sobota, 7 sierpnia 2010

#526 - Komix-Express 49

* Zanim przejdziemy do komiksowych informacji z rodzimego rynku to chcielibyśmy pogratulować naszemu redakcyjnemu koledze, Januszowi Topolnickiemu, pierwszego potomstwa - córeczki Wiktorii, która przyszła na świat w czwartek przed południem! Pozdrowienia dla całej familii! *

W zeszłą niedzielę na świat przyszło również blogowe dziecko Koki Skowrońskiej i Bartosza Sztybora - The Comic Roids Project - jeden z ciekawiej zapowiadających się "wybryków" komiksowych w ostatnim czasie. Koka i Sztybor postanowili połączyć swą miłość do komiksów oraz zapomnianych już w erze cyfrówek zdjęć z polaroida i przez kolejnych sto niedziel (począwszy od jutra) prezentować osoby przez nich cenione i warte przedstawienia - zarówno z Polski jak i zza granicy. Każdemu zdjęciu (przyozdobionemu autografem osoby nań uwiecznionej i często drobnym rysunkiem) towarzyszyć będzie również krótki wywiad. Na chwilę obecną materiału jest mniej więcej do sierpnia 2011 roku, więc nie ma obaw, że po kilku edycjach autorom znudzi się cała zabawa. Komiksiarze najczęściej bywali uchwyceni w swoim naturalnym środowisku, czyli festiwalach komiksowych takich jak MFK czy Angouleme (żeby wymienić co większe). A jak niektórzy może pamiętają, pod koniec czerwca w Gdańsku zaszczyt ten spotkał Rutu Modan oraz Oliviera Schrauwena. W imieniu swoim oraz autorów projektu zapraszam do odwiedzin w każdą niedzielę! Co najmniej! (ŁM)

Do częstego zaglądania zapraszam również na bloga o uroczej nazwie Nienawidzę Ludzi, za którego odpowiada Łukasz Kowalczuk. Jak sam pisze w krótkim wstępie: "(...) ostatnio popełniam coraz więcej komiksów. Założyłem bloga, żeby jakoś to poukładać i informować zainteresowanych". Do tej pory opublikował on u siebie kilka pasków z cyklu o tytule takim samym jak nazwa strony, jak również pokusił się on o nieco komiksowo-mundialowych refleksji. Natomiast na papierze prace Łukasza można podziwiać w komiksie "Obiad" będącym jednym z albumików tegorocznego Projektu 24h, jak również w "Komiksowni 2: W hołdzie Januszowi Chriście". Oprócz tego niekomiksowe prace byłego wokalisty Biletów do Kontroli można podziwiać na stronie Ugly Design - Kolorowe Zeszyty polecają! (ŁM)

Nowości od wydawnictwa Mroja Press! Wczoraj wieczorem na Facebooku zapowiedziano dwa nowe tytuły, które ukażą się we wrześniu. Jeden to druga część rewelacyjnego "RG" Pierre'a Dragona i Frederika Peetersa, druga to zbiorek komiksowych szortów o miłości, autorstwa Bartka Sztybora i Piotra Nowackiego - "Tainted". Historie z "Tainted" pojawiały się wcześniej w komiksowych zinach i konkursie MFK, tutaj zaprezentowane zostaną w odświeżonej, pokolorowanej formie. Planowany jest również premierowy, dwudziestostronicowy materiał (a anglojęzyczna nazwa pozwala sądzić, że album, podobnie jak ostatni tom "Rewolucji", skierowany będzie również na zachodnie rynki - ŁM). Oby do września zatem. (RW)

Hans Lijklema poinformował na forum Gildii, że wydawnictwo Ladida Books nie planuje publikacji żadnych komiksów w najbliższym czasie. Powodem nie są ponoć względy finansowe, a chęć skoncentrowania na książkach dla dzieci. Lijklema również zauważa, że w Polsce wydawane jest zbyt dużo komiksów alternatywnych, zwłaszcza w porównaniu do wydawnictw mainstreamowych. Ladida Books wydała do tej pory w Polsce takie tytuły z obszaru niemieckojęzycznego jak jak "Pragnienie" Nicolasa Mahlera, "Józek" Nicolasa Robela, "Niewinny pasażer" Martina tom Diecka czy "Spacedog" Henrika Dorgathena. Mamy nadzieję na zmianę polityki wydawniczej w niedalekiej przyszłości. (RW)

Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze, po prezentacji prac Jakuba Rebelki, przygotowało kolejną komiksową wystawę. "Czas na komiks" reklamuje się jako "przegląd dokonań wybitnych rysowników działających w obszarze komiksu realistycznego" oraz "(artyści, biorący udział w projekcie) tworzą komiksy wysublimowane graficznie i narracyjnie, przełamują schematy fabularne, przebudowują język komiksu i przemycają do medium przeznaczonego dla masowego odbiorcy treści artystyczne". Na ścianach galerii w Jeleniej Górze zawisną prace Olafa Ciszaka, Jacka Frąsia, Krzysztofa Gawronkiewicza, Adriana Madeja, Krzysztofa Ostrowskiego, Macieja Sieńczyka, Aleksandry Spanowicz, Benedykta Szneidera, Jakuba Rebelki i Przemysława Truścińskiego. Wernisaż miał miejsce wczorajszego dnia, 6 sierpnia, a ekspozycję będzie można oglądać do końca ostatniego miesiąca wakacji. Potem "Czas na komiks" odwiedzi Zieloną Górę i Wrocław. Kuratorem wystawy jest Piotr Machłajewski, a więcej można przeczytać na stronie Ziniola, który patronuje przedsięwzięciu. Wystawie będzie towarzyszył niemal stustronicowy katalog, wydany przez Timofa i cichych wspólników wydany w ograniczonym nakładzie. Jako rzecz przeznaczone głównie dla kolekcjonerów, jego cena również będzie kolekcjonerska - za to ekskluzywnie wydawnictwo trzeba będzie zapłacić 80 złotych. (KO)

Pozostając w temacie komiksowych wystaw - w najbliższy piątek, 13 sierpnia, w Galerii N+U (Warszawa, ul. Francuska 11) odbędzie się wernisaż wystawy prac Papcia Chmiela na który składają się plansze z albumu "Tytus, Romek i A'Tomek w Bitwie Warszawskiej 1920 roku". Rozpoczęcie wystawy, która trwać będzie do końca sierpnia, uświetni sam Papcio, który przez godzinę rozdawać będzie autografy i wpisywać się do albumów. Natomiast kolejną historyczną przygodą jaką odbędzie jego najbardziej znane dziecko, będzie wyprawa pod Grunwald. Zmagania Tytusa z krzyżakami trafią do sklepów prawdopodobnie na początku przyszłego roku. (ŁM)

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Timof i Kultura Gniewu zabili Ladide!!!!!!!!!!!!

Może teraz pójdą po rozum do głowy i zaczną wydawać trochę mainstreamu :)