niedziela, 11 lipca 2010

#499 - Trans-Atlantyk 95

Krótko po tym, jak DC Comics zapewniło sobie wyłączność na usługi Paula Cornella, wydawnictwo Dana DiDio związało podobną umową kolejnego znakomitego twórcę. Chodzi o Jeffa Lemire'a, który po bardzo udanym debiucie w imprince Vertigo (seria "Sweet Tooth" i powieść graficzna "The Nobody"), zaczął przygodę z ubranymi w kolorowe trykoty bohaterami. Jak donosiliśmy wcześniej, Lemire będzie pisał dodatek do "Adventure Comics" poświęcony Atomowi oraz on-going "Superboya". Jego umowa jest tak skonstruowana, że będzie mógł skończyć "The Underwater Welder", autorski projekt, przygotowywany dla Top Shelf. Autor "Opowieści z hrabstwa Essex" w każdym udzielonym wywiadzie zapewnia o swojej dozgonnej miłości do komiksów z uniwersum DC, którymi się zaczytywał w latach młodości. Wśród swoich ulubionych komiksów wymienia kultowy run Paula Levitza i Keitha Giffena w "Legion of Superheroes". Tak się złożyło, że scenarzystą "Adventure Comics" jest właśnie Levitz, a główne skrzypce w tej serii mają grać Legioniści, więc Lemire'owi trudno jest wyrazić radość z tego, że będzie dzielił komiks ze swoim idolem z dzieciństwa. Jeśli idzie o najbliższą przyszłość, czyli konwent w San Diego, nie należy spodziewać się ogłoszenia kolejnych tytułów, którymi zajmie się Lemire. Jak sam mówi, na razie ma ręce pełne roboty. (KO)

Fred Van Lente ogłosił na swoim twitterze, że będzie pracował nad nowym tytułem z Mścicielami, który ma zadebiutować w październiku. Scenarzysta, z którym Dom Pomysłów podpisał ekskluzywny kontrakt, pracuje obecnie nad pięcioma tytułami ("Marvel Zombies 5", "Web of Spider-Man", "Iron Man: Legacy", "Prince of Power" i nadchodzące "Chaos War") więc jeden więcej wielkiej różnicy mu nie zrobi. Czytelnicy zaczęli spekulować, o jaką kolejną inkarnację Avengersów po New, Dark, Mighty, Secret, Young, Initiative, Academy i Prime może chodzić. Czyżby Marvel zdecydował się na wskrzeszenie nieco zapomnianych "Great Lakes Avengers" lub "West Coast Avengers", a może chodzi o nastoletnich herosów z przyszłości ("A-Next"), którzy ostatnio pojawili się w najnowszych "Avengersach" Bendisa? A może chodzi o jakiś zupełnie nową serię ("Awesome Avengers"? "Zombie Avengers"?). Zapewne tytuł poznamy dopiero w San Diego! (KO)
 
Mściciele Van Lente to tylko jedna z wielu, wielu ploteczek, niepotwierdzonych jeszcze informacji, krążących w sieci tuż przed największym komiksowym konwentem w Ameryce. Pewnie większość z nich to wydawnicze "przecieki kontrolowane", które mają jeszcze bardziej podgrzać atmosferę niezdrowego podniecenia wśród fanów. Ciekawie brzmią doniesienia o nowym projekcie Jonathana Hickmana ("S.H.I.E.L.D.", "Fantastic Four", "Secret Warriors"), obecnie najbardziej obiecującego scenarzysty w Marvelu. Wraz z rysownikiem Carlosem Pacheco ("Ultimate Avengers", "Final Crisis", czy znane z polskiego rynku "Arrowsmith") ma przygotować solową serię jednego z najbardziej kozackich superherosów świata Ultimate, gromowładnego Thora. W "Ultimate Comics Thor" poznamy pochodzenie tytułowego bohatera, jego brata - Lokiego oraz losy machinacji Barona Zemo. Spore zmiany mają dotknąć również Człowieka Pająka. Wraz z 647. numerem "Amazing Spider-Mana" skończy się pewna era w życiu Petera Parkera, dokładnie po 101 zeszytach od sławetnego "Brand New Day". Regularnym i stałym scenarzystą zostanie Dan Slott ("She-Hulk", "The Mighty Avengers"), a redaktorzy muszą się solidnie zastanowić co zrobić z jednym z najważniejszych tytułów ze stajni Marvela, by jego sprzedaż nie leciała na łeb na szyję. Więcej szczegółów w San Diego. (KO)
Teaserów zapowiadających przyszłe wydarzenia nigdy dość. W tej kategorii nikt nie może dorównać x-seriom. W związku z tym, że "Second Coming" powolutku, powolutku zbliża się do końca, a inwazja wampirów w "Curse of the Mutants" w podobnym tempie się rozpoczyna, trzeba pokazać trochę ilustracji, nad którymi będą się głowić fani. W 526. numerze "Uncanny X-Men" rozpocznie się historia pod tytułem "The Five Lights". Scenariusz napisze Matt Fraction, rysunkami zajmie się Whilce Portacio, a dodatkowy epizod przygotują Allan Heinberg z Olivierem Coipelem. Z pięciu ilustracji zaprezentowanych pod wspólnym tytułem "New Generation of Hope" autorstwa Grega Landa można wnioskować, że po raz pierwszy od czasów "House of M" pojawią się nowi mutanci. Kolejna grafika promuje drugi zeszyt nowej serii "X-Men", w której wampiryczne zagrożenie okazuje się... no cóż, groźne, a Blade prezentuje swoje nowe, efektowne wąsy. Inni wydawcy też nie zasypują gruszek w popiele. W porównaniu do marvelowskich zapowiedzi, które raczej nie wzbudzają emocji, zajawka Dynamite Entertainment, na której spotykają się dwie komiksowe legendy Jacka Kirby'ego i Alexa Rossa rzeczywiście rozbudza moją ciekawość. A więcej szczegółów dowiemy się pewnie w San Diego... (KO)

Run Grega Rucki i JH Williamsa III w "Detective Comics" okazał się tyle zaskakującym, co wielkim sukcesem. Główna bohaterka serii, Kathy Kane, odgrywająca obecnie rolę Batwoman, została tak entuzjastycznie przyjęta przez fanów, że doczeka się własnego tytułu. Niestety, jej nowych przygód nie będzie już pisał skłócony z DC Rucka. Nowym komiksem prawie w całości będzie zajmował się Williams, wspomagany przez scenarzystę Haydena Blackmana ("Star Wars: Republic") i rysowniczkę Amy Reader ("Madame Xanadu”). Niestety scenarzysta/rysownik wciąż nie może nic powiedzieć o planowanym debiucie nowej serii, a i z treści nie może wiele zdradzić. Pierwsza historia ma mieć dużo elementów horroru, druga będzie opowieścią szpiegowską, a trzecia ma oscylować w klimatach fantasy. Pewnych wątków Williams nie chce poruszać, mając nadzieje, że kiedyś Rucka do nich powróci. Autor zapewnia, że Batwoman dorobi się całkiem sporej galerii superłotrów, w dość krótkim czasie, a jej relacje z Maggie Sawyer będę intensywnie rozwijane (hmm...). Czy więcej szczegółów wypłynie w San Diego? (KO)

Paul Cornell zaczyna z grubej rury swój run w "Action Comics". Nie dość, że chce się skupić na postaci arcywroga Człowieka ze Stali, Leksa Luthora, to jeszcze w numerze 894. serii zawita Śmierć, siostra Morfeusza, znana z kart "Sandmana" Neila Gaimana. O ile występy postaci z Vertigo w regularnym uniwersum DC nie są czymś specjalnie szczególnym, bo te dwa światy przenikają się regularnie, czasami mocniej, a czasami słabiej, o tyle Nieskończeni bardzo rzadko opuszczają swoje galerie, by ingerować w egzystencje ubranych w kolorowe trykoty herosów. Cornell najpierw pomyślał o regularnym awatarze śmierci w DCU, czyli Black Racerze (wymyślonym przez Jacka Kirby'ego), ale wykorzystanie bohaterki stworzonej przez swojego krajana uznał za bardziej odpowiednie. Nie jest to wydarzenie bez precedensu, bowiem Śmierć wystąpiła już w runie Granta Morrisona w "JLA". (KO)

Jimmy Palmiotti i Justin Gray od jakiegoś czasu myśleli, aby wystartować z serią poświęconą komiksowej postaci Wujka Sama i jego towarzyszy, którzy po raz pierwszy pojawili się w zeszytach wydawnictwa Quality Comics, aby później trafić do multiświata DC. Czy grupa bohaterów o patriotycznym zacięciu mogła sobie wymarzyć lepszą chwilę na powrót, niż trwające "Brightest Day"? Już w sierpniu na półkach pojawi się pierwszy numer "Freedom Fighters", pisany przez Palmiottiego i Graya, a rysowany przez Travisa Moore'a i Trevora Scotta. W ich komiksie ma pojawić się reinterpretacja amerykańskiej historii i mitów narodowych w fantastycznej konwencji superhero. Podczas wojny secesyjnej Konfederaci przygotują broń masowego rażenia, dzięki której z łatwością wygrają z Unią. Pojawią się również elementy spiskowej teorii dziejów i organizacja tajniejsza od masonów, a wszystko to w serii pełnej akcji, efektownych zwrotów akcji i epickiego rozmachu. (KO)

Deadpoola nigdy dość. W zeszłotygodniowej kolumnie Cup O'Joe w zastępstwie szefa wszystkich szefów w Marvelu pojawili się dwaj inni redaktorzy Domu Pomysłów, Axel Alonso i Tom Brevoort. Z garści nowinek, ciekawostek i mglistych zapowiedzi bardzo interesująco przedstawia się informacja o nowej, miesięcznej serii z Deadpoolem. Czym akurat ten tytuł będzie się wyróżniał w zalewie podobnych tytułów? Ano po pierwsze będzie publikowany w MAXie, marvelowym imprincie dla dorosłych, a więc można pokazać krew, flaki i używać brzydkich wyrazów. Po drugie, skryptem komiksu zajmie się David Lapham, wielokrotnie nagradzany statuetkami Eisnera scenarzysta, autor "Batman: City of Crime" i "Stray Bullets". Trzecim argumentem jest postać rysownika w "DeadpoolMAXie", którym jest znakomity Kyle Baker ("The Cowboy Wally Show", "Birth Of A Nation", "Why I Hate Saturn" czy "The Bakers"). To przynajmniej trzy powody by dać tej serii szansę. (KO)

Brak komentarzy: