sobota, 20 listopada 2010

#619 - Komix-Express 63

Od drugiego tygodnia listopada blogosferę zaatakowały Polskie Zombie! Strona, na której prezentowani są zzombifikowani celebryci/"celebryci" jest rodzimą odpowiedzią na zakończony już projekt Frederika Peetersa Portraits as Living Deads, który w sieci ciągnął się od września 2008 roku do maja roku kolejnego. Tam też pojawiło się około 200 zombich - m.in. Alan Moore, Rocco Siffredi czy Jan Paweł II. Po biało-czerwonej części internetu do tej pory pojawił się chociażby Tadeusz Rydzyk czy Kasia Cichopek, której truchło rozpoczęło cały cykl. Osobą odpowiedzialną za Polskie Zombie jest Leszek Wicherek, lecz na blogu pojawiają się prace stworzone również przez innych twórców, bowiem każdy chętny może zmalować kolejnego żywego trupa (po szczegóły należy się zgłaszać do pomysłodawcy akcji). Trzymam kciuki, żeby projekt ten nie zakończył się zbyt szybko i żebyśmy doczekali się przynajmniej tylu odsłon co u Peetersa - żyjcie długo Polskie Zombie! (ŁM)
 
Odnaleziono oryginalne plansze komiksów autorstwa Tadeusza Raczkiewicza! Jego prace zaginęły na początku lat dziewięćdziesiątych, po przesłaniu do Romana Pierzgalskiego, z wydawnictwa Old Baron, jednego z bohaterów produktowego "Kącika Białego Kruka". Po licznych perypetiach zaginione materiały udało się odzyskać. Pierwotnie miały pojawić się przy okazji spotkania z Raczkiewiczem na ostatnim festiwalu w Łodzi, ale dopiero teraz udało im się wrócić do autora. Paczka z odnalezionymi oryginałami zawiera kompletny zestaw plansz do "Piętnastoletniego Kapitana", "Tajemnicy Czerwonego Teepee", albumu "Tajfun - Na tropie Skorpiona", a do "Tajfun - Monstrum" brakuje zaledwie dwóch ostatnich plansz. Oprócz tego odnaleziono nigdy wcześniej nie publikowane kolorowe plansze tytułowe do tych komiksów. Według autora paczka powinna zawierać wszystkie części "Tajfuna", więc poszukiwania "Zagadki Układu C-2" i "Afery Bradleya" będą trwały nadal. Natomiast w najbliższym czasie nakładem krakowskiego wydawnictwa Ongrys zapewne ukaże się reedycja albumu "Monstrum" z oryginalnymi kolorami, które wcześniej można było oglądać jedynie w edycji ze "Świata Młodych". Niektóre z odzyskanych plansz można obejrzeć na oficjalnej stronie Tadeusza Raczkiewicza, gdzie również znajduje się pełen raport z mozolnych poszukiwań. (KO)
 
Na forum Alei Komiksu wydawnictwo Taurus Media przerwało milczenie i po dłuższym czasie odpowiedziało na zaległe pytania czytelników, niejako przy okazji zarysowując wstępne plany wydawnicze na 2011 rok. Jeszcze w tym roku, na przełomie listopada i grudnia na księgarskich półkach zagości czwarty tom "Borgii" Jodorowskiego i Manary. Kolejny tom "Żywych Trupów", największego chyba przeboju warszawskiego wydawnictwa, ukaże się już w styczniu, a w 2011 roku mają pojawić w sumie się aż cztery tomy tej znakomitej serii Roberta Kirkmana i Charliego Adlarda. Również na początku nowego roku zostanie opublikowany czwarty tom entuzjastycznie przyjętego przez czytelników "Torpedo", a później i piąty, ostatni album serii autorstwa Enrique Sánchez Abulíego i Jordiego Berneta. To jednak nie będzie ostatni komiks rysowany przez tego artystę, gdyż Taurus przymierza się do "Krakena" ze scenariuszem Antonioe Segury. Wraz z westernem "Sunday" Victora Mory (tekst) i Víctora de la Fuente (grafika) uzupełni hiszpańską ofertę Taurusa. Na druga połowę przyszłego roku planowane są kolejne tomy "Queen & Country - Za Królową i Ojczyznę", "Nokturno" i niecierpliwie oczekiwane komiksy Jasona - "Ostatni Muszkieter" i jeszcze jeden tytuł, który będzie miał francuską premierę w przyszłym roku. Ze złych wiadomości - na kontynuację serii "Ja, wampir" nie ma co liczyć, jeśli rynkowa sytuacje się nie poprawi, nic dobrego nie słychać także w obozie "Mr. Puncha". Taurus nie planuje również wznowienia "300" Franka Millera i Lynn Varley, a "Strangers in Paradise" Terry`ego Moore`a mają szansę ukazać się pod szyldem Mroja Press. (KO)
   
Komiksowe inicjatywy nie giną w narodzie - w Poznaniu rozpoczyna się cykl Spotkań Komiksowych. Pierwsze odbędzie się już 25 listopada o godz. 18:00 przy ul. Piekary 5; prelekcja i panel dyskusyjny będą dotyczyć podobieństw i różnic pomiędzy komiksem zachodnim a japońskim, spotkanie poprowadzą Paweł Olejniczak i Filip Bąk, zaś plakat promujący całą inicjatywę wykonał Karol "KRL" Kalinowski. Podczas kolejnych spotkań organizatorzy planują m.in.: omawiać nowości wydawnicze, prowadzić dyskusje okołokomiksowe oraz zachęcać fanów do udziału w różnych konkursach. Cykl spotkań organizowany jest przez poznański sklep komiksowy KiK oraz Wyższą Szkołę Języków Obcych. Marcinowi Łuczakowi vel "ironowi" dziękujemy za cynk, a poznaniaków zapraszamy do tłumnego przybycia. (RW)
 
Trwają prace nad prawdopodobnie pierwszą polską mangą w stylu magical girls. "Mahou Shojo Andromeda" (czyli po polsku "Magiczna Wojowniczka Andromeda") będzie nawiązywać do estetyki nieodżałowanej i w pewnych kręgach kultowej "Czarodziejki z Księżyca". Projekt jest na razie w powijakach - twórcy (scenarzysta i rysowniczka) pracują nad pierwszym rozdziałem opowieści, który ma zachęcić któregoś z rodzimych mangowych edytorów do zainwestowania w ich tytuł. Całość ma zmieścić się na 120 stronach i liczyć 10 rozdziałów. "Andromeda" miałaby się ukazać w przyszłym roku. Nawet jeśli do jego publikacji nie udałoby się nakłonić żadnego z wydawców, komiks zostanie opublikowany w mniejszym nakładzie, jako zin. I właściwie niewiele więcej o tym tytule da się powiedzieć, oprócz tego, że dwie główne bohaterki będą nazywały się Monika i Dorota, a akcja, czyli walka z demona wprost ze słowiańskiej mitologii, będzie rozgrywała się w Warszawie. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na blogu i na facebook`owym profilu. (KO)
 
W ramach festiwalu 3. Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Kobiet "No Women No Art" odbędzie się w Poznaniu komiksowa wystawa "Ucieczka od wolności". Nietypowo, bo w pojazdach MPK i na przystankach będę prezentowane praca autorstwa Olgi Wróbel. Komiks powstał w roku 2009 na konkurs "Draw your freedom, draw your solidarity". Oprócz tego w Bibliotece Centrali ukaże się "Silva Rerum". Autobiograficzny album opowiadający o kilkunastu miesiącach z życia Olgi, podczas których cierpi na depresję, kończy studia i wieloletni związek, wyprowadza się od rodziców, szuka nowego partnera i uczy się definiować siebie poza związkami. I jak zapewnia sama autorka - "ukończyłam już szkice do pierwszego z dwunastu rozdziałów. Ma 28 stron i jestem bardzo zadowolona z tempa pracy i efektu". Premiera planowana jest na rok 2011. (KO)
 
Wielu nie wierzyło, że ten dzień nadejdzie, niektórzy w prowokującej akcji promocyjnej widzieli niesmaczny happening, a inni z całych sił wspierali ambitne przedsięwzięcie przywrócenia komików kioskom. W końcu, w zeszłym tygodniu, dokładnie w poniedziałek 15 listopada słowo stało się ciałem i pierwszy numer "Konstruktu" trafił do pierwszych szczęśliwych nabywców. Nakład premierowej pozycji wydawnictwa Czarna Materia sięga 23000 egzemplarzy, więc wydawcy (i jednocześnie autorowi) trudno odmówić rozmachu w swoich działaniach. Wśród pierwszych reakcji na komiks przeważają głosy zadowolenia i pozytywne recenzje. Przedpremierowo o "Konstrukcie" pisano na "Ziniolu", swoje opinie wyrazili również Maciej Pałka, Michał Misztal, Łukasz Okólski i niektórzy gildiowicze. Prędzej czy później i u nas pojawi się podobny tekst. (KO)

4 komentarze:

Łukasz Okólski pisze...

ech... nie mogę odżałować "ja vamipir" wydawanego przez Taurusa. niby temat nie zamknięty, ale raczej się nie napalam na ruch w tej sprawie. Pierwszy komiks Risso jaki kupiłem na pierwszej WSK-ce na jakiej byłem. No i od tamtej pory czekam i co festiwal się dopytuję.

majki pisze...

ja przepraszam, ja się nie znam, ale odnośnie znalezionych plansz- czemu osobno jest kreska, osobno kolor?

Maciej pisze...

Tak kiedyś kolorowano komiksy. Planszę w cz-b drukowano na folii a następnie kolorowano na tak zwanych blaudrukach (na których to co czarne było druknięte bodaj na niebiesko.

Graphicus pisze...

na niebiesko:) dlatego się nazywały BLAU ;P