niedziela, 17 października 2010

#586 - Trans-Atlantyk 108

Dzisiejszy Trans-Atlantyk to głównie superbohaterskie informacje z zeszłotygodniowego New York Comic Con, więc przynajmniej na początek news nie związany z Marvelem i innymi takimi. Na początku przyszłego roku do sprzedaży trafi nowy komiks autorstwa m.in. Johna Arne Sateroya, znanego lepiej jako Jason ("Stój...", "Gang Hemingwaya"). w "L'Île aux 100 000 Morts/The Isle of 100,000 Graves" norweski twórca odpowiedzialny będzie oczywiście za warstwę graficzną, natomiast scenariusz stworzy Fabien Vehlmann (m.in. "Sept psychopathes"), a kolory niejaki Hubert. O czym będzie sam album można się tylko domyślać po jedynej do tej pory opublikowanej przykładowej stronie i okładce. Premiera w marcu we Francji (za sprawą wydawnictwa Glenat), a na rynku amerykańskim w maju (Fantagraphics). Wcześniej natomiast będzie można zakupić kolejne ekskluzywne wydanie twórczości Jasona - "What I did" zawierać będzie wydane i u nas za sprawą Taurus Media "Pssst!" i "Stój..." oraz "The Iron Wagon". Premiera na początku grudnia. (ŁM)

Na marvelowym odcinku nowojorskiej imprezy za największą gwiazdę z pewnością mógł uchodzić Brian M. Bendis, opowiadający o czołowych tytułach Domu Pomysłów, które znajdują się w jego rękach. Ale informacją o wiele ciekawszą, niż jego plany co do "Avengers" (wynajęcie niani dla córki Luke'a Cage'a i Jessiki Jones) i "Secret Avengers" (zbliżająca się duża rola Shang Chi) jest wiadomość, że "Powers" powoli zmierzają na mały ekran! Zatrudniono już reżysera, obsada jest powoli kompletowana, a dosłownie na dniach pojawi się więcej informacji o odpowiedzi Marvela na telewizyjne sukcesy DC Comics. 2011 to rok ewentualnej daty debiutu pilota/pierwszego sezonu. Również w przyszłym roku, w czwartym jego kwartale, ukaże się kontynuacja "Alias", którą Bendis stworzy wraz z rysownikiem Michealem Gaydosem. Natomiast z Alexem Maleevem przygotuje nowe wcielenie "Moon Knighta" i spodziewam się sukcesu (co najmniej!) na miarę ich wspólnego "Daredevila". (KO)

Całkowicie nowym projektem, w który zaangażował się scenarzysta z Cleveland będzie "Takio", nowa seria ukazująca się pod szyldem autorskiego imprintu Marvel ICON. Komiks, przygotowany wraz z rysownikiem Michealem Avonem Oemingiem oraz córką Bendisa, Olivią, będzie opowieścią o rodzeństwie, które w wyniku wypadku wchodzi w posiadanie supermocy. "Takio" zapowiada się na klasyczny przygodowy komiks superbohaterski, pozbawiony ograniczeń wiekowych, nieco w stylu "Ultimate Spider-Mana". Główni bohaterowie, oprócz tego, że muszą wytrzymać ze sobą i radzić sobie z rozlicznymi wyzwaniami w szkole, będą strzegli Portland przed superłotrami i innymi zagrożeniami. Pierwszy numer "anty-Kick-Assa" ukaże się w lutym. (KO)

Na spotkaniu poświęconym imprintowi Vertigo najważniejszą wiadomością była zapowiedz nowego projektu duetu Brian Azzarello-Eduardo Risso. Oprócz tego, że będzie, nic więcej nie powiedziano o komiksie autorów odpowiedzialnych za "100 Naboi ". Natomiast w ramach świętowania 25. urodzin Johna Constantine'a ukaże się pięcioczęściowa mini-seria "Hellblazer: City of Demons". Historia autorstwa scenarzysty Si Spencera i rysownika Seana Murphy'ego będzie swego rodzaju elseworldem w wydaniu vertigowskim. Kolejnego wydania doczeka się komiksowe arcydzieło Neila Gaimana. Władca Snów pojawi się tym razem w wersji z autorskim komentarzem. Redakcją zamkniętego w czterech tomach "The Annotated Sandman" zajmie się Leslie Klinger. Oprócz tego Jill Thompson napisze "Delirium's Party: A Little Endless Storybook". Wiele dzieje się w świecie "Baśni". Coraz bliżej do jubileuszowego, setnego numeru serii, a bestsellerowa mini-seria "Cinderella" doczeka się kontynuacji. Chris Roberson i Sean McManus przygotują odpowiednio scenariusz i rysunki w "Cinderella: Fables are Forever". (KO)

Co nowego u mutantów? Po zakończeniu historii "Curse of the Mutants" na łamach "X-Men" ruszy "Serve & Protect". Scenarzysta Victor Gischler zabierze x-herosów na wycieczkę do Nowego Jorku i pokaże jak wygląda ich sytuację w uniwersum Marvela u progu Heroic Age. Rysuje Chris Bachalo, gościnnie wystąpi śmietanka nowojorskich herosów. Nowe przygody czekają również mutanckie Dynamic Duo, czyli Wolverine'a i Jubilee. Scenarzystka Kathryn Immonemn i rysownik Phil Noto będę autorami startującej w styczniu mini-serii z Loganem i wyszczekaną panną Lee w rolach głównych. (KO)

Nowymi twórcami "Astonishing X-Men" będą Daniel Way i Jason Pearson, którzy zabiorą Cyclopsa, Emmę Frost, Wolverine'a i Armor na japońską Wyspę Potworów. Wolvie kontra Godzilla? Może i brzmiałoby to całkiem nieźle, gdyby nie fakt, że Way uchodzi za jednego z najgorszych scenarzystów, jacy pracowali przy x-komiksach. Na konwencie nie mogło się również obyć bez zapowiedzi "nowej ery" w życiu mutantów. Jeszcze na dobre na dobre nie wystartowało "Generation Hope", a rok 2011 ma upłynąć pod znakiem "Age of X". Cokolwiek miałoby to znaczyć, gdyż na razie zaprezentowało sam szyld i teaser przedstawiający sylwetki bohaterów. Już plotkuje się o zmartwychwstaniu Phoenix i powrocie Beasta do dawnego wyglądu (ciekawe którego). (KO)

Na jednym z marvelowych paneli ujawniono dwie ilustracje zapowiadające crossover Domu Pomysłów z… NBA. Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądała współpraca ligi zawodowej basketu z największym amerykańskim edytorem komiksowym. Niewiele da się wywnioskować z rysunków przedstawiających Lebrona Jamesa opuszczającego Cleveland Cavaliers w stylu "Spider-Man No More" czy Kobego Bryanta noszącego Rękawicę Nieskończoności. W projekt zaangażował się sam Joe Quesada (w roli rysownika), a wszystko rozpocznie się wraz ze startem sezonu regularnego. Oprócz tego Dan Slott, scenarzysta zaabsorbowany obecnie pracą nad "The Amazing Spider-Manem", ogłosił, że nie rezygnuje z "Reckoning War", dużej historii, nad którą pracuje od dłuższego czasu, zostawiając w komiksach swojego autorstwa znaki nadchodzących wydarzeń. (KO)

Obok jubileuszów Kapitana Ameryki i Fantastycznej Czwórki, Marvel znalazł również okazję do fetowania Iron-Mana. Redaktorzy pozbierali do kupy wszelkie tytuły, w których Tony Stark grał pierwsze skrzypce, dodali do siebie i wyszło im równe 500 zeszytów. Numeracja "The Invincible Iron-Mana" zostanie zmieniona, a dla Matta Fractiona będzie to okazja do otwarcia kolejnego, znaczącego rozdziału w życiu Tony'ego. O planach swojego kolegi po fachu ciepło wypowiadał się Bendis, ale ja śmiem wątpić, że wyjdzie z tego coś dobrego. Ale to jeszcze nie wszystko, bo wkrótce wystartuje kolejny tytuł opowiadający o ubranym w pancerz herosie. Głównym bohaterem serii "Iron-Man 2.0" będzie James "Rhodey" Rhodes, lepiej znany, jako War Machine. Za odkurzenie szaro-czarnej zbroi będą odpowiadać debiutujący Nick Spencer i rysownik Barry Kitson. Okładkami zajmie się Salvador Larroca. (KO)

Nad marvelowym kosmosem, który pod czułymi rękoma dwójki scenarzystów, Dana Abnetta i Andy'ego Lanninga zaślinił iście galaktycznym blaskiem, zebrały się czarne chmury. W grudniowych zapowiedziach brakuje pozycji opowiadających o tym, co stanie się po "Thanos Imperative", a spodziewano się, że właśnie podczas nowojorskiego konwentu coś się w tej kwestii zostanie wyjaśnione. Na razie wiadomo, że ukaże się samotny one-shot "Devastation Wave", którym poznamy status quo po kosmicznym najeździe z Cancerverse. Scenariuszem komiksu zajął się oczywiście duet DnA, a rysunkami Miguel Sepulveda. Poza tym Abnett i Lanning zostali zatrudnieniu przez wydawnictwo IDW Entertainment do napisania wielkiego crossover "Infestation", w którym spotkają się bohaterowie znani z kart "Ghostbusters", "Star Treka", "Transformers" i "G.I. Joe". (KO)

"Geek Honey of the Week"
(dzisiaj dla odmiany tapeta z komiksowym motywem / 1920 x 1080)

2 komentarze:

lucek pisze...

http://www.dccomics.com/vertigo/comics/?cm=15878

A propos Hellblazera: nie ma czegoś takiego jak Sy Spurrier. jeśli chodziło o scenarzystę, to jest to Si Spencer. Dobrze by było również odmienić imię rysownika.

Kuba Oleksak pisze...

U źródła Lucka jest tak jak mówisz, natomiast w newsie, na którym oparłem swój tekst, jest błędnie. Na CBR stoi jak byk:

Staying with the John Constantine theme, next discussed was "Hellblazer: City of Demons" by Sy Spurrier and Sean Murphy, with Murphy on stage to discuss the series.

:)