sobota, 12 czerwca 2010

#475 - Komix-Express 42

Już za dwa tygodnie gdańska Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego (Targ Rakowy 5/6) wypełni się fanami komiksów. A to za sprawą trzeciej edycji Bałtyckiego Festiwalu Komiksu, który będzie mieć miejsce w dniach 25-27 czerwca. Ubiegłoroczna edycja BFKi była dla mnie (jak i dla większości uczestników!) bardzo pozytywnym zaskoczeniem, tak więc do tej tegorocznej odliczam już dni i godziny. Chwilę temu do sieci trafił pełny plan imprezy - podobnie jak w zeszłym roku festiwalowe atrakcje rozdzielone zostały pomiędzy dwie sale, tak więc czasami trzeba będzie dokonywać ciężkich wyborów co do równolegle odbywających się atrakcji. A trochę się jednak będzie dziać. Do Gdańska przybędzie trójka zagranicznych gości - Rutu Modan ("Rany wylotowe"), Olivier Schrauwen ("Mój syn") i znany z ubiegłorocznej edycji Yoshimasa Mizuo (producent "Ghost in the Shell"), jak również sporo z naszych rodzimych twórców (autorzy komiksów wydawanych przez Kulturę Gniewu, ekipa "Kartonu"). Bogato będzie również pod względem warsztatów - tutaj mistrzem będzie m.in. Bartek Kuczyński, Daniel Chmielewski czy Karol Kalinowski. Wszystkich zainteresowanych zapraszam serdecznie na spotkanie z dwójką najbardziej widocznych w środowisku kolekcjonerów - Mateuszem "TeO" Trąbińskim i Jackiem "Ystadem" Jastrzębskim, które będę miał okazję poprowadzić. Zanim jednak przestrzeń biblioteki zapełni się komiksiarzami to dzień wcześniej (25 czerwca) odbędzie się wernisaż wystawy Jacka Frąsia "Pusty Komiks", gdzie "każdy, kto przyjdzie (...), stanie się automatycznie uczestnikiem twórczego happeningu" - start o godzinie 19 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (ul. Jaskółcza 1). To co, za dwa tygodnie widzimy się w Gdańsku? (ŁM)

Pierwszy, wakacyjny pakiet Egmontu będzie miał swoją premierę 21 czerwca. Tuż przed gdańską BeeFKą do sklepów trafi długo przekładana powieść graficzna "Incognegro" (Mat Johnson i Warren Pleace, kolekcja XX wiek. Wiek XXI). Ukaże się również nowy album "Hellblazera" pod tytułem "Łajdak u piekła bram", napisany przez Gartha Ennisa i narysowany przez Steve'a Dillona oraz wznowienie piątego tomu "Miasta Grzechu" Franka Millera. Fani gwiezdno-wojennej sagi będą zapewne ukontentowani drugą częścią "Rycerzy Starej Republiki". Dla fanów komiksu europejskiego pozostaje jedynie wznowienie "Zemsty Hrabiego Skarbka" i jedenasty "Titeuf", a miłośnicy japońszczyzny będą musieli się zadowolić 28. tomem "Ranmy". Jak co miesiąc ukażą się również publikacje "kioskowe" Egmontu - "Star Wars Komiks" 6/2010 (17 czerwiec) i "Fantasy Komiks" #04 (2 lipiec). Natomiast 24 czerwca swoją premierę będą miały "Komiksowe Hity", a w nich "Mass Effect. Odkupienie". Przykładowe plansze wszystkich zapowiadanych na czerwiec komiksów można obejrzeć na Wraku. (KO)

Jedną z premier gdańskiej imprezy będzie kolejny, ósmy już numer magazynu "Ziniol" Dominika Szcześniaka. Od czasu premiery "siódemki" nieco wody upłynęło, więc dla stęsknionych fanów tego periodyku końcówka czerwca przyniesie ulgę. Nowy numer "Ziniola" przyniesie również szereg zmian od miesięcy zapowiadanych na jego "cybersferycznym uzupełnieniu" papierowej wersji: przede wszystkim magazyn zostanie nieco odchudzony - 100 stron kosztować będzie 20 zł (co w porównaniu z ostatnim numerem oznacza prawie 30 stron i 10 zł mniej), jak również zmianie ulegnie sam design pisma i logo. W środku numeru natomiast jak zawsze solidna porcja komiksów (m.in. Abadzis, Rebelka, Baranko) oraz publicystyki (m.in. Kuby Jankowskiego, Pawła Timofiejuka czy rednacza Szcześniaka). Okładka (autorstwa Benedykta Szneidera), pełny spis treści oraz przykładowe strony z komiksów dostępne są do wglądu na blogu "Ziniola". (ŁM)

Marjane Satrapi, jedna z najbardziej znanych u nas twórczyń komiksowych, odwiedzi Polskę z okazji 2. Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Impreza ta odbędzie się w dniach 2-7 listopada pod hasłem "Inne światy, inne języki". Satrapi najbardziej znana jest ze swojego autobiograficznego komiksu "Persepolis", który doczekał się również chwalonej przez krytyków i samych fanów ekranizacji. Dwa tomy tego dzieła, jak również dwa inne jej komiksy - "Wyszywanki" i "Kurczak ze śliwkami", ukazały się u nas za sprawą nie dającego od dłuższego czasu znaku życia wydawnictwa Post. Oprócz pochodzącej z Iranu twórczyni, krakowski festiwal odwiedzi także Amos Oz, Claude Lanzmann czy Jurij Andruchowycz. (ŁM)

Kolejną z BFKowych premier będzie dziesiąty już tom hitowej serii Roberta Kirkmana "Żywe Trupy" (o podtytule "Czym się staliśmy"), wydawanej u nas przez Taurus Media. Po niesamowicie intensywnym numerze ósmym i nieco spokojniejszej "dziewiątce" przyszedł czas na kolejny tom przedstawiający losy Ricka Grimesa i jego ferajny w zniszczonej przez zombie Ameryce, gdzie jedynym ratunkiem wydaje się dotarcie do Waszyngtonu. Tam przecież "musi" być ład i porządek. Znając nieco pióro Kirkmana, jak i samą serię, to droga ta pełna będzie "niespodzianek", a sama stolica Stanów Zjednoczonych też nie musi się okazać takim rajem na Ziemi. Graficzna strona "Czym się staliśmy" bez zmian należy do Charliego Adlarda, zmianie uległa jedynie cena, która jest wyższa w porównaniu z ostatnimi tomami o 2zł. (ŁM)

W ramach krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej, który trwał będzie w byłej stolicy Polski od 25 czerwca do 4 lipca, pojawią się atrakcje związane ze sztuką komiksową. Zajmie się nimi Arie Kaplan, pisarz i komik, związany z legendarnym magazynem "MAD". Ma on na swoim koncie zarówno książki traktujące o komiksie ("From Krakow to Krypton: The history of Jews in Comics" i "Masters of the Comic Book Universe Revealed!"), jak i same komiksy ("Speed Racer: The Chronicle of the Racer" dla IDW Entertainment). W Krakowie poprowadzi dwa spotkania warsztatowe (29 czerwca, od 16:30 do 18:00 oraz 30 czerwca, od 16:30 do 18:00, oba w Żydowskim Muzeum Galicja) oraz jeden wykład (Z Krakowa na Krypton: Historia Żydów i komiksu w Synagodze Kupa 30 czerwca o 14:00). Wstęp na warsztaty - 10 złotych, a na wykład- prawdopodobnie wolny. (KO)

24 maja 2010 roku w oratorium Księży Salezjanów przy ul. Wronieckiej 9 w Poznaniu odbyła się oficjalna premiera komiksu "Piątka". Byli na niej obecni twórcy komiksu Tomasz Nowak (scenariusz) i Wojciech Nawrot (rysunek) oraz wydawca Artur Piotrowski. Termin premiery wybrano nieprzypadkowo, bowiem na 24 maja przypada uroczystość Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych, która patronuje kościołowi na Wronieckiej. "Piątka" to opowieść o losach pięciu młodych przyjaciół, wychowanków poznańskiego oratorium Księży Salezjanów, w których zwyczajne, codzienne życie brutalnie wkroczyła wojna. Pod niemiecką okupacją rozpoczęli działalność konspiracyjną, przez co zostali aresztowani, trafili do więzienia i wreszcie, w 1942 roku zginęli. (KO)

Brak komentarzy: