sobota, 5 czerwca 2010

#470 - Komix-Express 41

Dobiegły końca prace nad czwartym zeszytem "Wartości Rodzinnych", które zgodnie z planem powinny mieć premierę podczas Bałtyckiego Festiwalu Komiksu w Gdańsku. "Nie bądźmy leśne ludki" jest ostatnią częścią pierwszego sezonu serii Michała Śledzińskiego, której początki miały miejsce w grudniu 2008 roku. W tej finałowej części panowie odchodzą na drugi plan, a główne skrzypce grać będą kobiety - w rolach głównych pani domu Elżbieta Król oraz nie-taka-do-końca-pomoc-domowa Misza. Okładka jak i kilka kadrów ze środka do wglądu na blogu autora. Co z drugim sezonem, kiedy on wystartuje i czy za sterami nadal będzie siedział Śledziu - tego jeszcze nie wiadomo. Spragnieni jeszcze większej ilości rysunków twórcy m.in. "Na szybko spisane" powinni zaopatrzyć się w pierwszy numer (i kolejne również!) nowego magazynu "MC" w którym Michał Śledziński wraz z Arturem Kurasińskim rozpoczyna serię komiksową "Metronauci". Natomiast w "Playu" już niedługo będzie można zapoznać się z nową serią "Para gra", gdzie głównymi bohaterami będzie... para graczy. Jak widać u Śledzia jak zawsze sporo się dzieje. A ja z niecierpliwością czekam na jakiekolwiek informacje na temat ostatniej części "NSS". (ŁM)

A na Bałtyckim Festiwalu Komiksowym premiera nowej serii ze stajni Hanami - "Ikigami" autorstwa Motoro Mase. Ta intrygująca historia o doręczycielu tzw. "zawiadomień o śmierci" doczekała się międzynarodowego uznania i wyróżnień, m.in. na festiwalu w Angouleme. Fujimoto - główny bohater - jest właśnie owym posłańcem ze złymi wiadomościami, które oznaczają, że ich adresatom zostały jedynie 24 godziny życia. Dotychczas w Japonii ukazało się siedem tomów, a kolejne są wciąż publikowane. Pierwsza część w języku polskim zawarta będzie na 216 stronach w czerni i bieli i będzie wiązać się z wydatkiem dwudziestu dziewięciu złotych. (RW)

"Funky Koval" powraca! Wieść, która 28 maja pojawiła się na facebookowym profilu "Nowej Fantastyki", zelektryzowała komiksowo-fantastyczny fandom. Na razie jednak nie podano zbyt wielu szczegółów. Legendarny kosmiczny detektyw agencji Universs ma powrócić jesienią w nowych, premierowych odcinkach. Nie wiadomo czy przygodami kultowego herosa epoki PRLu zajmie się stara ekipa artystyczna - duet scenarzystów Maciej Parowski i Jacek Rodek oraz rysownik - Bogusław Polch. Napisałbym coś złośliwego, ale wstrzymam się, dopóki nie będę miał więcej informacji. (KO)

Jak podaje Komiksomania prawdopodobnie jeszcze w tym roku ukaże się "Bloody Strips. (Wo)Menstruation in Comix", reedycja undergroundowego wydawnictwa, które pierwotnie ukazało się w 2006 roku nakładem oficyny Revenge of the Nerds. Przyznam, że komiks był opublikowany w tak głębokim podziemiu, że do dziś nie miałem pojęcia o jego istnieniu. Dodruk będzie wzbogacony o premierowy materiał autorstwa zarówno polskich, jak i zagranicznych autorek. Ukaże się pod egidą Comix Grrrlz i jak sama nazwa wskazuje będzie traktował o tematyce menstruacyjnej. Redaktorkami tomu będą Joanna Tomiak (pomysłodawczyni projektu) i Sylwia Kaźmierczak (redaktorka Comix Grrrlz). Co ciekawe, antologia będzie dostępna wyłącznie w języku angielskim... (KO)

11 czerwca w krakowskiej Fabryce Miraculum (ul. Zabłocie 23) będzie można oglądać wystawę "Krótkie Historie". Jak imprezę reklamują organizatorzy będą to pierwsze (w Polsce?) targi komiksu artystycznego i ilustracji. Będzie można zobaczyć prace znanych w środowisku twórców (Ada Buchholc, Kuba Woynarowski, Mikołaj Tkacz), jak i tych nieco mniej rozpoznawalnych (Agnieszka Piksa, Ania Brzozowska, Bolesław Chromry, Dominika Bobulska, Joanna Jurczak, Justyna Gryglewicz, Gili Gili, Helena Siemińska, Ola Woldańska - Płocińska). Wstęp (z tego, co się orientuje) wolny. Start - godzina 18. (KO)

W tym tygodniu głównodowodzący sztab ogłosił w krótkich żołnierskich słowach istotną zmianę personalną w zespole "Pierwszej Brygady", jednego z najlepiej przyjętych polskich komiksów ostatnich lat, którego pierwszy tom "Warszawski pacjent" zawitał do sklepów w grudniu 2007 roku. Na stanowisku rysowniczym Janusza Wyrzykowskiego zastępuje Rafał Bąkowicz. Pierwsze siedem stron nowej części serii, zatytułowanej "Tokijski łącznik", można przejrzeć na stronie "Pierwszej Brygady". Zmiana rysownika wywołała zaskoczenie wśród wielu komiksiarzy - wydaje się jednak, że Rafał zaprezentowanymi stronami zdołał zapewnić sobie kredyt ich zaufania. (RW)

Konkursów komiksowych ciąg dalszy. W ramach obchodów Roku Chopinowskiego poszukujący alternatywnych form promocji postaci wielkiego Fryderyka serwis chopinium.pl ogłosił konkurs na pasek komiksowy, na temat "A gdyby Chopin żył w naszych czasach?". Pasek ma liczyć do trzech kadrów, wybrane prace mają być opublikowane w pokonkursowym albumie. (RW)

Brak komentarzy: