sobota, 22 maja 2010

#460 - Komix-Express 39

W najbliższy piątek, tradycyjnie w Centralnym Domu Qultury, odbędzie się Finał Finałów drugiej edycji Ligi Bitew Komiksowych. Po trzech rundach eliminacyjnych, o których pisaliśmy w ostatnich wydaniach Komix-Expressu, do finału awansowała Fantastyczna Szóstka, z której zostanie wyłoniony ostateczny zwycięzca. Z pierwszych eliminacji do finału awansował Mariusz "Wonder" Ciechoński oraz Romek Gajewski, z drugiej Tomasz "Asu" Pastuszka i zamaskowany "Kosmita", a z trzeciej Małgorzata "Margo" Dumin oraz niejaki "Robocik". Zmagania przy sztalugach nie będą jedyną atrakcją piątkowego wieczoru w CDQ - odbędzie się również wystawa dotychczasowych prac z dotychczasowych graficznych pojedynków, oraz kolejny wykład z komiksami w roli głównej. Plan na piątkowy wieczór już jest, więc dla przypomnienia - start imprezy o 20, Finał Finałów godzinę później. A wszystko to na Burakowskiej 12! (ŁM)

Na stronie Kultury Gniewu pojawiły się zapowiedzi kolejnego pakietu, który światło dzienne ujrzy na czerwcowym Bałtyckim Festiwalu Komiksu. Póki co pewniakami są zapowiadane od dłuższego czasu "Niedoskonałości" Adriana Tomine - wydany w 2007 roku przez Drawn & Quarterly komiks, to obyczajowa opowieść o relacjach międzyludzkich z Benem Tanaką i Miko Hayashi w rolach głównych. Drugim komiksem, którego premiera przypada na czerwiec tego roku jest "Siedem Tygodni" Januarego Misiaka, twórcy, którego rodzimy czytelnik kojarzyć może z kilku numerów "Komiks Forum". Jego debiutancki album to rzut okiem na życie współczesnego everymana, który każdego dnia musi stawiać czoła spodziewanym i niespodziewanym problemom. Oprócz tych dwóch pozycji trwają prace aby na beefce pojawił się również czwarty i ostatni numer pierwszego sezonu "Wartości Rodzinnych" Michała Śledzińskiego, jak również albumowy debiut Marcina Podolca i Roberta Wyrzykowskiego "Kapitan Sheer". Gdyby udało się wypuścić całą czwórkę w czerwcu, można by mówić o solidnym polskim komiksowym uderzeniu. W sam raz przez październikową niemiecką ofensywą. Na szczęście również tylko komiksową. (ŁM)

Na zbliżającym się Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi będzie do nabycia kolejna publikacja z cyklu "a tribute to...", tym razem oddająca hołd zmarłemu w 2008 roku Januszowi Chriście. Wszyscy, którzy będą mieli chęć wziąć udział w tym wydarzeniu, powinni do 30 czerwca wysłać swoje grafiki (ilustracja lub jednoplanszowy komiks / A4, 300 dpi) na adres st.contur(at)gmail.com. W przypadku publikacji prac, ich twórcy mogą spodziewać się wynagrodzenia w postaci trzech autorskich egzemplarzy wydawnictwa. (ŁM)

25 maja w serwisie warszawianki.pl premierę będzie miał nowy komiks, który pewnie przez część odbiorców zostanie zaliczony do popularnego ostatnio gatunku komiksu kobiecego. "Czwórka na pokładzie" to wspólne dzieło scenarzystki Dominiki Węcławek, (dziennikarki "Życia Warszawy", która chętnie promuje komiks na łamach tej gazety) oraz rysownika Filipa "PHI" Lipińskiego, opowiadające historię niespodziewanej ciąży, prawdopodobnie niestety z komplikacjami. Czteroplanszowe odcinki mają ukazywać się na łamach serwisu co dwa tygodnie. Zapowiada się naprawdę interesujący projekt. (RW)

"Ostatni żubr" Tomasza Samojlika był jednym z najbardziej pozytywnych zaskoczeń 2009 roku. Sympatyczny edukacyjny album komiksowy, wydany nakładem Zakładu Badania Ssaków Polskiej Akademii Naukowych, w przystępny sposób pokazywał genezę powstania Białowieskiego Parku Narodowego, umiejętnie łącząc ze sobą fikcję literacką i fakty historyczne. Teraz publikację tę można przeczytać za darmo, w wersji angielskiej (link do PDFa!) na stronie Zakładu. Polecamy! (RW)

Na Multiversum wielkie, wiosenne wietrzenie magazynów z zalegającymi komiksami. Od zeszłego tygodnia można przebierać z ogromnej oferty albumów w bardzo przystępnych cenach. Promocją zostały objęte pozycje sygnowane logiem Domu Pomysłów na okładce oraz tytuły innych edytorów (DC Comics, Image Comics i Dark Horse Comics oraz pozostałych, mniejszych wydawnictw). Zamówienia na Marvela należy opłacić do 24 maja, zaś inne - do 2 czerwca. Zniżki sięgają nawet 60%. Tymczasem w konkurencyjnym Nextwave, zgodnie z zeszłotygodniową zapowiedzią, w tym tygodniu miała pojawić się "masakryczna oferta", polegająca na obniżeniu ceny okładkowej wszystkich pozycji o 25%. Sobota za pasem, a ceny wciąż utrzymują swój poziom. Wypada mieć nadzieję, że wynika to tylko z obsuwy, a nie całkowitej rezygnacji z tego pomysłu. (KO)

Brak komentarzy: