czwartek, 8 kwietnia 2010

#415 - Karton 3!

Zupełnie ekskluzywnie, premierowo i jako pierwsi na świecie mamy zaszczyt i przyjemność zaprezentować okładkę i kilka informacji dotyczących trzeciego numeru "Kartonu". Autorem okładki jest jak zawsze Jakub Tschierse, który tym razem wziął się za Człowieka Paroovkę!

Bohater wymyślony przez Marka Lachowicza znajdzie się również w środku numeru w zupełnie premierowej historii! Oprócz niego czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z pozostałymi postaciami znanymi już z kart kwartalnika.

Trzeci numer przyniesie też nowość w postaci kolejnej serii o nazwie "Rubino" autorstwa Karola Kalinowskiego. Jak przekazał nam zaufany informator (który chciał jednak pozostać anonimowy): "Są to perypetie rubinowego jednorożca, który tylko z pozoru jest miłym i przyjaznym zwierzątkiem. Jego wyczyny są rejestrowane w formie komiksu przez rysownika, który pełni podobną rolę jak Jaskier w 'Wiedźminie' - czyli jest takim komiksowym bardem. Karol prezentuje Rubina w formie zamkniętych jednoplanszówek, a jak pamiętamy z 'Produktu' czuje się w tym jak ryba w wodzie!".

Tradycyjnie, jak co numer, w środku "Kartonu" znajdzie się miejsce dla zagranicznych gości. Tym razem będzie to Oscar Medina Hernandez, który na stałe współpracuje z meksykańskim magazynem "MAD", i który w "trójce" zaprezentuje cztery humorystyczne jednoplanszówki. Próbkę twórczości mistrza cartoonowej kreski rodem z Meksyku można podziwiać chociażby na blogu z komiksem "Micro", na którym gościnnie wystąpił kilka razy Oscar.

Za "Szczyptę realizmu" odpowiada tym razem Paweł Sambor, który stworzył klimatyczną grafikę przedstawiającą jednego z bohaterów komiksu "Ćmy" Tomasza Pastuszki.

Pomimo nowej serii KRLa, i tym samym zwiększonej ilości stron (o cztery) cena "Kartonu" pozostaje niezmienna i wynosi jedyne 5 złociszy (za 40 stron). Jest to zasługą m.in. firmy Pastel Games, która od trzeciego numeru sprawuje cichy patronat nad magazynem Piotrka Nowackiego, Tomasza Pastuszki i Bartosza Sztybora.

Premiera nowego numeru już za nieco ponad tydzień na Komiksowej Warszawie! Przy okazji festiwalu będzie mieć również miejsce wystawa "Kartonowe ludziki", w zlokalizowanej w samym centrum klubokawiarni Lorelei, na której prezentowane będą grafiki z postaciami znanymi z kwartalnika kultury cartoonowej. Cytując za oficjalną stroną festiwalu: "Flitlicz, Estera, Matylda czy Rubino czyli wystawa przedstawiająca sylwetki bohaterów komiksów publikowanych w magazynie "Karton". Stworzone przez siebie postacie prezentują autorzy: Ewa Juszczuk, Karol Kalinowski, Marek Lachowicz, Maciej Łazowski, Piotr Nowacki, Tomasz Pastuszka Marcin Surma, Przemysław Surma, Bartosz Sztybor i Bartosz Szymkiewicz. (Kurator wystawy: Tomasz Pastuszka)".

Premier kolejnych numerów można się spodziewać w czerwcu na Bałtyckim Festiwalu Komiksu (Gdańsk), w październiku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu (Łódź), w okolicach stycznia 2011 roku czy drugiej edycji Komiksowej Warszawy.

Póki co, zapraszamy do wysupłania piątaka na trzeci numer "Kartonu"!

6 komentarzy:

Brzozo pisze...

Okładka o wiele, wiele fajniejsza niż wcześniejsze.

A co do kartonów, to i tak czekam na kolejny odcinek "168" surmy.

PS. Szkoda, że na blogspocie nie me edycji komentów, na wypadek gdyby sie napisało coś logicznego tylko dla siebie. ;[

skil pisze...

a mnie się bardzo nie podoba brudna i ponura kolorystyka kartonowych okładek.

Mr. Herring pisze...

A mi się podoba:) Najlepsza Kartonowa okładka do tej pory.

ramirez82 pisze...

Ja ostatnio nabyłem oba Kartony. Co prawda nie przeczytałem jeszcze całości, a jedynie komiksy Lachowicza i Surmy, ale magazyn bajerancki! Jedyny minus, to że komiks Surmy dawkowany jest w tak skandalicznie małych porcjach.

Kuba Oleksak pisze...

Mnie się też podoba. W ogóle okładeczki Kartony to klasa!

asu pisze...

karton jest kolejnym progresywnym magazynem :)