niedziela, 31 października 2010

#599 - Trans-Atlantyk 110

Pisarze pracujący nad skryptami komiksowymi nieco spowszednieli. Aktorzy i inni celebryci jeszcze nie, ale systematycznie ich przybywa i coraz więcej znanych nazwisk kręci się wokół kolorowych zeszytów i nie tylko. Żeby wymienić tylko kilka z obu branż - Nicolas Cage, Gerard Way, Brad Meltzer, Ian Rankin, Paul Cornell czy Stephen King to ci najbardziej znani. Peter Straub (też chyba całkiem nieźle znany, również i w Polsce) nie jest nowy w obrazkowym biznesie, ma bowiem już na swoim koncie "The Talisman: Vol. 1: The Road of Trials" (razem ze wspomnianym powyżej Kingiem). Micheal Easton, znany między innymi z seriali "Ally McBeal" i "Dni naszego życia" (tego samego, w którym występuje Joey Tribbiani) jest stosunkowo zielony w tym biznesie, choć ma na swoim koncie kilka książek. "The Green Women" to tytuł ich wspólnego komiksowego projektu, do którego wspólnymi siłami napisali scenariusz, zilustrowany przez Johna Boltona. Kryminalna opowieść, która całkiem niedawno ukazała się nakładem Vertigo nawiązuje do jednego z wątków z książek Strauba i rozwija ją w postaci pełnometrażowej powieści graficzne. Pojedynek pomiędzy nowojorskim detektywem z wydziału zabójstw i seryjnym mordercą wydaje się doskonałą pozycją na Halloween. (KO)

Wraz z numerem 17-tym seria "Batman and Robin", wspaniałe dziecko Granta Morrisona, zostanie przekazana w ręce następców "szalonego Szkota". Od wielu miesięcy zapowiadano, że będą nimi Peter Tomasi oraz Patrick Gleason, jednak i oni musieli zostać zastąpieni innym duetem twórców. Aby nie było większych przerw między kolejnymi zeszytami, która mogłaby być spowodowana jednoczesną pracą owej dwójki i nad "B&R" i nad "Brightest Day", postanowiono, że na trzy zeszyty (#17-19) serię przejmie Paul Cornell oraz Scott McDaniel. Historia, którą owy duet opowie na kartach serii dotyczyć będzie śledztwa Damiana Wayne'a i Dicka Graysona w sprawie zaginięcia ciała byłej dzieczyny Bruce'a (przebywającego wtedy w Japonii). Scenarzysta zapowiada, iż będzie to mroczna historia w duchu tych, które opowiadał Morrison. I podobnie jak poprzednik, wprowadzi on do uniwersum Batmana nowego przeciwnika. Pierwszy numer trzyczęściowej historii pojawić się ma w sklepach 24 listopada. (ŁM)

To nie jest żaden głupi żart z okazji amerykańskiego święta duchów i upiorów, najnowszy projekt komiksowy autorstwa Roba Liefelda należy traktować jak najbardziej serio. Twórca znany z takich tytułów, jak "X-Force" czy "Youngblood" pracuje obecnie nad "Zombie Jesus!". W komiksie powołuje się na jeden z fragmentów Biblii według świętego Mateusza, w której stoi, że po zmartwychwstaniu Chrystusa wielu zmarłych wstało ze swoich grobów i powrócili do życia. Zombiaki przypuszczają atak na Jerozolimę, dziesiątkując rzymskie wojska i nikt nie może ich powstrzymać z wyjątkiem... Łazarza Nieśmiertelnego! Nie wiem jak was, ale mnie komiks, który reklamuje się, jako jakieś kiczowate skrzyżowanie najbardziej charakterystycznych motywów biblijnych ze "Świtem Żywych Trupów", "24 Godzinami" i 300" jakoś żenuje. Szczególnie w wykonaniu Liefelda. (KO)

Zeszłoroczna mini-seria "Incognito" autorstwa Eda Brubakera i Sean Phillipsa doczeka się wkrótce kontynuacji. Głównym bohaterem drugiej serii zatytułowanej "Bad Influences" będzie również Zack Overkill, obdarzonymi nadzwyczajnym zdolnościami superprzestępca. I podobnie, jak w przypadku poprzedniej serii, także i nowa historia tandemu Bru-Phillipsa zapowiada się na pierwszorzędny superbohaterski pulp-noirowy komiks moralnego niepokoju. I trudno zdradzić mi coś więcej z jego fabuły, żeby nie zepsuć zabawy podczas lektury potencjalnym czytelnikom. A kiedy Brubaker skończy pracę nad scenariuszem do "Bad Influences", którego pierwszy numer ukazał się kilka dni temu w nakładem marvelowego imprintu ICON, bierze się za kolejny tom "Criminala". (KO)

W marcu przyszłego roku do Domu Pomysłów powrócą Marvel Zombies, które tym razem zaatakują świat Squadron Supreme (z Earth-712). Jill Harper, dowódca super specjalnego oddziału do zadań specjalnych, wyrusza ze swoimi podwładnymi do super tajnej (a jakże!) podziemnej placówki gdzie złośliwy zombie wirus zaatakował cały Squadron Supreme. Zadaniem Jill i jej zespołu będzie utrzymanie zakażonych pod ziemią. A najlepiej zabicie ich. Za kolejne pojawienie się umarlaków w Marvelu odpowiadać będzie scenarzysta Frank Marraffino, rysownik Fernando Blanco oraz Michael Komarck jako twórca okładek. "Marvel Zombies Supreme" liczyć sobie będzie pięć zeszytów. (ŁM)

Luty w Marvelu przebiegać będzie między innymi pod znakiem nowej inicjatywy wydawniczej "Marvel: Point One", która ma umożliwić nowym czytelnikom łatwiejsze "wejście" w uniwersum Domu Pomysłów, a tym zaznajomionym z przygodami marvelowych superbohaterów dać nieco informacji na temat zbliżających się wydarzeń w ich ulubionych seriach. Wybrane komiksy dostaną przy swoim numerze dodatkowo ".1", natomiast w środku znajdą się dodatkowe historie, będące wstępem do wydarzeń zaplanowanych na przyszły rok i stworzone przez topowych twórców. Dodatkowo każdy z takich komiksów kosztować będzie 2.99$. Rozpiska zawierająca owe specjalne zeszyty do znalezienia na Comic Book Resources. (ŁM)

W połowie października nakładem brytyjskiego wydawnictwa DK ukazała się książka "DC Comics Year by Year: A Visual Chronicle". Sporej wielkości tomiszcze, liczące 352 strony, obficie ilustrowane ukazało się z okazji 75. urodzin komiksowego giganta, któremu zawdzięczamy takie ikony, jak Superman, Batman czy Wonder Woman. Trójka autorów Daniel Wallace, Alex Irvine i Matthew Manning rozpoczynają swoją historię od samego początku, od roku 1934, kiedy małe wydawnictwo National Allied Publications zmienia swoją nazwę na Detective Comics, Inc. Opowieść o narodzinach największych komiksowych herosów przeplata się z narracją o losach ich twórców i firmy, w której pracowali na tle wielkiej, amerykańskiej historii. Posłowie przygotował wieloletni redaktor EiC DC, Paul Levitz, a fantastyczną, dwustronną okładkę narysował Ryan Sook. (KO)


"Geek Honey of the Week"
(Panie i Panowie, przed Wami Ruby Rocket jako Czarna Kotka!)

Brak komentarzy: