poniedziałek, 26 kwietnia 2010

#432 - Liga Bitew Komiksowych 2010

Jedna komiksowa impreza ledwo co się zakończyła, a już zaraz zaczyna się kolejna. W najbliższy czwartek w warszawskim klubie Centralnym Domu Qultury (CDQ, ul. Burakowska 12) rozpocznie się druga edycja Ligi Bitew Komiksowych, której "gwiazdorska" inauguracja miała miejsce właśnie na Komiksowej Warszawie. Za to już za kilka dni przy sztalugach i z markerem w ręku stanąć będzie mógł, kto tylko będzie chciał - wszystkich chętnych w imieniu naszym i organizatorów zapraszamy do zabawy!

Trwająca przez miesiąc Liga, której pomysłodawczynią jest Paulina Gosk, to jednak nie tylko pojedynki jeden na jeden, ale również - co jest nowością od drugiej edycji - wykłady, wystawy oraz warsztaty komiksowe. Dwie pierwsze atrakcje odbywać się będą w CDQ, natomiast aby uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez Tomasza Pastuszkę ("Jeju", "Karton") trzeba się będzie wybrać do Bemowskiego Centrum Kultury Art.Bem (ul. Górczewska 201). Jeśli chodzi o wykłady, to będą one dotyczyć komiksów undergroundowych w światowej kulturze i odbywać się przed kolejnymi bitwami (oprócz pierwszej), natomiast na wystawach podziwiać będzie można prace uczestników pierwszej edycji bitew (podczas pierwszych eliminacji - 29 kwietnia), jak również najciekawsze grafiki osób, które postanowią zmierzyć się w obecnej edycji (wystawa podczas finału LBK, 28 maja).

Jednak główną częścią programu są oczywiście emocjonujące, graficzne pojedynki, które odbywać się będą przy akompaniamencie muzyki - w przypadku eliminacji będzie za nią odpowiadać Pawlak, a sam wielki finał zostanie uświetniony free-jazzowym koncertem. Zasady bitew są proste - w ciągu pięciu minut walczący ze sobą rysownicy mają stworzyć rysunek / komiks, który podbije serca uczestników imprezy, co przełoży się na ich aplauz decydujący o wyniku pojedynku. Każda bitwa to inny temat, wybrany przez prowadzącego imprezę. Mistrzem ceremonii tradycyjnie będzie Przemek Pawełek, który w prowadzeniu tego typu wydarzeń ma spore doświadczenie (poprzednia edycja Bitew Komiksowych, WSK, KW) i który najwyraźniej urodził się z mikrofonem w ręku. Tytułu bronić będzie Daniel Chmielewski, który w zeszłym roku po zaciętym pojedynku pokonał czarnego konia imprezy, Mariusza Ciechońskiego. Oprócz nich w zabawie wziął udział m.in. wspomniany już Tomek Pastuszka, Marek Oleksicki (rysownik "Frankenstein's Womb") czy Piotrek Nowacki ("Karton").

Organizatorem Ligi Bitew Komiksowych (którym zresztą patronujemy), jest Stowarzyszenie 16 Wersów, zrzeszające pasjonatów muzyki, artystów oraz animatorów kultury.

Program trwających do 28 maja Bitew prezentuje się następująco:
29 kwietnia 2010 (czwartek/CDQ):
20.00 - wystawa prac oraz pierwsze bitwy eliminacyjne

6 maja 2010 (czwartek/CDQ):
20.00 - wykład (#1, wstęp od 19.30)
21.00 - bitwy eliminacyjne

8 maja 2010 (sobota/Art.bem)
12.00-14.00 - warsztaty komiksowe

13 maja 2010 (czwartek/CDQ):
20.00 - wykład (#2, wstęp od 19.30)
21.00 - bitwy eliminacyjne

15 maja 2010 (sobota/Art.bem)
12.00-14.00 - warsztaty komiksowe

22 maja 2010 (sobota/Art.bem)
12.00-14.00 - warsztaty komiksowe

28 maja 2010 (piątek/CDQ):
20.00 - wystawa prac
20.30 - wykład (#2, wstęp od 20.00)
21.00 - Wielki Finał Ligi Bitew Komiksowych
Na koniec przypominamy rozpromienionego sukcesem zwycięzcę z zeszłego roku - Daniela Chmielewskiego, autora "Zostawiając powidok wibrującej czerni" pracującego obecnie nad "Zapętleniem".
(zdjęcia wykorzystane do tego wpisu pochodzą ze strony Ligi Bitew Komiksowych i są autorstwa Dominiki Węcławek, Krystiana Maja, Tomka "TRM" Michalczewskiego oraz Adama "FUBU" Mizery)

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Redaktor Mazur pisał ten tekst na kolanie.
Ale i tak brawa dla Niego.

Kuba Oleksak pisze...

E tam, może trochę skacowany po FKW, ale ja pewno nie na kolanie :)

Poza tym nie ograniczył się tylko do kopypasty, co się chwali...