sobota, 30 października 2010

#598 - Komix-Express 60

Kultura Gniewu zaprezentowała swoje wstępne zapowiedzi na początek (?) przyszłego roku. Pierwszy z nowych tytułów na łamach Wraka został ujawniony nowy "Diefenbach", o którym jako pierwsi mieliśmy przyjemność pisać. Album zatytułowany "Zanim wzejdzie świt" ukaże się niemal w dziesięć lat po wydaniu części pierwszej i ma być wielkim powrotem na scenę Benedykta Szneidera. Zapowiedzi sugerują komiks przeznaczony dla ludzi o mocnych nerwach - motto z Varga Vikernesa, blackmetalowca mordującego swoich kolegów po fachu i palącego kościoły może mówić coś o "ciężarze" tego dzieła. Wiadomo, że drugi "Diefenbach" będzie liczył 60 stron, nieznana jest jednak jego cena oraz format. Wczoraj do komiksu Szneidera dołączyły trzy kolejne tytuły. Figurujący od dłuższego czasu w planach KG "Bośniacki Płaski Pies" Maxa Anderssona i Larsa Sjunnessona, będący owocem podróży dwóch artystów do krajów byłej Jugosławii, zapowiada nie mniejsze emocje. Jak to zwykle u Anderssona bywa będzie pewnie makabrycznie, undergroundowo i po bandzie. Komiksowa adaptacja "Pinokia" została uznana za najlepszy album komiksowy na festiwalu w Angouleme i z miejsca wpadła w oko szperaczom KG. Dzieła autorstwa Winshlussa rozprawia się z klasyczną opowieścią i z dzieła przeznaczonego dla dzieci tworzy przeznaczoną dla dorosłych mroczną, ironiczną i okrutną historię. Stawkę zamyka inny polski komiks, tym razem przygotowany przez jednego z mistrzów polskiego komiksu, Tadeusza Baranowskiego. Dwa wampiry, Szlurp i Burp powracają w kolejnej przygodzie, umazanej krwią i skrzącej się dowcipem. W "Bezdomnych wampirach" znajdą się zarówno historie publikowane przed laty w czasopiśmie "Na Przełaj", opowieści powstałe podczas pobytu autora w Belgii, ale również zupełnie nowe przygody sympatycznych krwiopijców. (KO)

Po Albatrosie kolejne wydawnictwo zajmujące się do tej pory publikowaniem książek próbuje swoich sił na niwie komiksowej - choć Publicat, znane wcześniej, jako Podsiedlik-Raniowski i Spółka, miało już pewne doświadczenia z historyjkami obrazkowymi. Tym razem sięga po pewniaka. Komiksowa wersja "Zmierzchu" (z podtytułem "Powieść ilustrowana") Stephanie Mayer ma wszystkie dane, aby odnieść rynkowy sukces - bo jeśli adaptacja bestsellerowej powieści go nie odniesie, to jaki tytuł miałby? Pierwszy tom serii autorstwa Mayer i Kim Young ukaże się 10 listopada. Album będzie liczył 224 strony i kosztował 35 złotych bez dziesięciu groszy. (KO)

Wśród najbliższych zapowiedzi wydawnictwa Hanami bardzo ciekawie prezentuje się nowy komiks Inio Asano, który na polskim rynku zaistniał znakomitym, dwuczęściowym "Solaninem". Jego nowy komiks pod tytułem "Osiedle Promieniste", którego premiera została zaplanowana już na listopad, szykuje się na solidną dawkę nastrojów grozy i realizmu magicznego. Także w listopadzie wyjdzie trzeci tom "Ikigami" Motoro Mase. Po lekturze dwóch pierwszy ostrzę sobie zęby na kolejny epizod serii nagrodzonej na festiwalu "Japan Expo Awards" w kategorii komiksu dla dorosłych. Ostatnią z listopadowych zapowiedzi jest dziesiąty już tomik serii obyczajowej "Suppli" Mari Okazaki. Zostanie ona również zwieńczona swoistym epilogiem w postaci specjalnego albumu "Suppli Extra" zaplanowanego na kwiecień roku przyszłego, w którym znajdą się różnej maści materiały dodatkowe - oprócz komiksów, ilustracje, wywiad, wyimki z komiksu i inne atrakcje. Więcej o zapowiadanych przez Hanami tytułach można przeczytać na stronie wydawnictwa. (KO)

Redaktor naczelny "Ziniola" Dominik Szcześniak udzielił dość niepokojącego wywiadu dla Alei Komiksu. Premiera dziesiątego, a więc jubileuszowego numeru kwartalnika kultury komiksowej nie będzie raczej dobrą okazją do świętowania. Magazyn nie będzie już firmowany szyldem Timofa. Choć zostało to już zapowiedziane na Wraku, ja zupełnie inaczej zrozumiałem wtedy tą informację. W przyszłym roku "Ziniol" będzie ukazywał się rzadziej i będzie cieńszy - pomysły zrobienia z niego dwumiesięcznika spełzły jak widać na niczym. Przyznam szczerze, że te dość pesymistyczne wieści nijak nie pasują mi do wielkiej aktywności cybersferycznego wcielenia magazynu Lucka, ale jak mówi sam Dominik - "Ziniol papierowy i internetowy to dwie zupełnie różne sprawy". (KO)

A jeśli już przy internetowym "Ziniolu" jesteśmy - tak jak już kiedyś pisałem, od dłuższego czasu trwa na nim akcja kibicowania powstającym komiksom. Jednym z nich jest kontynuacja świetnego "Hmmarlowe i niedole Julitty" Przemysława Surmy. "Honolulu Club" - bo tak będą się nazywały nowe przygody sympatycznego detektywa - planowany jest na przyszłoroczną MFKę. Na 64 stronach Hmmarlowe będzie musiał zmierzyć się z "przerażającym złoczyńcą", a swoje pięć minut dostanie również inspektor Demorales. Pierwszy rozdział jest już prawie gotowy, więc wygląda na to, że w październiku 2011 Surpiko zaatakuje kolejnym albumem! Po nieco więcej szczegółów dotyczących "Honolulu Club", okraszonych charakterystycznym poczuciem humoru Przemka, zapraszam do trzech odsłon ziniolowego kibicowania! (ŁM)

Brak komentarzy: