sobota, 23 października 2010

#592 - Komix-Express 59

"Konstrukt", który ma zawędrować do szerokiej dystrybucji pod koniec października (to chyba już zaraz?), od samego początku wywołuje sporo emocji. Najpierw powątpiewano czy powrót do TM-Semicowych czasów i obecności zeszytów w kiosku ma szansę się jeszcze przyjąć, później narzekano na samą okładkę (a dalej warstwę graficzną), żeby przejść do nietypowej promocji całego przedsięwzięcia i zapytaniami czy to aby nie jest jakiś jeden wielki żart. Na facebookowym profilu Macieja Pałki rozgorzała ciekawa dyskusja nt. "Konstruktu" i jego metod promocji, która ciągnie się już na ponad 100 komentarzy. Fakt faktem, informacji na temat nowego wydawnictwa/serii komiksowej pojawiło się sporo, ale ja sam, podobnie jak spora liczba fejsbukowych dyskutantów nie wiem za bardzo o czym komiks ma być. Kojarzę coś w rodzaju wielkiego tasiemca na okładce, do głowy wbiły się takie rzeczy jak "zapętlające się, żywe nagranie", "okaleczona mięsna kobieta" i mój faworyt w postaci "nieskończonego nad-równania matematycznego" (trochę więcej do znalezienia na wpuszczonej do sieci stronie klubowej), a pierwszym skojarzeniem z "Konstruktem" są tazosy. Sukces jest taki, że (przynajmniej) tzw. komiksowo wie iż jakiś tajemniczy tazo-komiks ma wyjść i pewnie większość z ciekawości kupi pierwszy numer. Tyle tylko, że nie wiadomo kiedy dokładnie to będzie, za ile i co w zasadzie znajdzie się w środku. A to chyba najważniejsze informacje... (ŁM)

Timof na łamach Wraka przedstawił swoje wstępne zapowiedzi na przyszły rok. Jeszcze w 2010 roku nakładem wydawnictwa timof i cisi wspólnicy ukaże się prawdopodobnie dziesiąty numer "Ziniola". Podczas drugiej Komiksowej Warszawy swoje premiery będą miały następujące komiksy: "Cafe Budapest" Alfonso Zapica oraz prawdopodobnie niecierpliwie przeze mnie oczekiwane "Wrota Alicji" Hihusa i Konstanita Komardina, a także "Strefa Bezpieczeństwa Gorazde" Joe Sacco. W drugiej połowie 2011 roku mają szanse ukazać się "Trzy Palce" Richa Koslowskiego. Zgodnie ze zwyczajem na łódzkiej międzynarodówce pojawi się obfity pakiet, w którego skład będą wchodzić: "Suka" Jeleny Woronowicz i Andrieja Tkalenko, zbiorcze "Fotostory" Dominika Szcześniaka i Rafała Trejnisa oraz "Szelki" Jerzego Szyłaka (jeśli tylko Wojciech Stefaniec zmieści się w terminie). Timof przymierza się również do wydania kolejnego komiksu Igora Baranki, ale jeszcze nie wiadomo jaki to będzie tytuł i kiedy miałby się ukazać. Definitywnie zrezygnowano natomiast z "Ostatniej samotnej soboty" Jordana Crane'a ze względu na "niemal niemożliwe do pokonania przeszkody w przygotowaniu polskiej edycji". Jeśli idzie o Mroję Press, to oczekiwane od dłuższego czasu "Lost Girls" wciąż nie mają terminu wydania. Kolejny tom "Rewolucji" planowany jest na 2011 , a "Profesora Bella" na 2012 rok. (KO)

Na blogu o wdzięcznej nazwie "Na plasterki" można wziąć udział w plebiscycie na potencjalnych następców Janusza Christy, który podobno wyraził chęć oddania swojego dziecka w ręce innych twórców. Nie sądzę jednak, że dzięki temu konkursowi Egmont ruszy z publikacją kontynuacji "Kajka i Kokosza", ale chyba warto oddać swój głos na któregoś z kandydatów. A wybór jest naprawdę duży - od prawdziwych weteranów (Wojciech Birek, Jacek Skrzydlewski, Tadeusz Raczkiewicz, Maciej Mazur), przez twórców uznanych i dojrzałych (Tomasz Lew Leśniak, Michał Śledziński, Sławomirowie Kiełbus i Jezierski, Arkadiusz Klimek), aż po młode wilczki, jak Igor Wolski. Głosować można do niedzieli, 7 listopada. Pełną listę potencjalnych kandydatów, jak i szczegóły całego przedsięwzięcie, znajdziecie na stronie plebiscytu. (KO)

Jak podaje Aleja Komiksu wydawnictwo Studio Domino ogłosiło konkurs w którym będzie można wygrać drugi tom "Dogmatu", ozdobionego szkicem rysownika i autografem scenarzysty. Jednocześnie jest to pierwszy egzemplarz komiksu, który wyjechał z taśmy produkcyjnej. Wystarczy jedynie wymyślić hasło reklamowe serii autorstwa Łukasza Chmielewskiego i Piotra Białczaka. Termin nadsyłania propozycji upływa równo z północą 1. grudnia 2010 roku. Odpowiedzi należy słać na adres znakomiks[at]wp.pl. Powodzenia! (KO)

Od niedawna na Komiksomanii pojawił się nowy cykl o nazwie "Bagatelki" w którym publikowane będą krótkie teksty dotyczące wydawnictw często pomijanych na komiksowych serwisach, stronach czy blogach. Do "Bagatelek" trafiać będą "(...) najciekawsze komiksowe miniatury i szorty". Pięciogwiazdkowa skala została zastąpiona trzema gwiazdkami (* - ocena negatywna, ** - warto się zapoznać, *** - wyróżnienie i gorące polecenie), zaś dla komiksów szczególnie udanych pozostaje pieczątka "WOW!". I taką pieczątką została przybita jedna z pierwszych bagatelek, "Samolot" Daniela Gizickiego i Marka Lachowicza! Na koniec jeszcze kilka słów od inicjatorów:

Jeżeli jesteś twórcą lub fanem jakieś serii, rysujesz komiks internetowy, publikujesz w zinach, wydajesz coś za własne pieniądze - kontaktuj się z nami (serwis[małpa]komiksomania[kropka]pl). Z chęcią napiszemy o Twoim komiksie - podeślij egzemplarz, linka czy pdfa, napisz kilka słów, co to za projekt. Być może o twoim komiksie przeczytają czytelnicy Komiksomanii i Wirtualnej Polski.

Marjane Satrapi po raz kolejny przyjedzie do Polski, tym razem z okazji Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Josepha Conrada. Z irańską artystką będzie można spotkać się dwukrotnie w Krakowie. 2 listopada o godzinie 22 w Kinie pod Baranami odbędzie się projekcja animowanej adaptacji "Persepolis". Bilety, do nabycia w kasie kina, będą kosztowały odpowiednie 10 (ulgowy) i 12 (zwykły) złotych. Dzień później, Satrapi spotka się z czytelnikami w Międzynarodowym Centrum Kultury na Rynku Głównym 25. Można spodziewać się jakiejś relacji z tego wydarzenia na łamach Kolorowych Zeszytów. (KO)

Już dziś, 23 października odbędzie się trzecia edycja festiwalu MadeinPoznan, kiedy stolicą Wielkopolski i stolicą Polski będzie rządziła kultura. W programie nie braknie również atrakcji komiksowych. O godzinie 14 poznańscy twórcy Ada Buchholc, Anna Czuż, Gosia Ciernioch, Kasper Grubba, Mikołaj Tkacz, Paweł Piechnik, Filip Bąk i Bartosz Kuczyński zmierzą się z gośćmi z Warszawy - Danielem Gutowskim, Michałem Rzecznikiem, Tomaszem Niewiadomskim, Tomkiem "Asu" Pastuszką, Olgą Wróbel i Danielem Chmielewskim. W warszawskiej Kawangardzie, na Wilczej 22 o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy prac Henryka Derwicha, znanego poznańskiego grafika - 23 października przypada akurat 89 rocznica urodzin poznańskiego rysownika, karykaturzysty i humorysty. Do Centralnego Basenu Artystycznego przyjedzie poznańska wystawa "Kadrowana rzeczywistość/rozrysowana wyobraźnia", która zadebiutowała w lutym 2010 roku, w Poznaniu. Tam właśnie zaprezentowane zostaną profile komiksowe młodych, wielkopolskich twórców: Ady Buchholc, Gosi Ciernioch, Anny Czuż, Filipa Bąka, Kaspra Grubby, Krzysztofa Barana, Pawła Piechnika i Mikołaja Tkacza. Ten ostatni zaprezentuje również "Kosmos", instalację komiksową swojego autorstwa oraz komiks rysowany w dzieciństwie. (KO)

Brak komentarzy: