niedziela, 15 sierpnia 2010

#534 - Trans-Atlantyk 100

Superherosi istnieją naprawdę. Może nie mają supermocy i nie ratują świata, ale ubierają kolorowe kostiumy i pracują na rzecz lokalnych społeczności w Ameryce. W Nowym Jorku, w Atlancie, Utah czy w Vancouver pomagają bezdomnym, patrolują ulicę i asystują seniorom. "The Real Life Superhero Project" to kolekcja fotografii, krótkich filmów i plakatów dokumentujących i promujących ich działania. Ich autorem jest Peter Tangen, fotograf mieszkający w Los Angeles, mający na swoim koncie prace przy kampaniach promocyjnych „Batman Begins” i „Spider-Man”. Z prawdziwymi herosów poznał w sieci i postanowił przygotować o nich materiał. W Vancouver spotkał 63-letniego Thanatosa, rozdającego żywność bezdomnym. Co ciekawe, jego pomoc nie przynosiła efektów, kiedy robił to bez maski, bez komiksowego sztafażu. Dopiero, kiedy ubrał kolorowy kostium, jego praca zaczęło przynosić o wiele lepsze efekty. Ludzie, żyjący na ulicach dostrzegli, że jest ktoś, kto o nich dba, do kogo mogą zwracać się, jak do powracającego przyjaciela. Tangen zaprosił Thanatosa i innych herosów na sesję zdjęciową w LA. W sumie pojawiło się dziewiętnastu zamaskowanych bohaterów i była to dla nich pierwsza okazja, by móc się poznać. Przybyli między innymi Life z Nowego Jorku, którego strój przypomina nieco kostium "Spirita", pojawił się KnightVigil z Tampa Bay, pomagający emigrantom, czy ubrany w zbroję Citizen Prime. Jeśli chcecie się dowiedzieć nieco więcej o projekcie i jego herosach, zapraszam na odpowiednią stronę. (KO) 

Przygoda Petera Milligana z Batmanem choć krótka, była bardzo znacząca, jak się okazuje. "Mroczny Rycerz, Mrocznego Miasta" wciąż zalicza się do najlepszych komiksów z długouchym strażnikiem Gotham w roli głównej. Najbardziej kontrowersyjny obecnie scenarzysta bat-serii, Grant Morrison zapowiedział, że zamierza wykorzystać w jednej ze swoich fabuł demona Barbathosa, wymyślonego przez Milligana właśnie. Jak się również okazuje, zanim autor "Skina" opuścił pokład "Detective Comics", aby realizować swoje autorskie projekty, opowiedział o kilku niewykorzystanych pomysłów Denny`emu O`Neilowi. Rozmowa ta okazała się na tyle inspirująca, że jeden z wspomnianych konceptów przybrał wkrótce kształt mini-serii "Batman: Miecz Azraela". A już we wrześniu ukaże się wznowienie "Batman: The Bat And The Beast". Historii, którą Milligan stworzył razem z rysownikiem Andy`m Clarkiem, kiedy pisał "Batman: Confidential". (KO) 
 
Do scenarzysty Scotta Snydera, który wkrótce przejmie "Detective Comics" dołączył rysownik Jock ("The Losers", "Green Arrow: Year One"). Jak się okazuje, twórca znany ze skryptów do "American Vampire" bardzo chciał współpracować akurat z artystą, który kiedyś, za kadencji Grega Rucki zajmował się oprawą graficzną tego tytułu. Pomimo tego, że Jock jest obłożony robotę, bez dłuższego namysłu zgodził się na propozycję Snydera. Rysownik ma nadzieję, że tym razem popracuje nieco dłużej z Batmanem, ponieważ jego ostatnia przygoda z "Detective Comics" trwała niecałe trzy numery (w pracy nad ostatnim bardzo pomógł mu Scott Kolins). Pierwszą wspólną historię autorstwa tandemu będzie "Black Mirror" i oprócz tego, że będzie to „mroczna i ekscytująca rzecz”, wiele nie można powiedzieć. W pracy nad oprawą wizualną "DC" Jocka wspomoże kolorysta Dave Baron. (KO)
  
Marvel nie ustaje w teaserowym szaleństwie. Najnowsza z graficznych zapowiedzi "tego, co ma nadejść" w listopadzie dotyczy Daredevila i finału "Shadowland". W zeszłym tygodniu ujawniono listę potencjalnych następców Człowieka bez Strachu, a w tym zaprezentowano inny obrazek. Jak widać na nim, finał crossovera może okazać się równocześnie końcem Matta Murdocka... Ale równie dobrze tytuł "The End" może nawiązywać do linii komiksów, w których Dom Pomysłów przedstawia "ostatnie historie" swoich bohaterów w alternatywnej rzeczywistości. Brian M. Bendis dobre kilka lat temu pracował nad taką właśnie historią (o czym swego czas pisałem na łamach TA), ale nigdy nie było mu dane jej skończyć. Ciekaw jestem, co Joe Quesada postanowił zrobić z jedną z najrówniejszych i chyba najlepszą serią regularną swojego wydawnictwa. (KO) 
 
W listopadzie dojdzie do spotkania dwóch, niezwykle ciekawych bohaterów z Marvela. Henry "Hank" Pym, który obecnie, jako Wasp, jest jednym z instruktorów w Akademii Avengers, dzięki Danowi Slottowi awansował do ścisłej czołówki herosów Domu Pomysłów. Eric O`Grady, który zadebiutował na łamach własnej mini-serii pisanej przez Roberta Kirkmana, pokazał się, jako amoralny drań, wykorzystujące możliwości kostiumu Ant-Mana dla własnych korzyści. Nieco gamoniowaty członek Secret Avengers spotka się z herosem, który zasłynął z bicia własnej żony, w trzyczęściowej mini-serii "Ant-Man & the Wasp". Duet potrafiących kontrolować własne rozmiary bohaterów zmierzy się z terrorystyczną organizacją AIM w klasycznej opowieści przygodowej utrzymanej w stylu komiksów Stana Lee i Jacka Kirby`ego, doprawionym solidną dawką humoru. Pym, samozwańczy Scientist Supreme, spotka swojego odpowiednika po drugiej stronie barykady, Monikę Rappacciani. Scenariuszem i oprawą graficzną zajmie się Tim Seeley ("Realm of Kings: Inhumans" "WildCats"). (KO)
  
Lanfeust podbija Nowy Świat. Jedna z najpopularniejszych europejskich serii komiksowych, doskonale znana również w Polsce, będzie wydawana na rynku amerykańskim. Prawa do "Lanfeust of Troy" zakupi prawdopodobnie DC Comics, co jest posunięciem o tyle zaskakującym, że do tej pory większość tytułów z oferty Soleil (i innych francuskich edytorów) było publikowanych przez Marvela. Tak było między innymi ze "Sky Doll". Podobno w negocjacje włączył się sam Jim Lee, który chętnie widziałby tytuły ze świata Troy w swoim autorskim imprincie Wildstrom. (KO) 
  
Invaders, po swoim powrocie do uniwersum Marvela na łamach crossovera "Avengers/Invaders" i mini-serii "The Torch" znowu w akcji. Grupa bohaterów wprost ze Złotej Ery wystąpi w kolejnym komiksie pod tytułem "Invaders Now!". Będzie to pięcioczęściowa przygoda tych staroszkolnych herosów w czasach Heroic Age. W komiksie scenarzysty Christosa Gage`a ("Thunderbolts", "Stormwatch: PHD") i rysownika Caio Reissa znowu zobaczymy między innymi oryginalnego Human Torcha, pierwszego Visiona, Namora, Toro, Steve`a Rogersa, Bucky`ego Barnesa i reprezentantów Wysp Brytyjskich – Spitfire i nowego Union Jacka. Weterani II Wojny Światowej spotkają swoich dawnych przeciwników – Arnima Zolę, Master Mana i Warrior Women oraz zupełnie nowego villaina, wymyślonego przez Aleksa Rossa, Iron Crossa. Okładki do pierwszych dwóch numerów przygotują prawdziwe komiksowe legendy – Sal Buscema i John Romita Senior. Komiks powstanie we wspólne koprodukcji Marvela i Dynamite Entertainment. (KO) 
 
Kolejnym po "The Shooot" Warrena Ellisa i Phila Jimeneza, tytułem, który ukaże się w ramach cyklu Vertigo Ressurected będzie "The Extremist". Pierwotnie, czteroczęściowa mini-seria autorstwa scenarzysty Petera Milligana ("Skin") i rysownika Teda McKeevera (znanego z "Machin", które ukazały się w polskim "Batmanie") ukazała się w we wrześniu 1993 roku. Do tej pory nie doczekała się wydania zbiorczego. I choć wszystko na to wskazuje, nie wiadomo czy się doczeka, bowiem w zapowiedzi nie jest stwierdzone wprost, że wznowienie będzie miało formę właśnie trejda. Znana jest natomiast data publikacji - komiks określany jako "erotyczny thriller" ma ukazać się w listopadzie. Polską recenzję "Ekstremisty" pióra Dominika Szcześniaka można znaleźć na blogu Ziniola. (KO) 
 
Wracamy do zarzuconej dawno, dawno temu mini-kolumny filmowej w TA. Jak dobrze pójdzie to w każdym wydaniu powinien znaleźć się jeden, obowiązkowy news filmowy. W zeszłym tygodniu w Nowym Orleanie zakończono zdjęcia do celuloidowej adaptacji komiksu "Green Lantern". Filmu, który jest wielką nadzieję DC Comics i Warnera na wygrzebanie się z kinowego dołka. Producenci tak mocno wierzą w powodzenie tego tytułu, że już teraz zapowiedzieli, że powstaną w sumie trzy filmy o Zielonej Latarni. Jeśli wierzyć plotkom, zanim pierwszy obraz pojawi się na ekranach, ruszą zdjęcia do jego kontynuacji. Ich premiery wstępnie zaplanowano na sezon letni lub Gwiazdkę 2012 (w zależności od premiery "Flasha") i bliżej nieokreśloną datę 2013 roku. Scenarzystą dwójki zostanie prawdopodobnie Michael Goldenberg, mającego w swojej filmografii, takie tytuły, jak "Harry Potter i Zakon Feniksa", "Piotruś Pan" i Kontakt"). (KO)
 

2 komentarze:

BRZ pisze...

Zaraz, a gdzie geek honey of the week?

Kuba Oleksak pisze...

Przepraszamy :(

Będzie za tydzień!