sobota, 9 października 2010

#579 - Komix-Express 57

Kiedy Piotr Szreniawski na łamach forum Wraka opublikował niedokończony wywiad, który przeprowadziliśmy z nim na spółkę z Łukaszem, postanowiliśmy potraktować ten incydent bardzo dyplomatycznie i nie wywlekać go na światło dzienne. No cóż, zwyczajnie nie dogadaliśmy się i po wymianie kilku kurtuazyjnych maili podziękowaliśmy Pszrenowi za współpracę. Bardzo żałowałem, że Szreniawski puścił w eter wywiad, który był jeszcze w surowej formie. Brakowało kilku jego odpowiedzi, których nie chciało mu się udzielić, brakowało odpowiedniego szlifu i wstępu. Co gorsza, najbardziej rozpoznawalny poemiksiarz wymienił nasze nazwiska przy okazji tekstu, którego nie chcieliśmy firmować w takiej formie. Planowaliśmy obok wywiadu puścić prezentację wybranych poemiksów i artykuł przybliżający to dość osobliwe zjawisko na naszej scenie komiksowej. Kiedy w Łodzi z ciekawości sięgnąłem po "Album Odrzuconych" przygotowany przez JaponFana, zaskoczyła mnie tam obecność "naszego" wywiadu z Pszrenem. Byłem przekonany, że ten temat został przez nas definitywnie zamknięty. Jak widać, myliłem się, bo Szreniawski znowu wywlekł opublikowany bez naszej zgody tekst. (KO)
 
Tuż po premierze siódmego numeru "Kolektywu" na łódzkiej eMeFce Dolna Półka ogłosiła nabór prac do kolejnego numeru. Tematem albumu, który będzie miał swoją premierę na drugiej edycji Komiksowej Warszawy, będzie "Kontakt". Ostateczny termin na zgłaszanie prac to 15 lutego 2011 roku. Komiksy nie mogą liczyć więcej niż dziesięć stron, w formacie 180×250 mm w rozdzielczości 600DPI, w skali szarości lub czarni i bieli. Strona powinna posiadać 5 mm spadu, który zostanie obcięty w procesie produkcji. Materiały, które nie będą spełniać tych wymogów, zostaną odrzucone, podobnie, jak komiksy, w których użyto czcionki Comic Sans. Redakcyjny kolektyw z nadesłanych prac wybierze najlepsze, które pojawią się na kartach "Kolektywu". Propozycje i gotowe materiały należy przesyłać na adres dolnapolka na gmail.com. (KO)
 
7 października 2010 roku w Czeskim Centrum w Warszawie na Alei Róż 16 odbył się wernisaż komiksowej wystawy "W sąsiednich kadrach. Polacy i Czesi w komiksie". Ekspozycja, która poprzednio była pokazywana w czeskiej Pradze, prezentuje prace dziewięciu artystów komiksowych z Czech i Polski, rozprawiaje się ze stereotypami w postrzeganiu Czechów przez Polaków i vice versa. Na ścianach Czeskiego Centrum będzie można podziwiać prace między innymi Krzysztofa Gawronkiewicza, Karola Kalinowskiego i Bereniki Kołomyckiej. Wystawę będzie można oglądać do 31 października. Oprócz tego w zapowiedziach Centrali pojawił się nowy tytuł, który umknął uwadze naszych komiksowych serwisów. W styczniu 2011 roku na sklepowe półki zawita album "We Włoszech wszyscy są mężczyznami" traktujący o wygnaniu gejów z faszystowskich Włoch. Komiks autorstwa Luki de Sanctisa i Sary Colaone uchodzi za jeden z najważniejszych włoskich komiksów historycznych. (KO)
 
JPF na grudzień zaplanowało premierę pierwszego tomu bijącej rekordy popularności mangi "One Piece". Komiks autorstwa Eiichiro Ody zadebiutował na łamach "Shonen Jumpa", w sierpniu 1997 roku, bardzo szybko zaskarbiając sobie wielką sympatię czytelników. Już w grudniu tego roku ukazał się pierwszy zbiorczy tomik, a ostatni, 59. do sklepów trafił przed dwoma miesiącami. W sumie sprzedano ponad 190 milionów egzemplarzy komiksu z przygodami małoletniego poszukiwacza przygód, pragnącego odnaleźć tytułowy skarb i zostać Królem Piratów. Zobaczymy, jak "One Piece" przyjmie się w Polsce. Czyżby kroił się kolejny przebój na miarę "Dragon Balla" i "Naruto"? (KO)
 
W zeszłym tygodniu poznaliśmy zwycięzców konkursu na krótką formę komiksową, odbywającego się przy Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Jury w składzie Wojciech Birek (przewodniczący), Dominika Węcławek, Paweł Timofiejuk, Michał Błażejczak i Witold Tkaczyk przyznało trzy równorzędne wyróżnienia dla Rafała Szłapy (za komiks „Punkt Widzenia”, będący niejako spin-offem "Blera"), Tomasza Przybyszewskiego i Martyny Kamińskiej ("Komórka") oraz Bartosza Sztybora i Tomasz Zycha ("Kryminał w siedmiu aktach"). Sztybor odebrał również trzecią nagrodę, którą podzielił się z rysownikiem Sebastianem Skrobolem ("Oby się nie powtórzył!"). Na drugim stopniu podium znaleźli się Paweł Więcek i Leszek Wicherek ("Restauracja"), a na pierwszym Maciej Jasiński i Jakub Mathia ("Człowiek Kolejka"). Nagroda Grand Prix powędrowała na ręce Branko Jelinka za pracę "Oskar Ed". (KO)
 
W Łodzi przyznano również inne wyróżnienia. Za najlepszy album mijającego sezonu publiczność uznała "Łaumę" Karola "KRLa" Kalinowskiego, która otrzymała największą liczbę głosów i w zeszłym roku. Tym razem, dosłownie o włos pokonała "Osiedle Swoboda" Michała Śledzińskiego. Za najlepszego polskiego wydawcę uznano krakowskiego Ongrysa, co zostało przyjęte, jako sporo niespodzianka, gdyż w kuluarach typowano w pierwszej kolejności Timofa, a w drugiej – Kulturę Gniewu. Doktoratem Humoris Causa nagrodzono Marka Misiorę, który od lat niestrudzenie kataloguje komiksy, które pojawiają się na polskim rynku. Nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostali odznaczeni Szarlota Pawel, która otrzymała "nagrodę specjalną", a brązowy medal "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" powędrował do Marka Szyszki. Honorowymi odznaczeniami zostali nagrodzeni Agnieszka Papis, Piotr Kabulak i Przemysław Truściński ze Stowarzyszenia Twórców Contur. (KO)
 
Rodzimi wydawcy przygotowali aplikację pozwalającej na czytanie e-booków na  iPhonie, iPadzie oraz innych urządzeniach Apple’a. Woblink, bo tak owo cudo się nazywa, w najbliższych dniach ma pojawić się w Appstorze. Już w pierwszym etapie wdrażania aplikacji dostępnych będzie dzięki niej wiele popularnych tytułów czołowych polskich wydawców, m.in.: Albatrosa, Czarnej Owcy, Maga, Muzy, Prószyńskiego, WAB, Wydawnictwa Otwartego, Znaku i Zysku. Będą to nowości i prawdziwe bestsellery, a także komiksy. Wśród dostępnych tytułów wymienia się takie pozycje, jak "Wilq", "Funky Koval" czy "Jeż Jerzy". Za podrzucenie newsa dziękujemy Pawłowi Deptuchowi(KO)

Brak komentarzy: