sobota, 30 stycznia 2010

#359 - Komix-Express 24

Już w następny weekend na forach i większości blogów komiksowych hulać będzie wiatr, a miłośnicy twittera Roberta Sienickiego na próżno szukać będą informacji, co też autor "The Movie" jadł na śniadanie. A powodem tego będzie pierwsza edycja Ligatury, organizowanej przez poznańską Centralę! W ostatnim tygodniu organizatorzy zaprezentowali szczegółowy plan imprezy (acz może się jeszcze nieco pozmieniać) - interesujących spotkań, paneli i wystaw jest od groma, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jestem bardzo ciekaw czy ten bardziej naukowy konwent przypadnie do gustu odwiedzającym i czy znajdą się chętni na wydatek 230zł na udział w warsztatach komiksowych. Nas niestety zabraknie, więc wszystkim wizytującym pod koniec przyszłego tygodnia Poznań i festiwal życzymy niezapomnianych wrażeń i liczymy na szczegółowe relacje! (ŁM)

Styczniowy pakiet Egmontu dostępny jest w sprzedaży od poniedziałku, można więc napisać nieco na temat lutowych premier tego wydawnictwa. Pakiet, który trafi w ręce czytelników 22 lutego, przedstawia się nader skromnie. Oprócz przesuniętego ze stycznia drugiego tomu "Baby Blues" (jako jedyny dostępny od 16-go) w jego skład wchodzi kolejny komiks z kolekcji Science Fiction "Sky Doll", dwie pozycje z uniwersum Gwiezdnych Wojen oraz kolejny "Gigant Poleca". Tradycyjnie nie mogło też zabraknąć ekskluzywnych wydań i tym razem są to dwie kolejne historie wchodzące w skład Plansz Europy - "Czyściec" autorstwa Christophera Chabouté, oraz drugie zbiorcze wydanie "Blueberry'ego" zawierające tomy 7-10. Ceny nie są jeszcze znane. Ten skromny jak na Egmont zestaw komiksów, tłumaczę sobie przygotowaniami do wiosennych konwentów, czyli marcowej wueski.. (ŁM)

..i kwietniowej Komiksowej Warszawy, która według Poltera, będzie mieć miejsce w trzeci weekend kwietnia (17-18). Ze skromnej informacji zawartej w linkowanym newsie, dowiedzieć się jeszcze można, że w programie imprezy są "wystawy i prezentacje w klubach na terenie całej Warszawy". Jeśli dobrze pamiętam w pierwszej wersji newsa była jeszcze wzmianka o prawdopodobnym przybyciu do Stolicy Polski Lewisa Trondheima - twórcy m.in. "Lapinota" czy "Wyspy Burbonów Rok 1730", ale teraz na próżno szukać tam tej informacji. Komiksowa Warszawa będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla powstałego w ubiegłym roku Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego i oby nie ostatnim. O wszelkich nowościach będziemy informować na bieżąco. (ŁM)

Do zapowiedzianego już wcześniej przez Hanami drugiego tomu świetnego "Solanina" (luty), oraz "Anagramu" i "Odległej dzielnicy" (marzec), dołączyły kolejne dwie mangi, które w kwietniu i maju pojawią się na rynku. Pierwszą z nich będzie przedostatni tom obyczajowej serii "Suppli" opowiadającej o losach Fujii Minami, pracownicy jednej z tokijskich agencji reklamowych, która w dziewiątej części swoich przygód zmierzy się ze świętami i towarzyszącymi im przyjemnościami/"przyjemnościami". Drugą mangą jest "Balsamista", który w maju powróci po ponad rocznej przerwie wraz z szóstym tomem. Obie te pozycje w niemal takiej samej cenie - zakup "Balsamisty" będzie wiązał się z wydatkiem 25zł, natomiast przedostatni odcinek "Suppli" kosztować będzie złotówkę więcej. (ŁM)

W minioną niedzielę w warszawskiej Kawangardzie, odbyło się kameralne spotkanie związane z przyjściem na świat antologii "Komiksowe Becikowe". Pod pretekstem Komiksowego Pępkowego, w mroźny wieczór zebrała się skromna grupa twórców, czytelników oraz przyszłego ojca - Piotrka Nowackiego, i przy różnych trunkach prowadzono rozmowy na tematy wszelakie. Spokojny charakter spotkania zmąciło nieco pojawienie się w sprzedaży indyjskich komiksów z przygodami takich herosów jak Chacha Chaudhary czy Agnipytr Abhay (wrażenia z lektury za czas jakiś). Było sympatycznie, acz niska frekwencja nieco dziwiła. Pozostając przy antologii - dzień później do willi Olgi Wróbel, Daniela Chmielewskiego i psa Bolka, wkroczyła ekipa z TVP Kultura, gdzie nagrany został krótki materiał dotyczący tej wyjątkowej inicjatywy, w którym m.in. Tomasz Pastuszka wyjaśnia origin "Komiksowego Becikowego", a Daniel i Olga opowiadają o swoich szorciakach. Relacje ze spotkania do przeczytania na stronie Kartonu i blogu Olgi, natomiast materiał wideo (zripowany przez Tomka Niewiadomskiego) do zobaczenia w tym miejscu. Jeśli jeszcze ktoś nie nabył antologii to zachęcamy do nadrobienia zaległości! Warto! (ŁM)

A ze swojej strony składamy najszczersze gratulacje Joasi i Karolowi Kalinowskim, którzy od piątku, od godziny 7:05, są szczęśliwymi rodzicami malutkiej Dorotki! Sto lat dla całej familii Kalinowskich!
(a może niedługo przyjdzie pora pomyśleć o jakimś małym Yoelu?)

6 komentarzy:

Iza pisze...

Bardzo fajny plan imprezy, ale dlaczego nie ma w nim żadnego fajnego spotkania o Batmanie, które prowadziłby Michał Chudoliński?

asu pisze...

Z tego co wiem, to ja jestem źródłem ploty o Trondheimie.
Moje chciałbym i fajnie by było z luźnej rozmowy zostało w jednej gazecie wydrukowane w formie "Jak zapewnia Tomasz Pastuszka..."
Mam nauczkę by nie myśleć na głos.

pawelk pisze...

Coraz krótsze te ekspresy :(

Łukasz Mazur pisze...

Eee, bez przesady, to pierwszy raz od ponad dwóch miesięcy, kiedy newsów jest mniej niż standardowe sześć.

Dzisiaj było nieco na wariata i w jednoosobowym składzie - za tydzień powrót do normalności ;)

Jarek Obważanek pisze...

@arcz: O Szyłaku zapomniałeś. :)

Kuba Oleksak pisze...

Okrojenie KE to moja sprawka i cała odpowiedzialność spada na moje barki w tym wypadku, Łukoszowi dziękuje za uratowanie sytuacji.