sobota, 27 lutego 2010

#385 - Komix-Express 28

Wraz z październikowym powrotem do życia masońskiego magazynu komiksowego "Cyrkielnia", pojawił się cień szansy na kontynuacją "Straine'a". Jak donoszą nasi tajni współpracownicy, owy cień zaczyna przybierać coraz bardzie realne kształty. Pierwszy album z przygodami krakowskiego super-herosa ukazał się w 2001 roku. Jego autorami byli Burt Softa i Chris Webber. Po prawie 10 latach ten jakże kultowy komiks doczeka się (wreszcie!) kontynuacji, choć nie będzie ona nosiła tytułu "Purgatorium", jak przez ostatnie dziesięć lat zapowiadano, tylko "Sport Stories". W środku znajdzie się szereg krótkich form komiksowych autorstwa Softy i Webbera, w tym "Pompkoszpagaty", "Rzadkie Ptaki", "Klub Wesołego Brykacza" i słynny ponoć "Napad pod pociąg". Ale na tym nie koniec! Jeśli wierzyć zapowiedziom z ostatniego numeru "Cyrkielni", już wkrótce ukaże się inny album, którego bohaterem będzie nie kto inny, jak sam Pułkownik Polska, a tytuł jego "Akordeon z Erfurtu". (KO)

Na początek sensacyjna wiadomość - wbrew temu co wcześniej mówiono i pisano, WSK się jednak odbędzie! Co prawda pod nieco zmienioną nazwą, ale zawsze. Wąsate Spotkanie Komiksowe będzie miało miejsce trzeciego marca, na Chłodnej 25 - podczas tego mini festiwalu swoje premiery na "giełdę" przywiezie Kultura Gniewu oraz Dolna Półka. Wydawnictwo obchodzące w tym roku dziesięciolecie działalności odda w ręce czytelników artbook "Element Chaosu" z pracami Jakuba Rebelki, długo oczekiwane wydanie zbiorcze "Osiedla Swobody" Michała Śledzińskiego oraz "Gang Wąsaczy" Marka Lachowicza. Natomiast od nieco młodszego wydawnictwa dostaniemy szósty numer magazynku "Kolektyw". Na "wuesce" obecni będą również twórcy odpowiedzialni za powyższe komiksy, więc łowcy autografów będą mogli ścigać się o to "kto ma więcej" i "kto ma ładniej". W komiksowej sieci już od jakiegoś czasu trwa odliczanie do Wielkiej Wąsatej Środy (nieoficjalna nazwa), oraz prezentowanie długości zarostu, który 3 marca ograniczać ma się jedynie do staropolskiego gustownego wąsa (dla najlepszych nagrody!). Czy trzeba czegoś więcej na zachętę? Nie wydaje mi się. Więc tak dla przypomnienia - trzeci marca, godzina osiemnasta, Chłodna 25. Premiery: "Element Chaosu", "Osiedle Swoboda", "Gang Wąsaczy", "Kolektyw". O tej imprezie będzie głośno. (ŁM)

22-go marca 2010 roku Polskę po raz trzeci odwiedzi Neil Gaiman - twórca uchodzący za jednego z najwybitniejszych autorów literatury popularnej. Brytyjski pisarz został zaproszony przez wydawnictwo Mag i w Warszawie spotka się ze swoimi fanami w Empiku Megastore Junior przy ul. Marszałkowskiej o godzinie 17.00. Jego wizycie będzie towarzyszyła promocja dwóch jego powieści - twardookładkowej reedycji "Chłopaków Anansiego" i premierowej "Odd i lodowi olbrzymi", z ilustracjami Bretta Helquista. Poprzednio scenarzysta komiksowy, filmowy i teatralny odwiedził nasz kraj w 2007 roku, pojawiając się w stolicy, gdzie był gościem siódmej edycji Warszawskich Spotkań Komiksowych i w Krakowie, uczestnicząc w trzeciej edycji POPlitu. Wśród najważniejszych utworów Neila Gaimana należy wymienić serię komiksową "Sandman" i powieść graficzną "Sygnał do Szumu", powieści "Amerykańscy Bogowie" i "Koralinę", której ekranizacja była nominowana do Oscara. Więcej informacji o książkach można przeczytać w tym miejscu. (KO)

Wydawnictwo Egmont przedstawiło swoje zapowiedzi na miesiąc marzec. Dosyć "biednych" zapowiedzi, trzeba dodać. W ramach serii Mistrzowie Komiksu pojawi się "Animal'z" Enki Bilala, opowiadający o zniszczonym przez katastrofę ekologiczną świecie, w którym nie funkcjonują już jakiekolwiek instytucje państwowe, a ocaleli mieszkańcy starają się zachować jako taki porządek we wszechogarniającym chaosie. Ten fantastycznie zapowiadający się, przynajmniej od strony graficznej, komiks (tutaj trailer) kosztować będzie 69 zł (104 strony "na twardo"). Oprócz tego do sprzedaży trafi również kolejne zbiorcze wydanie przygód Lucky Luke'a, miękookładkowa reedycja pierwszego tomu "Asterixa" oraz dziewiętnasty tom mangi "Miecz Nieśmiertelnego". I to tyle jeśli chodzi o pakiet "właściwy", który do sklepów zawita 22 marca. Wcześniej zostanie wydany "Star Wars Komiks: Wydanie Specjalne" (12 marca) i zwyczajny "Star Wars Komiks" (17 marca), a oprócz tego w marcu pojawią się również trzy "Giganty" (3, 17 i 31). Nie można też zapomnieć o nowym magazynie "Fantasy Komiks", który swoją premierę będzie miał 18 dnia trzeciego miesiąca roku. I to wszystko. (ŁM)

... że "Dziewczyny też rysują komiksy!", wiadomo nie od dziś. Przedsięwzięcie pod takim właśnie szyldem zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Arteria przy wsparciu Programu "Młodzież w działaniu" i w swoich założeniach ma zachęcać przedstawicielki płci pięknej do sięgania po komiks, jako środka wyrazu artystycznego. Podczas warsztatów komiksowych, które odbędą się podczas marcowych i kwietniowych weekendów chętne panie, panny i dziewczyny z Trójmiasta i okolic, w wieku od 18 do 30 lat, będą mogły podnieść swoje komiksowe kompetencje. Podczas zajęć będzie można zgłębić tajniki komiksowego scenopisarstwa, sposoby zbierania materiałów źródłowych, techniki obróbki komputerowej, funkcji czcionki i wiele innych aspektów narracji obrazkowej. Dokładny plan warsztatów można znaleźć pod tym adresem. Wszystkie będą odbywać się w Gdańsku. Projekt zakończy się wernisażem (08.05) prac powstałych podczas projektu oraz publikacją. Zapisy można wysyłać pod adres mailowy warsztaty.komiksowe[at]gmail.com, a więcej szczegółów można znaleźć na stronie projektu. (KO)

Dziesiąty numer "Zeszytów Komiksowych" wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie będzie poświęcony problematyce komiksu Europy Wschodniej. Redakcji magazynu, z powodu trudności w kontaktach z zagranicznymi współpracownikami, nie udało się na czas opracować tematu. Jak jednak zapowiadają, temat ten powróci w jedenastym numerze. Tymczasem dziesiąty numer ma być poświęcony zagadnieniom "Granic Komiksu", który zaproponował Julian Czurko, znany z komiksowego oddziału Poltera. Ambitny plan Michała Błażejczyka zakłada omówienie dokonań i historii komiksu eksperymentującego ze stroną formalną i graficzną naszego ulubionego medium, pochylenie się nad granicami narracji obrazkowej, która stale ewoluuje na skutek szybkiego rozwoju technologicznego i przemian kulturowych. Ma być mowa o komiksach flirtujących z animacją, muzyką, teatrem i kinem. Przyznam, że zapowiada się ciekawie. Data premiery, objętość i cena pozostają nieznane. (KO)

"No, to mamy Scotta Pilgrima!" zaćwierkał Szymon Holcman z Kultury Gniewu, dając do zrozumienia, że ta kultowa postać pojawi się w końcu i na naszym rynku. O komiksach z przygodami tytułowego bohatera co nieco pisał Kuba przy okazji podsumowania ubiegłej dekady (#7) oraz naszych propozycji komiksowych na 2010 rok. A swóje kilka zdań na temat tej serii zakończył takimi oto słowami: "Jeśli chciałbym wskazać jeden z oczekiwanych przeze mnie tytułów do przeczytania po polsku, to wskazałbym właśnie na ten". I proszę, wykrakał. Kultura Gniewu postara się, aby premiera pierwszego tomu "Precious Little Life" zbiegła się z premierą kinową ekranizacją przygód bohatera "Scott Pilgrim vs. the World" (tj. 12 listopada), a jeśli się to nie uda (odpukać) to drugi termin wyznaczony jest na początek przyszłego roku. Kiedy by to jednak nie było, to i tak jestem zadowolony, że komiks Bryana Lee O'Malleya zagości na mojej półce i to po polsku. A Kulturze gratuluję cennej zdobyczy, bo z tego co pamiętam, na BFK Szymon wspominał, że o ile KG z chęcią by wydała u nas tę serię, to firma posiadająca do niej prawa nie jest zainteresowana małymi wydawcami i skromnym nakładem. Jak widać jednak, albo zmieniły się wytyczne, albo Kultura nie jest taka mała. (ŁM)

1 komentarz:

godai pisze...

No, zacnie.

Z tym WSK na twitterze myślałem, że to na poważnie.

PS. Słowo-weryfikator. "snicati" jakiś włoski Wolverine?