnych ilustracjach widać, że Papcio Chmiel jest nie tylko wybitnym (dziś wręcz legendarnym) twórcą komiksowym, ale też najwyższej klasy ilustratorem"! (ŁM)

Dość niespodziewanie i jakby bez większego rozgłosu w sieci (choć pisano o niej na Gildii i Komiksomanii) pojawiła się komiksowa adaptacja epizodów "Lubiewa" Michała Witkowskiego - jednej z najgłośniejszych polskich powieści ostatnich lat. W swoich założeniach w "Wielkim Atlasie Ciot Polskich" z oryginałem, określanym słusznie i malowniczo, jako "ciotowski Dekameron" czy "przecwelone baśnie z tysiąca i jednej nocy", mają mierzyć się czołowi polscy rysownicy i story-artowcy (czymkolwiek owi story-artowcy są). Do tej pory w projekcie udział wzięli Agnieszka Piksa, Justyna Gryglewicz i Mikołaj Tkacz. (KO)

Publicystyczne emo - ten tydzień obrodził w narzekanie. Najpierw Wojciech Orliński, przy okazji omawiania komiksów dekady bardzo pobieżnie opisał ostatnie 40 lat w komiksie polskim, orzekając, która dekada była owocna, która nie i kto za tym stał. Ten tekst spotkał się z reakcją Macieja Pałki, który słusznie zbił argumenty Orlińskiego. Skoro już mowa o Ziniolu - Dominik Szcześniak opublikował wstęp z dziesiątego numeru, ostatniego wydanego na papierze. Bardzo emocjonalny wstęp, obarczający czytelników winą za brak zainteresowania papierowym Ziniolem i brak rozwiniętej kultury komiksowej w ogóle ("(...) gdybyś, drogi czytelniku, nie nawalił"). Kierowanie takich słów do czytelników, którzy kupili 10. numer Ziniola przypomina trochę te wszystkie antypirackie zajawki na legalnych DVD, których odbiorcami stają się prawowici nabywcy, ale to szczegół. A skoro mowa o niewdzięcznych czytelnikach - Gazeta Stołeczna odkryła zjawisko empikowego czytelnictwa. Srogie słowa Tomasza Kołodziejczaka wywołały wiele komentarzy, m.in. pewnej czytelniczki, która czuje się dotknięta podobnymi insynuacjami oraz narzeka, że komiksy są za drogie. Pojawiło się też parę analiz problemu, które pieczołowicie wyłowił z odmętów internetu Marek Turek. Aż wydawca musiał wyjaśnić parę rzeczy zarówno czytelniczce jak i krewkim komentatorom. Dodajmy do tego jeszcze Haku, który ni stąd, ni zowąd, postanowił zawinąć blog i podcast i zamilknąć. Drama, drama, w każdym kącie drama. (RW)

A na deser zapowiedziany we wstępie teaser dokumentu "Zakazany Owoc nr 6":

4 komentarze:

pjp pisze...

Bardzo mi się spodobał zwrot "Do Licytomobilu!" :).

tO mY: pisze...

@ Łukasz: powodzenia z aukcjami! Super inicjatywa.

Zakazany Owoc nr 6 zapowiada się jako jedna z dwóch filmowych produkcji komiksowych w 2011, które da się obejrzeć bez rzygania z zażenowania, jak na Watchmenach, czy Wolverinie.

Misiael pisze...

Ja mam tylko takie pytanie - gdzie się podziała notka numer #666? To przecież taka okrągła rocznica :)

Łukasz Mazur pisze...

Wpisy z numerem #666 pojawiły się już u nas dwukrotnie w ramach halołin i cyklu Janusza o nazwie "Treehouse of horror" :)

najpierw tu:
http://kolorowezeszyty.blogspot.com/2009/10/666-treehouse-of-horror.html

później tu:
http://kolorowezeszyty.blogspot.com/2010/10/666-treehouse-of-horror-ii.html

a w tym roku pewnie i tu:
http://kolorowezeszyty.blogspot.com/2011/10/666-treehouse-of-horror-iii.html ;)