sobota, 18 września 2010

#562 - Komix-Express 55

Międzynarodowy Festiwal Komiksu już za dwa tygodnie, a plan imprezy nadal nie został ujawniony. Nic to jednak, bo wydawcy w ostatnim tygodniu ujawnili swoje plany na łódzką imprezę i to na nich głównie skupimy się w tym wydaniu KX. Jedną z ciekawszych premier będzie jak zwykle kolejny, dziewiąty już numer "Ziniola" i pierwszy tak bardzo skupiający się na twórcach z jednego kraju. Grecy, za sprawą Bartłomieja Kuczyńskiego, przeprowadzili frontalny atak na wnętrze kwartalnika kultury komiksowej i "zawłaszczyli" sobie większość miejsca. W przeciwieństwie do poprzednich numerów znacznie mniej stron poświęcono na publicystykę, co nieco smuci bo teksty w "Ziniolu" zawsze były tym co najbardziej przyciągało mnie do magazynu. Wierzę jednak, że komiksowa część kwartalnika dowodzonego przez Dominika Szcześniaka wynagrodzi publicystyczne braki. Pełny spis treści, jak również fantastyczna okładka do najnowszego numeru (autorstwa Dimitriosa Kasdaglisa) do wglądu na stronie "Ziniola". (ŁM)

Znane są już plany Kultury Gniewu! Do Łodzi wydawnictwo zawita wraz z dwoma nowościami w postaci "W cztery oczy" Sashy Hommera i "Safari na plaży" Mawila. Obaj autorzy są już dobrze znani w naszym kraju za sprawą "Insekta" (Hommer) czy np. "Bendu" (Mawil), wydanych oczywiście przez KG. Wraz z tymi komiksami przyjadą do Łodzi ich autorzy. Zaplanowane również na MFKę albumy Prosiaka, Pały czy drugie wydanie zbiorczego "Osiedla Swoboda" ukażą się w późniejszym terminie. A dokładnie 23-go października, na koncercie z okazji dziesięciolecia wydawnictwa! Tam też będzie można zaopatrzyć się w zbiorcze i ekskluzywne wydanie "Prosiacków" oraz albumu "Zakazany owoc i bracia Kowalscy w jednym", jak również spotkać się z ich autorami! Początek i końcówka października zapowiada się dla Kultury i jej czytelników wybornie! (ŁM)

Ze znacznie okazalszym w porównaniu z ostatnimi miesiącami pakietem przybędzie na emefkę Egmont. W skład październikowego pakietu wejdzie drugie, ekskluzywne wydanie "Westernu" Van Hamme'a i Grzegorza Rosińskiego (jednego z gości łódzkiego festiwalu), czwarty tom "Blacksada" oraz kolejne pozycje z kolekcji wielkiego E.: "Usagi - Yokai" (Mistrzowie Komiksu), "Skład główny" (Plansze Europy) oraz "Rozbitkowie czasu" (Science Fiction). Oprócz tych pozycji ukażą się również wznowienia Klasyki Polskiego Komiksu - "Tytus, Romek i A'Tomek - Księga 80-lecia" oraz "Kajtek, Koko i inni". Z początku niespecjalnie ten pakiet przypadł mi do gustu ale dwie ostatnie wymienione pozycje z chęcią postawię u siebie na półce. I może "Blacksada" też. Może też "Western"?

Jeśli dobrze pamiętam, to po raz pierwszy od jakiegoś czasu na komiksową imprezę przybędzie Mucha Comics. I to nie z jednym, a z dwoma komiksami! Pierwszym z nich ma być długo wyczekiwany pierwszy tom "Opowieści wojennych" pióra Gartha Ennisa oraz ołówka Dave'a Gibbonsa, Johna Higginsa, Davida Lloyda, Chrisa Westona i Gary'ego Erskine'a. Za 240 stron historii z II Wojny Światowej trzeba będzie wysupłać 110zł. Sporo, ale mam wrażenie, że będą to dobrze zainwestowane pieniądze. Natomiast drugą pozycją ma być ostatni tom serii "Loveless" opowiadającej o Stanach Zjednoczonych po wojnie secesyjnej. Scenariusz bez zmian należy do Briana Azzarello, a rysunki to zasługa Danijela Zezelja oraz Werthera Dell’Edera. Tutaj za 148 stron przyjdzie nam zapłacić 49 zł. Nie chcę być czarnowidzem, ale ile to już razy Mucha zapowiadała się ze swoimi komiksami, a później nic z tego nie wychodziło?

"Czarnym koniem" jeśli chodzi o wydawców może być Ongrys, który w ostatnich dniach zaprezentował łódzki pakiet. Będą to dwa komiksy, a każdy z nich zostanie wypuszczony w dwóch wersjach - zwykłej i kolekcjonerskiej. "Planeta robotów - Sto twarzy Profesora Harsmana" to do tej pory niepublikowane dzieło Macieja Parowskiego oraz Jacka Skrzydlewskiego, którego pierwsze cztery plansze zostały wydrukowane w 1993 roku w magazynie "Komiks". Natomiast "To doprawdy kiepska sprawa kiedy bestia się pojawia" jest wznowieniem albumu Tadeusza Baranowskiego, który pierwotnie ukazał się w 1992 roku za sprawą wydawnictwa Rok. Obie kolekcjonerskie edycje posiadać będą dodatkową sekcję ze szkicami i projektami postaci, natomiast w "Planecie robotów" znajdą się również wspomnienia scenarzysty oraz wstępnych 14 stron drugiej części historii "Inwazja z Planety Robotów". Gdyby tego było mało, do 20 egzemplarzy kolekcjonerskiego albumu Mistrza Baranowskiego dodane zostaną wykonane ołówkiem rysunki postaci (+ autograf i oprawa)! Zamówienia na nie będzie można składać drogą internetową, a taka podwójnie ekskluzywna edycja kosztować będzie 99zł.

Trzecia antologia ze świata "Biocosmosis" będzie miała swoją premierę w Łodzi, na 20. eMeFce. Przykładowe plansze z albumu, który ukaże się nakładem wydawnictwa Pro Arte można oglądać na Alei Komiksu. W zbiorze znajdzie się trzeci epizod historii "Tolaki", szort "Prawdziwa Wojna", kolejne dane o uniwersum Biocosmosis zawarte w Biopedii (opisy poszczególnych planet, słownik pojęć oraz wybrane fragmenty filozofii emnichów) oraz galeria. Za album liczący sobie zaledwie 40 stron trzeba będzie zapłacić zaledwie 12 złotych, więc fanów serii Edvina Volińskiego i Nikodema Cabały nie trzeba namawiać do zakupu tej pozycji. A w listopadowym numerze magazynu "Heavy Metal" ukazał się drugi tom serii, "Savas". (KO)

Jakiś czas temu książkowe wydawnictwo Albatros zapowiedziało publikację pierwszego tomu "Mrocznej Wieży", serii komiksowej będącej adaptacją prozy Stephena Kinga. Po krótkiej ciszy, temat powrócił na tapetę. Tytuł autorstwa scenarzystów Robina Furtha i Petera Davida, rysowany przez Jae Lee i Richarda Isanove stał się sporym przebojem na amerykański rynku. Czy sukces uda się powtórzyć w polskich warunkach? Cena premierowego albumu jest bardzo przystępna. Za liczące 240 stron "Narodziny Rewolwerowca" trzeba wyłożyć nieco ponad 50 złotych. Niektórzy zdążyli ogłosić już wydawnictwo Kuryłowicza zbawicielem masowego rynku komiksowego w Polsce. Premierę komiksu zaplanowana na 24. września bieżącego roku. (KO)

Dużo dzieje się w obozie "Blera". Zgodnie z dobrym, amerykańskim zwyczajem autor komiksu, Rafał Szłapa, zaprezentował plakat-teaser "Lepszej wersji życia". W zeszłym tygodniu poznaliśmy zagranicznego (!!!) wydawcę, który wyłożył grubą gotówkę na wydanie komiksu. W najnowszym, 62. Kazecie można zapoznać się z pierwszymi siedmioma stronami "Blera", a na blogu Anonimowego Grzybiarza, wylądował rysowany wywiad z jego autorem. Janek Sławiński porozmawiał z Rafałem Szłapą jak prawdziwy Krakus z Krakusem. A pierwszy tom "Blera", pomimo pewnego poślizgu, trafił w końcu do drukarni. Na komiks można już składać zamówienia na gildiowym pre-orderze. (KO)

Bydgoski gwiezdno-wojenny zlot "Starforce" przyniósł mnóstwo dobrych wieści dla fanów Gwiezdnej Sagi i miłośników opowieści obrazkowych. Linia komiksów spod znaku Star Wars bujnie się rozrasta, co jest pochodną całkiem dobrych wyników sprzedaży. Już od grudnia oferta Egmontu zostanie powiększona o kwartalnik "Star Wars Komiks Extra". Magazyn ma mieć objętość przeciętnego trejda (około 150 stron czyli sześć standardowych zeszytów) i kosztować około piętnastu złotych. Na jego łamach poznamy dzieje Wojny Klonów. Również w grudniu ukaże się pierwszy tom sporego crossovera z uniwersum Lucasa, czyli "Wektor" (144 strony, cena i format - jeszcze nieznane). Zgodnie z tym, co na zlocie mówił Jacek Drewnowski, Egmont skupia się na prezentowaniu nowszych pozycji ze świata SW, choć nie wyklucza, że w nieokreślonej przyszłości może sięgnąć po nieco starsze pozycje. Pełny plan wydawniczy można znaleźć na Bastionie. (KO)

W minionym tygodniu pojawił się również trailer do "Spranych dżinsów i sztamy" (Jarosław i Paweł Płóciennik, timof comics). A jako, że komiksowi kibicujemy to i linkujemy owy klip.

7 komentarzy:

Jan Sławiński pisze...

Dzięki za podlinkowanie (trochę pośrednio, ale jednak - nie łatwiej było podlinkować tak:
http://mnichhistorii.blogspot.com/search/label/Wywiad ?) wywiadu rysowanego.

Lubię Kinga, będę musiał sprawdzić komiks. Z tego co mi się wydaje, to będzie to historia uzupełniająca cykl Mroczna Wieża, a nie jej komiksowa adaptacja?

Z Egmontu biorę Western i Blacksada (a jak zostanie kaski to Kajtka i Koka).

Z Kultury czekam na Prosiaka i Śledzia.

No i Blera ofc biorę!

Dobry październik. Nie ma przesytu, a nie jest też tego za mało.

pozdrawiam! :)

Misiael pisze...

@Grzybiarz
"Z tego co mi się wydaje, to będzie to historia uzupełniająca cykl Mroczna Wieża, a nie jej komiksowa adaptacja?"

Wiesz, i jedno i drugie. Pierwszy tom komiksu to właściwie adaptacja powieści "Czarnoksiężnik i Kryształ" i tych fragmentów pierwszego tomu Mrocznej wieży, które opowiadały o początkach Rolanda. Z kolei im dalej w las, tym więcej rzeczy, które w książkach były albo tylko zarysowane, albo zasugerowane, albo nie było o nich mowy w ogóle. Generalnie bardzo się napalam na ten komiks, boję się tylko jakości polskiego wydania robionego przez oficynę stricte książkową. W takim wypadku nawet dobrze dobrana czcionka będzie sporym sukcesem (chyba wszyscy pamiętamy komiksy made in Amber ze zmodyfikowanym Arialem w dymkach...).

Jarek Obważanek pisze...

„Zmodyfikowany Arial” to jakiś nieznany mi kryptonim Comic Sansa?

Blacksad pisze...

To już prawie lista premier, jaka onegdaj na "Motywie..." wisiała - super.
Ale przy "I może >>Blacksada<< też", to aż mi ciary przeszły.. Jakie "może", jakie "może"??!!

Kuba Oleksak pisze...

Mam nadzieję, że nie ejsteś na mnie zły Grzybiarzu, że tak Cię podlinkowałem "via" (tak samo zresztą, jak np. Kazet), ale chciałem mieć same linko z blerbloga :)

Noi i MFK - jaram się, jaram!

A lista na Motywie ma być. Łukasz zrobi!

Jan Sławiński pisze...

Kuba - nie no co Ty, nie ma problemu, musiałbym być jakiś powalony, żeby się o takie rzeczy złościć! ;)

Spoko, piona!

Jarek Obważanek pisze...

@Blacksad: Lista tradycyjnie będzie w festiwalowej gazetce i nie mniej tradycyjnie na wraku (na razie dużo jeszcze brakuje): http://wrak.pl/index.php?strona=imprezy_mfk2010