poniedziałek, 21 czerwca 2010

#484 - Bałtycki Festiwal Komiksu 2010!

Już w najbliższy piątek w Gdańsku rozpocznie się trzecia edycja Bałtyckiego Festiwalu Komiksu, spadkobiercy GDAKa. Jak pewnie spore grono komiksiarzy pamięta, ubiegłoroczna nadmorska impreza była największą festiwalową niespodzianką, po zakończeniu której nie było końca zachwytom i gratulacjom. I nawet nie przychodzi mi do głowy, żeby w tym roku mogło być inaczej. Kolorowe Zeszyty również zawitają w gości do Neptuna, więc w następnym tygodniu można spodziewać się obszernej relacji z imprezy. A póki co zapraszam na kilka przed festiwalowych słów!

Podobnie jak w zeszłym roku główna cześć imprezy odbędzie się w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego (ul. Targ Rakowy 5/6), która znajduje się kilka minut drogi od Dworca Głównego PKP. Program imprezy został podzielony na dwie sale, dodatkowo wygospodarowano miejsce na giełdę komiksową oraz kącik dla dzieci (w zależności od pogody będzie to albo placyk przed biblioteką albo wnętrza budynku). Sądząc po zeszłorocznej edycji większość rozmów towarzyskich podczas trwających spotkań czy warsztatów będzie odbywać się przed biblioteką, bądź tajemniczym miejscem nazywanym "kwardatem TeO". Zanim jednak przestrzenie biblioteki zapełnią się w sobotę fanami komiksowej twórczości, to w piątek w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (ul. Jaskółcza 1; godzina 19.00) odbędzie się wernisaż wystawy "Pusty komiks" na której zostaną zaprezentowane prace Jacka Frąsia ("Glinno", "Stan", "Tragedyja Płocka"). Oprócz podziwiania prac urodzonego w Sieradzu artysty uczestnicy wernisażu będą mogli wziąć udział w happeningu, którego efektem ma być powstanie historii komiksowej, która zostanie włączona później do wystawy.

W tym roku do Gdańska przyjedzie trójka zagranicznych gości - Rutu Modan (autorka "Ran Wylotowych" wydanych w kwietniu przez Kulturę Gniewu), Olivier Schrauwen (autor "Mojego Syna", który będzie miał premierę właśnie na BFK) oraz znany już z zeszłego roku Yoshimasa Mizuo (producent m.in. "Ghost in the Shell"). Jeśli zaś chodzi o naszych rodzimych komiksiarzy to przede wszystkim będą to twórcy, których komiksy premierowo będzie można dostać na imprezie, czyli np. Marcin Podolec, Robert Wyrzykowski, January Misiak, Michał Śledziński jak również trzech ojców założycieli "Kartonu" - Piotr Nowacki, Tomasz Pastuszka i Bartosz Sztybor. Na pewno sporo rodzimych autorów pojawi się na BFK w rolach uczestników, więc łowcy autografów powinni być czujni!

Podobnie jak w zeszłym roku plan imprezy podam godzinowo, tak aby można było zobaczyć jakie atrakcje odbywają się w tym samym czasie i z czego będzie trzeba (niestety) zrezygnować. Sala pierwsza (główna) została zaznaczona na czerwono, sala druga przybrała kolor niebieski.

Sobota - 26 czerwca
9:00 - 9:30
Uroczyste otwarcie festiwalu

9:30 - 10:30
Mówić i pisać o komiksie - Czy warto rozmawiać o komiksie?
Od Rotmistrza Polonii do Kapitana Polski - historia superbohatera - Łukasz Kowalczuk

10:30 - 11:30
Spotkanie z wydawcami
Dynamizm w komiksie - Bartłomiej "Graphicus" Kuczyński

11:30 - 13:00
Spotkanie z Rutu Modan - autorką komiksu "Rany wylotowe"
Geeki w komiksie - Marta Tymińska i Paulina Szugalska (do 12:30)
Research w komiksie. Na co to komu i po co? - Karol "KRL" Kalinowski (do 13:30)

13:00 - 14:00
Różnorodność postaci w mandze i anime - Yoshimasa Mizuo producent "Ghost in the Shell"
Przepis na bohatera komiksu - Piotr "Jaszczu" Nowacki i Bartosz Sztybor (od 13:30 do 14:30)

14:00 - 14:30
Spotkanie z twórcami serii "Epizody z Auschwitz"

14:30 - 16:00
Spotkanie z Olivierem Schrauwenem - autorem "Mojego syna"
Alicja w Krainie Mangi - Joanna Zaremba-Penk (do 15:30)
Kolekcjonerzy - pasjonaci czy fanatycy? - Jacek "Ystad" Jastrzębski i Mateusz "TeO" Trąbiński vs. Łukasz "Arcz" Mazur (od 15:30 do 16:30)

16:00 - 16:30
Spotkanie z polskimi autorami nowości od kultury gniewu

16:30 - 17:15
Prezentacja Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego (do 16:55)
Projekt Karton - spotkanie z redakcją i twórcami Kartonu (od 16:55 do 17:15)
Superbohater komiksowy jaki jest, jaki być musi? Charakterystyka typu postaci na przykładzie Likwidatora - Ryszard Dąbrowski

17:15 - 17:30
Rozdanie GDAK-ów, wyłonienie zwycięzców konkursu "Pasek w pomorskich klimatach"
Żaden festiwal z prawdziwego zdarzenia nie obędzie się bez wieczorno-nocnej imprezy integrującej. W Gdańsku odbędzie się ona w Klubie Odlot (Wały Jagiellońskie 2/4; budynek Lotu wejście od Targu Węglowego) i trwać będzie od 19:00 w sobotę do bladego niedzielnego rana. Pierwszeństwo do wejścia mają uczestnicy festiwalu, którzy wpuszczani będą na podstawie karty festiwalowej wydawanej wraz z informatorem na recepcji biblioteki. O godzinie 20:30 rozpoczną się również tradycyjne Bitwy Komiksowe - może i w tym roku uda się do nich nakłonić zagraniczne gwiazdy (w 2009 był to Guy Delisle i David Lloyd)?

Niedziela - 27 czerwca
10:00 - 11:00
Komiksowa interpretacja wiersza (część teoretyczna) - Daniel Chmielewski
Jak powstaje komiks historyczny? Na podstawie serii "Epizody z Auschwitz" - Michał Gałek i Arkadiusz Klimek

11:00 - 12:00
Zakręcony świat Scotta Pilgrima - Marcin Andrys
Komiksowa interpretacja wiersza (część warsztatowa) - Daniel Chmielewski

12:00 - 14:00
Wydaj się sam. Czyli od Internetu do offsetu - Tomasz Pastuszka (do 13:30)
Superbohater ery YouTube.com - Jakub Syty (od 13:30 do 14:00)
Ruch i animacja w sztuce komiksu - Filip Bąk (do 13:00)
Niekonwencjonalność w komiksie - Marcin Podolec i Robert Wyrzykowski (od 13:00 do 14:00)

14:00 - 15:00
Motywy religijne w komiksie - Przemysław Zawrotny
Strip - najkrótsza forma komiksowa - January Misiak
Tak jak wspomniałem we wstępie, komiksiarze posiadający pociechy, będą mogli je zostawić pod opieką podczas trwania spotkań i warsztatów - w sobotę w godzinach 9:30-16:30, a w niedzielę od 10:00 do 14:30. Jak zapowiadają organizatorzy "na najmłodszych będą czekały gry, zabawy, malowanie twarzy, nauka rysowania, konkursy z nagrodami oraz inne atrakcje". Warto również zwrócić uwagę na warsztaty komiksowe dla brzdąców, które poprowadzi znana rysowniczka Olga Wróbel. Odbędą się one w niedzielę o godzinie 11:00 - jako że ilość miejsc jest ograniczona, to aby wziąć w nich udział należy wysłać swoje zgłoszenie na maila (komiks[at]wbpg.org.pl).

W okolicach Bałtyckiego Festiwalu Komiksu ukaże się kilka bardzo ciekawie zapowiadających się nowości wydawniczych. Chociaż patrząc na listę premier, które widnieją na stronie imprezy muszę przyznać, że zdecydowana większość z nich powinna pojawić się na moich półkach. Od Egmontu będzie to na pewno kolejny tom "Miasta Grzechu" w twardej oprawie - serii, do której wydawnictwo wraca po dłuższej przerwie. U Kultury Gniewu warto zwrócić uwagę na... wszystkie cztery pozycje - "Niedoskonałości" Adriana Tomine, na które czeka spore grono fanów kadrów i dymków; domykający pierwszy sezon czwarty albumik "Wartości Rodzinnych" Śledzia; "Siedem tygodni" - albumowy debiut Januarego Misiaka, który póki co więcej publikował za granicą niż w naszym kraju, jak również debiut Marcina Podolca i Roberta Wyrzykowskiego w postaci papierowych (w końcu!) przygód Kapitana Sheera (którzy jak dobrze widać zaatakowali naszą stronę). Podobnie ma się rzecz z ofertą timofa - "Mój syn" Schrauwena chociażby pod względem graficznym zapowiada się niezwykle interesująco, a powracający po dłuższej nieobecności "Ziniol" przyniesie od dawna zapowiadane zmiany oraz jak zawsze sporą ilość dobrej publicystyki i komiksów. Warto zwrócić uwagę na dwa komiksy od współorganizatora imprezy, wydawnictwa Hanami - "Ikigami" będzie pierwszym tomem nowej serii, za którą odpowiada Motoro Mase i która traktuje o doręczycielu tzw. "zawiadomień o śmierci"; natomiast "Mój rok - wiosna" to pierwsza z czterech części komiksu o ośmioletniej dziewczynce z zespołem Downa przy której do współpracy zasiedli Jiro Taniguchi oraz Jean-David Morvan. O czwartym numerze magazynu "Karton" pisaliśmy nieco w ostatnim Komix-Expressie, a w najbliższych dniach poświęcimy mu też nieco miejsca w osobnym wpisie. Warto pamiętać o tym, że tylko podczas Bałtyckiego Festiwalu Komiksu podobnie jak w zeszłym roku do dostania będzie zestaw mini-albumów "Projekt 24" (każdy z nich powstał w ciągu 24 godzin) oraz drugi numer "Komiksowni" poświęconej twórczości legendarnego Janusza Christy - za te wydawnictwa odpowiada Pracownia Komiksowa!

I to z grubsza tyle jeśli chodzi o zbliżającą się wielkimi krokami BeeFKę! Ten tydzień poświęcamy na pisanie o około imprezowych sprawach (premierach komiksowych), a dni do piątkowego rozpoczęcia odmierzać będą stosowne grafiki (jak ta na początku wpisu).

W weekend widzimy się w Gdańsku i nie ma zmiłuj!

1 komentarz:

Pharas pisze...

No ja się pewnie pojawię chociaż na chwilę, żeby uścisnąć ręce, zerknąć na giełdę i może posłuchać jakiś spotkań. W tym roku niestety program wygląda słabiej niż w zeszłym.