sobota, 3 kwietnia 2010

#412 - Komix-Express 33

Po wielu tygodniach oczekiwania i dopytywania ze strony fanów, pojawił się program pierwszej edycji festiwalu Komiksowa Warszawa, za który odpowiedzialne jest powstałe w zeszłym roku Polskie Stowarzyszenie Komiksowe. Oprócz spotkań z twórcami (sobota: Piotr Kowalski, Mateusz Skutnik, Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak, Jeff Lemire; niedziela: Maciej Łazowski i Bartosz Szymkiewicz, Paweł Kłudkiewicz, Agata Bara, Olga Wróbel i Aleksandra Spanowicz), czy tradycyjnego panelu z wydawcami, w programie znalazły się coraz popularniejsze bitwy komiksowe, "Schwing" na żywo czy, będący ostatnim punktem imprezy, mecz koszykówki Wydawcy - Reszta Świata. Oprócz tego będzie mieć miejsce panel dotyczący dziesięciolecia "Produktu", komiksowej prasy ("Karton", "Kolektyw", "Ziniol") czy rozdanie nagród stowarzyszenia za rok ubiegły. Szczegółowy plan imprezy, z podanymi godzinami atrakcji znajduje się na sympatycznie wyglądającej stronie festiwalu. Tam też do wglądu sylwetki twórców, którzy przybędą na Komiksową Warszawę, lista wystaw, które w okresie festiwalowym będą mieć miejsce na terenie Warszawy oraz wszelkie inne atrakcje festiwalu. Natomiast na blogu Ziniola pojawił się plakat imprezy, jak również spis treści komiksowego "Przewodnika po Warszawie" (świetny pomysł). A sam festiwal już za dwa tygodnie! (ŁM)

Pakiet komiksów Craiga Thompsona, w skład którego wchodzą premierowe "Żegnaj Chunky Rice" i "Dziennik Podróżny" oraz wznowienie "Blankets. Pod śnieżną kołderką" będzie miał swoją premierę na Komiksowej Warszawie, 19 kwietnia. Jednak w wywiadzie udzielonym dla Komiksomanii Paweł Timofiejuk stwierdził, że "Dziennik..." może zaliczyć mały poślizg i ukazać się na początku maja lub jeszcze później. Komplet trzech powieści graficznych Thompsona można również zamówić przedpremierowo na stronie wydawnictwa i otrzymać koszulkę z motywem graficznym z komiksu. Koszt całości - 200 złotych. Natomiast w zapowiedziach timofa pojawiły się nowe tytuły - komiksowy debiut Agaty Bara "Leviathan" oraz anonsowane wcześniej nowe "Rewolucje" od Mateusza Skutnika (w ramach Mroja Press). Oprócz tego w przyszłości ukaże się nowy komiks Fliksa i Aleksa Robinsona, który być może przyjedzie do Polski na Festiwal do Łodzi. W czerwcu zostanie wydany drugi tom "RG" od Mroji, a na BFKa swoją premierę będzie miał "Mój Chłopiec". (KO)

W poprzednią sobotę w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej z okazji Bydgoskiej Soboty z Komiksem zawisło kilka plansz nowego komiksu Krzysztofa Różańskiego "Szlag", a chwilę później dwie z nich pojawiły się w sieci, na specjalnie dla tego celu stworzonej stronie. Pierwsze informacje na temat tego projektu, a w zasadzie fantastyczne grafiki, pojawiły się prawie rok temu na blogu z pracami Krisa. Jak mówi on sam, kolejna strona/strony komiksu mają pojawić się w najbliższym czasie, a publikacja następnych będzie miała miejsce "w miarę możliwości sukcesywnie". "Szlag!" już teraz zapowiada się bardzo interesująco i mam nadzieję, że wpadł on w oko rodzimym wydawcom, którzy - oby! - w przyszłości mogliby wypuścić komiks Różańskiego na papierze. (ŁM)

W polskiej części internetu pojawił się nowy sklep z komiksami NextWave. Póki co w jego ofercie znajdują się głównie komiksy z Marvela, ale tylko kwestią czasu jest pojawienie się albumów innych wydawców. To co wyróżnia na tę chwilę nowy sklep spośród innych to bogata oferta koszulek (zarówno męskich jak i damskich) z najpopularniejszymi superbohaterami. Chociaż trzeba przyznać, że ten dość atrakcyjny asortyment, jest to kupienia w niezbyt atrakcyjnych cenach. Od jakiegoś czasu w sklep wprowadził darmową przesyłkę (od 500 zł), darmowe koszulki ochronne na komiksy ("za które do tej pory płaciliście krocie"), a w najbliższych dniach ma zostać wprowadzona specjalna oferta zeszytów dostępnych za przyznawane przy zakupach punkty. Wygląda to całkiem interesująco, ale jak pisze na stronie sklepu ekipa zań odpowiedzialna: "To nie są żadne promocje! Od teraz czytelnicy komiksów zaczynają być traktowani poważnie". (ŁM)

Wraz z pierwszymi podrygami wiosny, powiew świeżego powietrza dotarł do poznańskiego Multiversum, przynosząc sporo zmian (na lepsze!). Po pierwsze, sklep Rafała Palacza doczekał się własnego bloga, na którym co chwila pojawiają się informacje dotyczące wszelkich nowości związanych z ofertą czy funkcjonowaniem tego od lat działającego przybytku. Po drugie, koszty przesyłki od kilku dni wynoszą jedyne 7 zł (obniżka z 11 zł). Po trzecie, wprowadzono możliwość darmowej przesyłki, która obowiązuje przy zamówieniach już od 100 zł, a w przypadku wydania 500 zł sklep pokrywa koszty związane z ubezpieczeniem przesyłki. Po czwarte i chyba najważniejsze, zmienił się przelicznik cen - inny obowiązuje dla zeszytów, inny dla wydań zbiorczych (ale tutaj też decyduje cena danego TP czy HC). Jeśli dobrze liczę, to w najlepszym przypadku (czyli komiksach w cenie okładkowej od 50$) na jednym dolarze oszczędza się 60 groszy w porównaniu do obowiązującego przez kilka ostatnich tygodni przelicznika (3,40zł = 1$), co daje o kilkadziesiąt złotych mniej za dany tytuł! Zmiany dotknąć mają również sposoby zamawiania komiksów importowanych, a ich wstępna idea znajduje się na wspomnianym blogu. Na koniec dodam jeszcze, że do prawdopodobnie do końca przyszłego tygodnia pojawi się nowa promocja, która obejmie ponad 800 tytułów z różnych wydawnictw dostępnych już teraz w siedzibie firmy. Ale tak jak i w przypadku sposobów zamawiania, bliższe szczegóły, jak i lista komiksów wchodzących do promocji, znajduje się na multiblogu. (ŁM)

W cieniu doniesień o zbliżającej się Komiksowej Warszawie, organizatorzy LeSzKa, czyli Lubelskich Spotkań z Komiksem pokazali plakat swojej imprezy. Można go obejrzeć na stronie oficjalnej konwentu, a jego autorem jest Mikołaj "Skil" Ratka. Na razie ani widu, ani słychu o atrakcjach planowanych w Chatce Żaka, wiadomo jednak, że z z przyjazdu do Lublina zrezygnował Michał "Śledziu" Śledziński. Wielka szkoda. Pierwsze wieści zaczynają dochodzić znad polskiego morza, zimnego o każdej porze roku. Znany jest już termin trzeciego Bałtyckiego Festiwalu Komiksu. Impreza odbędzie się 26 i 27 czerwca, tradycyjnie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku. Czekamy na listę konwentowych atrakcji... (KO)

We wtorek, 30 marca, w Warszawie po długiej i wyczerpujące walce z chorobą zmarł Krzysztof Teodor Toeplitz. Dziennikarz, felietonista, publicysta, krytyk filmowy urodzony w 28 stycznia 1933 w Otrębusach w województwie mazowieckim. Autor licznych scenariuszy do sztuk teatralnych i programów telewizyjnych, między innymi do niezapomnianego "Czterdziestolatka".. Publikował między innymi w "Nowej Kulturze" (1952–1959), "Przeglądzie Kulturalnym" (1959–1960) i "Kulturze" (1965–1969 i 1975–1981). Redaktor naczelny nieodżałowanych "Szpilek" w latach 1969–1975. Wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie oraz w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej. W latach 1955-58 i 1981-87 był kierownikiem literackiego Zespołu Filmowego "Kadr", a w latach 1979-80 Zespołu Filmowego "Iluzjon". Jest pionierem polskich badań naukowych nad sztuką komiksu - w 1985 opublikował "Sztukę Komiksu", klasyczną pracę z teorii sztuki opowiadania obrazem. W 2010 roku miał wziąć udział w 10, jubileuszowym Sympozjum Komiksologicznym w Łodzi. (KO)

Brak komentarzy: