niedziela, 12 września 2010

#558 - Trans-Atlantyk 104

Jak w każdy piątek Axel Alonso i Tom Brevoort z Marvela odpowiedzieli na kolejną serię pytań redaktorów i czytelników serwisu CBR. Zgodnie z nową polityką wydawniczą Domu Pomysłów, twórcy i edytorzy stronią od wielkich, wakacyjnych eventów, obrośniętych dziesiątkami zeszytów w stylu "Siege", skupiając się na mniejszych, bardziej lokalnych, wydarzeniach. Jako przykłady przywołują niedawno zakończone "Second Coming", trwający "Shadowland" i nadchodzące "Chaos War". A wkrótce będzie się sporo działa na łamach bezprzymiotnikowych "Avengers". Na kartach serii pojawi się Red Hulk, powrócą Illuminati i wreszcie zostanie wyjaśniona kwestia Kamieni Nieskończoności. Historia ruszy od siódmego numeru, w grudniu. Wielkie zmiany czekają również "Fantastic Four", ale o nich pisaliśmy już w zeszłym tygodniu, oraz Człowieka Pająka. "The Amazing Spider-Man" będzie ukazywał się tylko dwa razy w miesiącu, a jego regularnym scenarzystą będzie Dan Slott. Wśród rysowników wymienia się Humberto Ramosa, Marcosa Martina i Stefano Casseliego. Każdy z numerów będzie liczył nieco więcej niż standardowe 24 strony, bo wzbogacony będzie o dodatkowy materiał. Historią otwierająca nowy, pajęczy sezon ma być historia "Big Time". (KO)

Jeszcze w San Diego Dark Horse Comics zapowiedziało wydanie komiksów Milo Manary na amerykańskim rynku. Pierwsze, z dziewięciu zaplanowanych albumów ukażą się w przyszłym roku i będą to "Indiańskie Lato" i "El Gaucho". Angielskimi adaptacjami dzieł włoskiego mistrza komiksu erotycznego zajmie się Kim Thompson, który ma na swoim koncie prace nad komiksami Jasona, Davida B., i Jacquesa Tardiego dla Fantagraphics. Pomimo braku angielskich przekładów, Manara jest twórcą dość rozpoznawalnym w Ameryce, choćby dzięki jego współpracy z Chrisem Claremontem przy "X-Men", dzięki czemu ma większe szansę przebicia się na dość trudnym rynku. (KO)

O rysowniku Ethanie Van Sciverze było ostatnio cicho. Prócz kilku okładek ("JLA" #50, "Victorian Undead Special" #1) i skryptu do one-shotu "Untold Tales of Blackest Night", próżno szukać jego nazwiska w najbliższych zapowiedziach DC Comics. Artysta, który wdarł się do pierwszej ligi dzięki współpracy z Geoffem Johnsem przy "Green Lantern: Rebirth" i "Flash: Rebirth" pracuje nad tajnym projektem autorskim dla imprintu Wildstorm i szykuje powrót Cyberfroga - bohatera, którego wymyślił w latach dziewięćdziesiątych. Tajemniczy projekt zostanie zapowiedziany na nowojorskim Comic-Conie i będzie to pomieszanie horroru z komedią. Do mini-serii "Cyberfrog: Blood Honey" Van Sciver przygotuje okładki i scenariusz, a komiks ma zostać narysowany przez dużą gwiazdę przemysłu obrazkowego. Kiedy? Być może jeszcze w 2010 roku. I raczej nie ma szans na rychłe wznowienie poprzednich przygód Cyberfroga. (KO)

W pierwszym numerze ostatniej inkarnacji serii "Flash" pojawiła się zapowiedź wielkiego eventu, którego bohaterem będzie Barry Allen w 2011 roku. Historię zatytułowaną "Flashpoint" napisze Geoff Johns, a narysuje Andy Kubert. Prawdopodobnie pierwszy numer ukaże się w okolicach wakacji i na razie nie możemy liczyć na żadne przecieki na jego temat. Zajęty rozdawaniem autografów Kubert podczas Fan Expo w Toronto nawet nie zająknął się o swoim nadchodzącym projekcie. "W komiksie będzie występował Flash" – podsumował rysownik znany między innymi z pracy nad "X-Men", "1602" czy "Co stało się z Zamaskowanym Krzyżowcem?". Natomiast Dan DiDio, podczas panelu dyskusyjnego DC Nation zdradził, że Kubert będzie w przyszłości zamieszany w mini-serię z Damianem Wayne'm. Zainteresowany wypowiada się w samych superlatywach na temat syna Batmana i zapewnia, że chciałby do niego wrócić, ale nie składa żadnych deklaracji. (KO)

Fantagraphics udało się nabyć prawa do "Ah Pook Is Here", komiksu napisanego przez Williama S. Burroughsa. Tak, tego samego legendarnego pisarza epoki bitników, autora "Nagiego lunchu". Komiks, czy raczej "word/image novel", została narysowana przez brytyjskiego artystę Malcolma McNeila w latach siedemdziesiątych i jest prawdopodobnie ostatnim dziełem Burroughsa, które do tej pory nie zostało jeszcze opublikowane. W 2011 się to zmieni, gdyż Fanta wyda "Ah Pook Is Here" w dwóch tomach, z obszernym komentarzem i mnóstwem dodatkowych materiałów. (KO)

Kiedy Frank Castle spokojnie zajmował się "swoimi sprawami" (czyli bezlitosnym mordowaniem szumowin i przestępców) miał nieszczęście nadepnąć na odcisk Normanowi Osobornowi. Ówczesny szef H.A.M.M.E.R. wysłał swojego Wolverine'a, Dakena, aby rozwiązał problem Punishera. Udało się połowicznie, bo po swojej "śmierci" Pogromca został poskładany do kupy i wrócił, jako Frankencastle. Kiedy skończy już z Dakenem (mini-crossover "Punishment") powróci do swojego starego ciała w 21. numerze serii, w którym pojawi się również Elsa Bloodstone i Legion of Monsters. A w pięcioczęściowej mini-serii "Punisher: In the Blood" scenarzysta i autor tego całego zamieszania, Rick Remender, obiecuje powrót do korzeni. Komiks wypełni lukę pomiędzy "Punishment", a "Shadowland". Frank będzie musiał się zmierzyć nie z jednym, ale z dwoma Jigsawami, powróci Microchip, być może pojawią się Deadly Dozen i Hood. Oprawą graficzną tytułu zajmie się Roland Boschi. (KO)

DHC ma w swoich planach również wznowienie "Mighty Samson", dość mało znanego komiksu z lat sześćdziesiątych. Historia opowiadająca o postapokaliptycznej przyszłości i zamyka się w zaledwie trzydziestu dwóch zeszytów. Pierwsze sześć numerów zostało przygotowanych przez Otto Bindera ("Captain Marvel") i Franka Thorne'a ("Red Sonja"). Po odejściu tego drugiego, schedę rysownika przejął Jack Sparkling (na dwanaście zeszytów), a po nim Jose Delbo i Jack Abel. I właściwie nie mogę znaleźć dobrego uzasadnia dla reprintu esencji komiksowego kiczu, pełnego radioaktywnych fobii, zmutowanych bestii, okraszonego zapewne dość banalną i niespójną fabułą, pełną akcji i czerstwego humoru… Całość zamknie się w czterech tomach, wzbogaconych sporą ilością materiałów dodatkowych, w których znajdą się między innymi edukacyjne mini-komiksy z Samsonem pouczającym o historii Stanów Zjednoczonych. (KO)

Stephen King po napisaniu sześciu numerów zostawia "American Vampire" Scottowi Snyderowi i rysownikowi Rafaelowi Albuquerque. Druga historia przeniesie dwójkę głównych bohaterów, Skinner Sweeta i Pearl Jones, w lata trzydzieste ubiegłego wieku, do Las Vegas czasów Wielkiego Kryzysu. Snyder obiecuje, że jego seria nabierze rozmachu, będzie znacznie bardziej "epicka", jeszcze mocniej eksplorująca wampiryczną mitologię. Z większą dawką splash-page'ów i efektownej akcji. Scenarzyście zależy również na wiarygodnym obrazie społeczeństwa i obyczajów tamtych czasów. Ma ambicje pokazać, jak funkcjonował amerykański New Deal. Pojawią się również nowi bohaterowie, na czele z szeryfem Cashem McCoganem, próbującym utrzymać w ryzach przestępców w swoim mieście. (KO)

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

kurwa, jakiego braku przekładów?

holcman pisze...

Kim Thompson to jest facet! (proszę o wybaczenie jeśli to w jakimkolwiek stopniu uderza w lobby komiksu kobiecego)