sobota, 24 kwietnia 2010

#430 - Trans-Atlantyk EXTRA!: C2E2 2010 (1)

W ubiegły weekend w Chicago miała miejsce pierwsza edycja konwentu Chicago Comic & Entertainment Expo (w skrócie C2E2), na którym królowały głównie komiksy, jak i inne wynalazki popkultury, często związane w mniejszy lub większy sposób z kadrami i dymkami. Wydawcy komiksowi jak zawsze zasypali czytelników nowymi seriami, wiadomościami i zapowiedziami kolejnych (również jak zawsze "niesamowitych" i "najlepszych na świecie") projektów, więc dzisiejszy i jutrzejszy dzień poświęcimy na podsumowanie najciekawszych naszym zdaniem wiadomości, które wypłynęły na światło dzienne w Chicago. Oprócz tego, w ostatnim newsie zaprezentujemy zapowiedzi wydawnicze DC (dziś) i Marvela (jutro) na lipiec, chociaż trzeba przyznać, że spora część newsów dotyczy właśnie nowych serii, które w tym miesiącu będą mieć swoją premierę. (ŁM)

Zbliżające się "Heroic Age", które ma być nowym otwarciem w Marvelu, zgra się w czasie z nową erą u mutantów. Zakończenie "Second Coming" ma kompletnie przedefiniować status quo x-świata. Nie zliczę ile razy to słyszeliśmy, a w przypadku rodziny tytułów z X-em na okładce mamy do czynienia z permanentną rewolucją. Najpierw San Francisco, potem Utopia i teraz znowu nowe rozdanie, które na razie ogranicza się do restartowania starych i przygotowywania nowych serii. I tak "Dark Wolverine", z synem Rosomaka w roli głównej, który poprzednio był zwykłym "Wolverine'm" zamieni się w "Daken: Dark Wolverine". Piszą Marjorie Liu i Daniel Way, rysuje Giuseppe Camuncoli. Ma być dużo krwi, cycków i akcji. Stary dobry Logan, po opuszczeniu własnego on-goinga i zakończeniu "Wolverine: Origins" wraz z numerem 50-tym przeniesie się do nowego miesięcznika pod tytułem "Wolverine", który ma być kontynuacją "Wolverine: Weapon X". Pisze Jason Aaron, rysuje Renato Guedes. Ciesząca się dużą popularnością X-23 dostanie własną serię, pisaną przez Liu. Nie wiadomo jeszcze kto zajmie się oprawą graficzna. Plotki o starciu mutantów z wampirami znajdą swoje potwierdzenie w nowym tytule, zatytułowanym po prostu "X-Men". Vitor Gischler ("Punisher: Frank Castle", "Deadpool") będzie pisał skrypty, a Paco Medina ("New X-Men", "Deadpool") zajmie się grafiką. Przypomnijmy, że seria regularna pod tym tytułem została zastąpiona przez "X-Men: Legacy" jakiś czas temu. Yost i Kyle zostaną zastąpieni przez Ricka Remandera w "X-Force", a sam tytuł zostanie przemianowany na "New X-Force" (z Jerome Opeñą na stanowisku grafika). Po tych zmianach, wszystko będzie wyglądało mnie więcej tak. Wokół X-Manów znowu jest sporo zamieszania z nowymi numeracjami, zmianami szyldów i przetasowaniami w składach, ale odnoszę wrażenie, że nic ciekawego się z tego nie urodzi. Chciałbym się mylić, ale mutanci kontra wampiry? Błagam... (KO)

W lipcu ruszy mini-seria "Steve Rogers: Super-Soldier" za którą stać będzie Ed Brubaker, odpowiadający za głośne uśmiercenie tego herosa kilka lat temu, jak również Dale Eaglesham ("Fantastic Four", "Conan"). Oprócz występów Steve'a na łamach "Secret Avengers" (którą to drużyną będzie dowodził), czy serii "Captain America (w której kostium Kapitana przywdziewa od jakiegoś czasu Bucky Barnes), dostanie on kilka numerów kolejnego tytułu, w których teraźniejszość wymieszana zostanie z początkiem programu super-żołnierz z II Wojny Światowej. Jak podkreśla Bru, seria ta ma być bardziej realistyczna niż większość tytułów Marvela, a jej klimat ma być czymś w rodzaju połączenia przygód Jamesa Bonda z "Mission Impossible". Powrót Steve'a do uniwersum Marvela i zostawienie dawnego stroju obecnemu Kapitanowi (za nowy odpowiada Marco Djurdievic) to dla mnie jak najwłaściwszy kierunek rozwoju tej postaci. W przyszłości chętnie zobaczyłbym jak bez swojej tarczy staje on ramię w ramię z Nickiem Furym, ale ze względu na brak tego drugiego w zapowiedziach komiksów Marvela na kolejne miesiące, podejrzewam, że może on nie przeżyć kończącego się niedługo "Siege". (ŁM)

Los Scarlet Witch po upadku Mścicieli ("Avengers: Disassembled") i majstrowaniu przy rzeczywistości ("House of M") wciąż pozostaje nieznany. Sporo niedokończonych wątków pozostało po ciepło przyjętej serii "Young Avengers", której publikację przerwano przed czterema laty. Oba te niedomknięte tematy zostaną podjęte na łamach ośmioczęściowej mini-serii "Avengers: The Children Crusade". Historia będzie obracała się wokół poszukiwań Wandy Maximoff oraz Wiccana i Speeda, dwóch młodych Mścicieli, którzy mają/mogą okazać się jej dziećmi (lub ich reinkarnacjami) z innej rzeczywistości. Prace nad komiksem zaplanowanym na czerwiec rozpoczęły się już dwa lata temu - kiedy Steve Rogers był Kapitanem Ameryką, a Iron-Man nie przeszedł kasowania swojej pamięci. Od tamtego czasu wiele w uniwersum Marvela się zmieniło i scenarzysta Allan Heinberg ("Wonder Woman", "JLA") z rysownikiem Jimem Cheungiem ("New Avengers: Illuminati", "X-Force") musieli mocno uaktualnić podstarzały skrypt, ale obiecują, że komiks wystartuje zgodnie z planem w lipcu. (KO)

Również w lipcu wystartuje inna mini-seria, której fani Marvela wyglądali już od dawna. O "Shadowland" wspominałem dwa tygodnie temu (#3). Uwaga, w dalszej części tego newsa będę zdradzał nieco z obecnych przygód Daredevila, czujcie się ostrzeżeni! Andy Diggle ("The Losers", "Hellblazer", "Adam Strange") piszący obecnie przygody Człowieka bez Strachu i pracujący nad scenariuszem do "Shadowland", mówi, że punktem wyjścia dla ulicznego eventu będzie obecny status Matta, jako przywódcy The Hand. Daredevil chciał wykorzystać potencjał najsławniejszej organizacji ninja z Domu Pomysłów do zaprowadzenia porządku w Hell's Kitchen i jest gotów nagiąć wszelkie reguły by to osiągnąć. Banda ubranych w szkarłatne kimona zabójców ma jednak własne plany wobec swojego lidera. Jak zapewnia Diggle, Daredevil znowu znajdzie się na krawędzi i tym razem jego kryzys doprowadzi do wybuchu brutalnej, ulicznej wojny, w której udział wezmą jego przyjaciele - Iron Fist, Luke Cage i Spider-Man, a także mnóstwo innych herosów (Coleen Wing, Misty Knight, Punisher i Moon Knight). Jej reperkusje będą odczuwalne w całym mieście, wśród zwykłych ludzi, na czym skupi się regularny on-going. Scenarzysta obiecuje, że po zakończeniu tej epickiej historii nic w życiu Matt nie będzie już takie samo, a on będzie zupełnie inną osobą. (KO)

Hellboy uczestniczył w wielu, naprawdę dziwnych crossoverach. W swojej komiksowej karierze spotkał Mrocznego Rycerza, tłukł nazistów razem z Savage Dragonem i umówił się na randkę z ponętną Ghost. Wkrótce, spotka zwierzaki z Burden Hill z nagrodzonej statuetką Eisnera serii "Beasts of Burden" Evana Dorkina i Jill Thompson. Hellboy dzieli z psami i kotami obdarzonymi magicznymi zdolnościami swój modus operandi - podobnie, jak Piekielny Chłopiec, dzielne czworonogi strzegą swojej okolicy przed żabimi demonami, duchami i innymi zagrożeniami. I za takie zostanie wzięty diabeł ze spiłowanymi rogami. Jak w każdym szanującym się crossie, wywiąże się walka i Hellboy dostanie srogie wciry - wszak zalicza tylko "guest apperence". Całość nie będzie wielkim przedsięwzięciem, bo komiks będzie liczył jedynie 22 strony. Dorkin przygotował skrypt, Thompson pięknie go zilustrowała, a Mike Mignola przygotuje jedynie okładki i będzie miał nadzieję, że jego bohater wyjdzie cało z tego zamieszania... (KO)

Obecnie w uniwersum Ultimate trwa mini-seria "Ultimate Comics Enemy", która jest pierwszą z części nowej trylogii (poprzednią było "Ultimate Galactus Trilogy") za którą odpowiada Brian Bendis i Rafa Sandoval. Ten sam duet zajmie się środkowym rozdziałem opowieści, "Ultimate Comics Mystery", w którym główni bohaterowie będą starali się odpowiedzieć na póki co najważniejsze pytanie, czyli kto stał za atakami z trwającej jeszcze pierwszej części historii i skąd ta osoba zna tak wiele sekretów z przeszłości Petera Parkera i jednookiego Fury'ego. W "Mystery" czytelnicy będą mieli okazję śledzić losy duetu znanego z "Enemy" - Spider-Man / Spider-Woman, czy właśnie Nicka F., jak również nowych bohaterów takich jak Mar-Vehl czy Nova (Rick Jones). Pod koniec "Mystery" ma zostać wyjawiony główny przeciwnik, stojący za całym tym zamieszaniem. Na razie jednak Bendis nie chciał zdradzać, czy jest to postać zupełnie nowa, czy też taka, która jeszcze nie doczekała się swojej nowocześniejszej wersji w porównaniu z Ziemią 616. Wyciąganie wniosków, że złym będzie Doktor Doom (po nazwie finału trylogii "Ultimate Comics Doom"), jest chyba zbyt proste. Z drugiej jednak strony Bendis słynie z mówienia jednego, a robienia czegoś zupełnie innego... (ŁM)

W 2006 roku pod szyldem Image Comics ukazywała się seria "Casanova" autorstwa Matta Fractiona (scenariusz) oraz bliźniaków, Fabio Moona i Gabriela Ba (rysunki). Po kilkunastu zeszytach i dwóch wydaniach zbiorczych tytuł ten przestał się ukazywać, co jak podkreśla teraz Fration, spowodowane było szukaniem nowego wydawcy. Drugim domem dla "Casanovy" będzie Marvel Comics i imprint Icon, w którym najpierw zostaną ponownie wydane wcześniejsze historie w zeszytach, a później rozpocznie się trzeci akt historii Casanovy Quinna. Owe reprinty będą jednak znacząco różniły się od tego, co wydawane było w Image Comics. Wydania z Marvela dostaną nowe liternictwo, jak również kolory oraz dodatkowe, wcześniej nie publikowane historie. A jako że wcześniej wychodziły one jako szesnastostronicowe zeszyciki, tak teraz będą zebrane po dwa w każdym kolejnym zeszycie Marvela. Ciekawe, że kiedyś Marvel stracił swoich najlepszych twórców na rzecz właśnie Image Comics, a teraz, po prawie 20 latach, ruch odbywa się w drugą stronę. Po "Gray Area", jest to kolejny komiks, który zostanie wydany po raz drugi, tym razem właśnie przez Dom Pomysłów. (ŁM)

W lipcu w DC najciekawsze rzeczy dziać się będą u jednego z najpopularniejszych superbohaterów, czyli Człowieka Nietoperza. Na łamach "Batmana" (#701) Morrison i Daniel przedstawią co też działo się z Brucem Waynem pomiędzy historiami "Batman R.I.P." i kontrowersyjnym "Final Crisis", w czwartym numerze "Batman: Return of Bruce Wayne" bohater przemierzać będzie Dziki Zachód ze stacją docelową w teraźniejszości, a w czternastym zeszycie "Batman and Robin" nowy dynamiczny duet jak zawsze będzie miał pełne ręce roboty ze złem wszelkiej maści. Najważniejszym jednak wydaje się debiut maxi-serii "Batman: Oddysey" za którą w głównej mierze odpowiada legendarny Neal Adams. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na inny 701. numer, który zawita w lipcu na sklepowe półki, czyli "Supermana", gdzie rozpocznie się historia "Grounded", za którą odpowiadać będzie m.in. debiutujący przy tytule J.M. Straczynski, jak również #601 "Wonder Woman" pióra tego samego scenarzysty. Oczy wielu czytelników zwrócone będą zapewne również na ostatni, 50-ty numer hitowej "Ex-Machiny", który domknąć ma wszystkie wątki i na dodatek nie raz zaszokować wiernych czytelników. Co tylko przypomina mi, że wypadałoby w końcu zapoznać się z tą serią... (ŁM)

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Avengers: The Children Crusade będzie miał 9 części. Newsarama dała złą liczbę we wstępniaku, ale w samym artykule Heinberg mówi o dziewięciu skryptach. CBR też mówi o 9 zeszytach.

Anonimowy Grzybiarz pisze...

Crossy z Hellboyem opierają się na sprawdzonym schemacie:
Czerwony spotyka swojego crossoverowego towarzysza, biją się, a potem łączą siły i pokonują Złego.
Lubię :)

P.S. New Avengers się skończyło/dobiega końca?

Kuba Oleksak pisze...

Avengers Crusade w takim razie do poprawy idzie :)

Grzybu - wszyscy myśleli, że NA się skończą i zrelaunchują klasycznych Avengersów, ale jak się okazało oba tytuły będą wydawane. NA zostaną po prostu zresetowani.