niedziela, 19 września 2010

#563 - Trans-Atlantyk 105

W piątkowej pogadance Axela Alonso i Tima Brevoorta na temat m.in. przyszłości Marvela, zaprezentowano rozkładówkę z piątego numeru "Avengers", która zawiera ponoć najważniejszy obrazek tego roku w komiksach Marvela. A jest to... oś czasu na której zaznaczono najważniejsze wydarzenia, które w przyszłości mają się dziać w świecie Domu Pomysłów! Pierwsze skojarzenie to oczywiście tablica Ripa Huntera (DC), zawierająca zapiski dotyczące konkurencyjnego uniwersum. Ale co tam - te dwa wydawnictwa od zawsze w mniejszy lub większy sposób kopiują swoje pomysły. Najważniejsze w tym wszystkim jest to co można na owej tablicy wyczytać. Otóż superherosów z Marvela czeka niejakie "Ultron War" czy wojna z siłami Kanga. Jednak jest to daleka przyszłość, wcześniej będzie mieć miejsce najprawdopodobniej poszukiwanie Wandy (Maximoff?), "Strach bez człowieka" (kolejne wielkie wydarzenie u Matta M.?) czy powrót króla (Black Bolt?). Cieszy bardzo, że apokaliptyczne wizje z ostatniego numeru "Captain America: Reborn" również znalazły się na tym wykresie. Oprócz wyżej wymienionych zapowiedzi wydarzeń znajduje się kilkanaście innych, więc ciekawskich zapraszam do samego obrazka. I mam przy okazji nadzieję, że edytorzy Marvela o niczym po drodze nie zapomną... (ŁM)

Po kilku tygodniach droczenia się z fanami w kwestii tego co stanie się z Daredevilem, a następnie (kiedy podano do wiadomości, że zginie) tego kto go zastąpi, Marvel odsłonił karty. Następcą (a raczej zastępcą) Matta Murdocka jako obrońcy Hell's Kitchen będzie... Black Panther! Tak jak pisałem kilka tygodni temu, wraz ze śmiercią (?) obecnego DD zamknięta zostanie seria z jego przygodami. Ale, że biznes musi się kręcić, to zamiast niej będzie wychodzić "Black Panther: The Man Without Fear". Seria ta będzie kontynuować numerację "Daredevila", więc zamiast numeru pierwszego dostaniemy od razu 513. Startująca w grudniu kontynuacja losów Hell's Kitchen będzie dziełem Davida Lissa (scenariusz) oraz Francesco Francavilli (grafika), który odpowiadał też za wszelkie teasery związane z następcą Matta. Sam T'Challa nie będzie miał łatwego życia na nowym terenie, bo nie dość, że będzie żył z dala od swojej ukochanej Wakandy to jeszcze będzie pozbawiony wszelkich technicznych bajerów z tamtych rejonów. Okładka do premierowego numeru oraz przykładowe plansze do znalezienia na Comic Book Resources. (ŁM)

Za Oceanem przemysł komiksowy coraz mocniej przenika się ze światem pisarskim. Do pracy nad czołowymi seriami obrazkowymi dla majorsów zapraszani są znani prozaicy (wspominani w bieżącym wydaniu Trans-Atlantyku Liss czy Maberry stanowią doskonałe przykłady). Ale wymiana odbywa się również w drugą stronę. Lou Anders zaprosił śmietankę mainstreamowych scenarzystów do wzięcia udziału w "Masked", literackiej antologii traktującej o micie superherosa. Wśród twórców znalazły się takie nazwiska, jak Bill Willingham, Matthew Sturges, Mike Carey, Gail Simone, Peter David, Paul Cornell czy Marjorie Liu. Książka jest już dostępna w sprzedaży, a obszerny wywiad z jej redaktorem można przeczytać na Newsaramie. (KO)

Brytyjski scenarzysta Kieron Gillen podpisał z Marvelem kontrakt na wyłączność. Autor, który na rynku przebił się znakomitym "Phonogramem" (Image Comics), od jakiegoś czasu wyrabiał sobie mocną pozycję w Domu Pomysłów, zdobywając serca fanów, takimi tytułami, jak "S.W.O.R.D", "Dark Avengers: Ares" czy stażem w "Thorze". Teraz Gillen, uchodzący za jednego z najbardziej obiecujących mainstreamowych scenarzystów, wspomoże Matta Fractiona w pracy nad "Uncanny X-Men". To jego drugi, po "Generation Hope", tytuł z mutantami w roli głównej. Może to właśnie jemu uda się przywrócić blask sztandarowej x-serii? "UXM" #531, czyli pierwszy numer spółki Gillen-Fraction, ukaże się w grudniu, a jego oprawą wizualną zajmie się Greg Land. X-Men staną się celem machinacji Sublime Corporation, która będzie chciała pozbawić ich mocy. Nie brzmi to ani rewolucyjnie, ani rewelacyjnie... (KO)

Jonathan Maberry napisze kolejny rozdział w nowożytnej historii Wakandy. Po puczu Doktora Dooma w entuzjastycznie przyjętej historii "DoomWar", afrykańskiej ojczyźnie Black Panthera zagraża kolejny superłotr z najwyższej półki. Klaw to klasyczny villain stworzony przez Stana Lee i Jacka Kirby'ego, będący jednocześnie arcywrogiem T'Challi. Zmierzy się z nim jego młodsza siostra Shuri, obecna Pani Panterka, grająca w "Klaws of the Panther" pierwsze skrzypce. Oprócz tego w komiksie pojawią się goście z Savage Land, Shanna i Ka-Zar, nie braknie również nowojorskich sław, Wolverine'a i Spider-Mana oraz Black Widow. Pierwszy numer sześcioczęściowej mini-serii ukaże się już w październiku. Oprawą graficzną zajmie się Gianluca Gugliotta, okładkę narysują Mike Del Mondo i Stephanie Hans. (KO)

Wydawnictwo Atlas Comics powraca! Założone w czerwcu 1974 roku przez Martina Goodmana (po odejściu z Marvela, którego zresztą też jest założycielem) przetrwało na rynku niecały rok, wypuszczając na światło dzienne 23 zeszyty. Trzydzieści pięć lat później misję Goodmana chce kontynuować jego wnuk, Jason, który w tym celu połączył swe siły z Richem Emmsem i Brendanem Deneen z Ardden Entertainment. Na początku, podczas New York Comic Con (8-10 październik), od numerów zerowych wystartują dwie superbohaterskie mini-serie - "Phoenix" oraz "The Grim Ghost". W zależności od tego jak sobie one poradzą na rynku, zależeć będą przyszłe kroki wydawnictwa, którego rednaczem został J.M.DeMatteis. (ŁM)

Seria "What If?" prezentuje alternatywną historię uniwersum Marvela. Przedstawia wydarzenia, które nigdy nie miały szansy zaistnieć, gdyż los (czy raczej redaktorzy i scenarzyści) chciał inaczej. Wraz z jubileuszowym dwusetnym numerem będzie można dowiedzieć się co by było gdyby połączone siły Mścicieli nie powstrzymały Normana Osborna, któremu udałoby się zdobyć Asgard. Kolejnym celem premiera Mrocznego Rządu stałby się oczywiście Doktor Doom, sprzymierzony z X-Men i próbujący odbudować The Cabal. Scenarzystą alternatywnej historii "Siege" jest Marc Guggenheim, a autorem rysunków - Dave Wilkins. Drugą historią będzie wariacja jednego z marvelowskich klasyków, czyli "Coming of Galactus", pierwotnie opublikowanego w "Fantastic Four" #48-50. A napisze ją sam Stan "The Man" Lee, wspomagany przez obecnego rysownika przygód Pierwszej Rodziny, czyli Dale'a Eagleshama. (KO)

"Geek Honey of the Week"
(dzisiaj gościmy Alisę Kiss w przebraniu powracającej na komiksowe łamy Vampirelli!)

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Za każdym razem jak czytam te informacje odnośnie Daredevila i nadchodzących w tym komiksie zmian to się nie mogę nadziwić po co oni coś kombinują przy serii, która przez kilka ostatnich lat była chyba jedną z najlepszych jeżeli chodzi o komiksy z superbohaterami.