sobota, 4 września 2010

#550 - Komix-Express 53

Już jutro warszawska Stare Praga, za sprawą festiwalu KulMixTura, co najmniej na kilka godzin stanie się najbardziej kulturalnym miejscem na mapie Stolicy Polski. A skoro o kulturze mowa, to nie może tam zabraknąć również komiksu! Coyot Presents wraz z Sensem Nonsensu zapraszają na ulicę Ząbkowską, gdzie mieć będzie miejsce wystawa prac znanych twórców komiksowych - m.in. Daniela Grzeszkiewicza, Tomasza Niewiadomskiego czy Sławomira Kiełbusa. Co ciekawe, grafiki wszystkich artystów będą również do kupienia! Oprócz tego odbędą się również warsztaty komiksowe dla najmłodszych, panele dyskusyjne, konkursy rysunkowe oraz wspólne rysowanie komiksu. Dodatkowo znani rysownicy zmierzą się w coraz popularniejszych bitwach komiksowych! Impreza potrwa od 10:00 do 18:00. Szczegółowy plan kulturalnej niedzieli do wglądu na stronie KulMixTury. Zapraszamy! (ŁM)

Zeszytówki wracają do kiosków! Tak przynajmniej utrzymuje nowo powstałe wydawnictwo Czarna Materia, które o swoim istnieniu poinformowało kilka dni temu na forum Gildii. Na początek CM wydawać będzie jedną serię o nazwie "Czarna Materia Prezentuje", której trzy pierwsze odsłony nosić będą nazwę "Konstrukt". W kioskach i salonikach prasowych ma się ona pojawić prawdopodobnie w drugiej połowie października i wychodzić co miesiąc (!) oprócz sezonu wakacyjnego, co w roku da równe 10 numerów. Na stronie projektu można przeczytać o różnych atrakcjach, które towarzyszyć będą nowej serii (limitowane warianty okładek, tazosy), jak również zobaczyć przykładową planszę i okładkę pierwszego numeru. No właśnie, okładka - czy będzie ona w stanie zachęcić do zakupu przypadkowe osoby? Śmiem wątpić. Chociaż jest to jedna z grafik limitowanych, więc może to co trafi na kioskowe półki będzie znacznie bardziej przyjazne dla oka? W każdym razie kibicuję przedsięwzięciu z całego serca. Po więcej szczegółów na temat komiksu i samego wydawnictwa zapraszam na Ziniola, gdzie Dominik Szcześniak przeprowadził wywiad z Jakubem Kiyucem - głównodowodzącym całym wydarzeniem! (ŁM)

W zapowiedziach Hanami pojawił się nowy komiks Jiro Taniguchiego. Mowa o "Podniebnym Orle", który wzbudził bardzo entuzjastyczną reakcję publiczności na Komiksowej Warszawie. Bo co może być lepszego od przygód dwójki samurajów na Dzikim Zachodzie, którzy zaplątują się w konflikt pomiędzy białymi, a Indianami? Colty, skalpy, samurajskie miecze, Szalony Koń i piękne, amerykańskie krajobrazy kreślone przez Taniguchiego - zapowiada się świetnie! Komiks będzie liczył 288 stron i kosztował 35 złotych. Jego premiera przewidziana jest na październik, więc zapewne ukaże się na łódzkim festiwalu komiksu. W 2010 roku komiks był nominowany do "Japan Expo Awards" w kategorii seinen (dla dorosłych). (KO)

W zeszłym tygodniu, za sprawą Galapagos, do sprzedaży trafiły 3 zestawy DVD z animowanymi przygodami "Fistaszków", kultowych bohaterów Charlesa Schulza. Każdy z tych zestawów zawiera po dwie płyty DVD na których znajduje się sześć zremasterowanych odcinków perypetii Charliego Browna i spółki z lat 60-tych i 70-tych. Scenariusze Schulza zostały przeniesione na ekrany telewizorów za sprawą Billa Melendeza, który na swoim koncie ma również wiele innych filmów z uniwersum Snoopy'ego i reszty ferajny. Dwa z nich zostały już wcześniej wydane (również za sprawą Galapagos) - "To twój psiak, Charlie Brown" oraz "Jesteś dobrym chłopcem, Charlie Brown". Wszystkie te filmy dostępne są za około 35-40 zł, więc cena to jak najbardziej przystępna. Swoją drogą ciekawe kiedy do sklepów zawita kolejny tom "Fistaszków" z Naszej Księgarni? (ŁM)

Tadeusz Baranowski skończył prace nad albumem wieńczącym przygody Bąbelka i Kudłaczka. Dzięki pomocy krakowskiego wydawnictwa Ongrys komiks, który został zatytułowany "Na wypadek wszelki WODA, SODA i BĄBELKI", ruszył do drukarni w piątek. Po jego wydrukowaniu, cały nakład wróci do Baranowskiego, który osobiście zajmie się jego dystrybucją. W pierwszej kolejności komiks dotrze do osób, które dokonały na niego przedpłaty. Bliższe szczegóły odnośnie jego zawartości, ceny i wydania nie są znane. Nie wiadomo czy komiks będzie dostępny w powszechnej sprzedaży, a przynajmniej nic na to nie wskazuje. (KO)

Premiera najnowszego numeru "Wilq'a" zaplanowana została na na 10 wrzesnia 2010 roku. Album będzie nosił tytuł "Siedem dziur dla kominiarza" i w jego skład wejdą cztery, premierowe historie. Jak zapewniają autorzy, zarówno miłośnicy akcji, jak i koneserzy dobrego humoru czy fani wzruszających romansów znajdą coś dla siebie. Bohaterem tego ostatniego będzie sam Alc-Man! Oprócz tego Minkiewicze wśród atrakcji piętnastki wymieniają między innymi wojnę gangów, obraz satelitarny z Gruzji, hydraulika robiącego salto czy siejące zniszczenie potwory. Ma dostać się Warszawiakom i blogerom. Wszystko to za piętnaście złotych. Na Alei Komiksu można obejrzeć przykładowe plansze. (KO)

5 komentarzy:

ramirez82 pisze...

Otóż to! Kiedy do sklepów zawita kolejny tom "Fistaszków" z Naszej Księgarni? Sam zadaje sobie to pytanie...

Komediant pisze...

Podobno w połowie października.

wonder pisze...

"Oprócz tego Minkiewicze wśród atrakcji wymieniają piętnastki (...)"
Dla mnie również piętnastki stanowią atrakcję :)

Kuba Oleksak pisze...

Poprawione, a raczej przestawione językowy purysto!

wonder pisze...

Szkoda, dobre to było :)