niedziela, 24 października 2010

#593 - Trans-Atlantyk 109

Efekty zapowiadanej na nowojorskim Comic-Conie kooperacji NBA z Marvel Comics pojawiły się bardzo szybko, bo już w najnowszym numerze magazynu sportowego "ESPN The Magazine". Plotki o tym projekcie pojawiły się już podobno przy okazji serii finałowej w zeszłym sezonie (w którym przypomnę w klasycznym pojedynku zmierzyli się odwieczni rywale, Celtics i Lakers). Prognozy na zbliżający się 64. sezon amerykańskiej ligi koszykówki zostały ubarwione przez najlepszych artystów Marvela. Superbohaterska mitologia Marvela spotkała z się w pop-kulturowym mash-upie z latającymi pod tablicami gwiazdami sportu. I wyszło naprawdę świetnie! Od okładki autorstwa Joe Quesady zderzającej trzy, największe gwiazdy ligi z ikonami Domu Pomysłów. Lider "Jeziorowców" Kobe Bryant występuje z rękawicą Iron-Mana, nowy nabytek Miami Heat, Lebron James, trzyma tarczę Kapitana Ameryki, a Kevin Durant, który poprowadził amerykańską kadrę do złota na ostatnich Mistrzostwach Świata, ma młot Thora. Kolejne ilustracje nawiązując do klasycznych wątków, okładek czy motywów Marvela przedstawiają sytuację wszystkich trzydziestu drużyn przed sezonem. Czy w Miami uda się pogodzić interesy trzech megagwiazd, wspomnianego "Króla" Jamesa, niesamowitego Dwayne Wade'a i młodego centra Chrisa Bosha (Mike Deodato Jr.)? Czy Yao Ming, który przeszedł nie mniej operacji niż Wolverine w ramach Weapon X powróci do dawnej formy (Simone Bianchi)? Czy Fantastyczna Piątka weteranów z Bostonu (Garnett, Allen, Pierce, O'Neal i Rondo) ma szansę na tytuł (Greg Land)? Więcej obrazków z tego numeru możecie zobaczyć na polskim blogu Difens i na Goodcomics, ze świetnymi interpretacjami Alexa Maleeva (Micheal Jordan, jako Nick Fury), Johna Romity ("The Unamazing Cavalier" James!), Terry'ego Dodsona cytującego Franka Millera (Dwight Howard w roli Wolverine'a) na czele. (KO)

Cenzorskie nożyce w DC Comics ostre jak zawsze. Najpierw o tydzień opóźnił się sklepowy debiut one-shota "Bruce Wayne: The Road Home: Batman And Robin" - powodem obsuwy była pierwsza strona komiksu, na którym znajdowała się tytułowa dwójka, eksplozja i kilka "elementów dekoracji", z których można by ułożyć słowo "FUCK". Sklepowa wersja owych fragmentów liter już nie posiadała. Podobne braki w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi znalazły się też na okładce świeżo wydanego "Batman and Robin" #15 z której usunięto odwrócony krzyż, a z jubileuszowego "Justice League" #50 wyrzucono "wiadomość" od Ethana van Scivera. To tak w ramach aneksu do wpisu z zeszłego roku. (ŁM)

Darwyn Cooke pracuje nad kontynuacją bestsellerowego i nagrodzonego nagrodą Eisnera albumu "Parker: The Hunter". Drugim komiksem, opartym na cyklu powieści kryminalnych autorstwa Donalda Westlake'a był "The Outfit", który ukazał się na rynku na początku października. I okaże się prawdopodobnie takim samym sukcesem, jakim był jego poprzednik. "Score" i "Slayground" to dwie kolejne książki, które IDW Entertainment planuje wydać, kolejno w 2011 i 2012 roku. Taki jest przynajmniej plan i Cooke bardzo chciałby go zrealizować, bo praca nad prozą Westlake'a sprawia mu mnóstwo satysfakcji. Pojawiły się również informacje, o nowym projekcie autora "The New Frontier" przygotowywanym dla DC Comics, ale na razie żadne bliższe szczegóły nie przeciekły do sieci. (KO)

Podczas niedawnego New York Comic Con jedną z ciekawszych informacji była obniżka cen zeszytów z dwóch największych wydawnictw. Najpierw z informacją taką wyskoczyło DC Comics i kilka godzin później z podobną informacją przybył Marvel. W przypadku tego drugiego obniżka do 2.99$ miała dotyczyć wszystkich nowych serii, które będą mieć swoje debiuty w styczniu przyszłego roku i później. Jedak po opublikowaniu zapowiedzi na pierwszy miesiąc 2011 można sądzić, że była to tylko akcja na zasadzie "nie możemy być gorsi niż nasz największy konkurent" - z jedenastu nowych serii tylko trzy ("Magneto", "Captain America Hail Hydra" oraz "Wolverine & Jubilee") kosztować będą 2.99$, w przypadku reszty cena cały czas wynosi o dolara więcej. Tak się nie robi, panie Quesada! (ŁM)

Amerykański komiksowy kwartalnik "MOME" obchodzi swoje piąte urodziny. W pierwszym numerze magazynu redagowanego przez Erica Reynoldsa i wydawanego przez Fantagraphics, który ukazał się w lecie 2005 roku, opublikowano prace takich twórców, jak Gabrielle Bell, Jeffrey Brown, Paul Hornschemeier czy Sophie Crumb., uchodzących wtedy za młodych i obiecujących twórców. Do dzisiaj ukazało się w sumie 20 tomików, a więc 2352 strony komiksów narysowanych przez 72 artystów. Z platformy promującej młodych twórców "MOME" bardzo szybko stało się przeglądem tego, co w amerykańskim komiksie alternatywnym i niezależnym piszczy. Na jego łamach prezentowano najciekawszych autorów europejskich (Lewis Trondheim, David B.), undegroundowych klasyków w nowym wcieleniu (Gilberta Sheltona) i zapomnianych mistrzów (Al Columbia). Redakcji "MOME" życzymy co najmniej kolejnych pięciu lat i następnych dwudziestu numerów! (KO)

W lutym, na łamach pięcioczęściowej serii "Ultimate Comics Captain America" Steve Rogers, pierwszy harcerz Marvela, spotka się z... Kapitanem Ameryką! Podczas gdy oryginalny Cap "przezimował" po Drugiej Wojnie Światowej kilkadziesiąt lat w morskiej otchłani, USA - na potrzeby wojny w Wietnamie - musiało stworzyć kolejnego Super Żołnierza. I ten, również uznany za zaginionego, powraca, aby zemścić się na rządzie swojego ukochanego kraju. I Steve i nowy Cap uważają się za bohaterów i wierzą, że to co robią jest słuszne i właściwe, ale tylko jeden z nich wyjdzie z tego pojedynku zwycięsko. Za mini-serię odpowiada Jason Aaron oraz Ron Garney, którzy wcześniej mieli okazję współpracować przy historii "Get Mystique" z Loganem w roli głównej.

DC Comics wzywa wszystkich swoich czytelników i fanów aby wybrali nowego przywódcę Legionu Superbohaterów (Legion of Superheroes!) w demokratycznym głosowaniu. Do wyboru jest 25 kandydatów, a głosowanie trwa od 20 października do 10 grudnia. Jego wyniki zostaną ogłoszone w 8 numerze "The Legion of Superheroes", zaplanowanym na 22 grudnia. Wybory lidera zespołu kosmicznych bohaterów to już tradycja, sięgająca lat osiemdziesiątych. Wtedy czytelnicy wybrali rezerwowego Legionistę Polar Boya na przywódcę zespołu, a ówcześni autorzy komiksu zbudowali wokół tego wydarzenia całkiem zgrabną historię. Zapraszamy do głosowania! (KO)

W okolicach lata przyszłego roku, Steve Rogers będzie musiał się zmierzyć ze starym przeciwnikiem z czasów Drugiej Wojny, Volkovem, który w międzyczasie stał się sowieckim superbohaterem i który niespodziewanie powraca w XXI wieku, aby napsuć nieco krwi Kapitanowi. "Astonishing Captain America" pojawi się w sklepach w tym samym czasie w którym do kin trafi kinowa wersja przygód bohatera z charakterystyczną tarczą. Od jakiegoś czasu Marvel poszerza swoją listę tytułów z przedrostkiem "astonishing" - pierwsi byli X-Meni Wheadona i Cassadaya, następnie "Spider-Man/Wolverine" (Aaron/Kubert) oraz kontynuacja "AXM" autorstwa Warrena Ellisa i Kaare Andrewsa. Ogólne założenia tej linii są takie, aby historie w niej prezentowane luźno nawiązywały do całego uniwersum i były w miarę przystępne dla nowych czytelników. Za pięcioczęściową mini-serię odpowiadać będzie scenarzysta Andy Diggle ("Shadowland") oraz rysownik Adi Granov ("Iron Man").

Will Wheaton, znany z roli Wesleya Crushera w "Star Trek: The Next Generation" to postać szeroko znana w amerykańskim fandomie komiksowo-fantastycznym. Aktor ostatnio dołączył do obsady gry "DC Universe Online". Kiedy doktor Sheldon Cooper z California Tech. dowiedział się, że jego arcywróg pojawi się w grze komputerowej, musiał stanąć z nim też na tym polu i... udało mu się! Genialny fizyk teoretyk wcieli się w postać herosa w stylu Batmana, z którym gracz będzie mógł współpracować przeżywając przygody w komputerowym świecie DC. I tak by się stało gdyby Sheldon nie dowiedział się, że Wheaton będzie dubbingował postać Robina... a tak stać się nie mogło! I zamiast kopii Mrocznego Rycerza genialny naukowiec wcieli się w postać samego Jokera i kiedy tylko nadarzy się okazja wywrze straszliwą zemstę na Wheatonie, powtarzając historię znaną z kart "A Death in the Family"... (KO)

"Geek Honey of the Week"
(Batwoman w wykonaniu niejakiej Mel; a tutaj w wersji z nieco mniejszą ilością ciuchów)

Brak komentarzy: