sobota, 16 stycznia 2010

#349 - Komix-Express 22

Mówiąc o dzieciach komiksowych twórców, ma się często na myśli ich albumy, których proces tworzenia można uznać za wychowywanie, a przekazanie w ręce czytelników oznaczać może wejście w dorosłość takiego dzieła. Jednak tradycyjne pojęcie dziecka, pociechy czy brzdąca, od jakiegoś czasu zaprząta, i zaprzątać będzie jeszcze przez długie lata, głowy dwóch znanych komiksiarzy i ich żon - Piotra i Eweliny Nowackich oraz Karola i Joanny Kalinowskich. Z tej okazji, w głowie Tomka Pastuszki zrodził się diabelski plan w który wciągnął spore grono zaprzyjaźnionych komiksiarzy, i którzy razem w wielkiej konspiracji stworzyli "Komiksowe Becikowe"! Album ten jest prezentem dla wspomnianych par i sposobem na pomoc w wydatkach, które za czas jakiś mnożyć się będą w oszałamiającym tempie - całkowity dochód ze sprzedaży komiksu przeznaczony będzie dla młodych pociech i ich potrzeb! Na 48 stronach swoje utwory umieściły takie osobistości jak Michał Śledziński, Przemek Surma, pomysłodawca Asu, Olga Wróbel, Daniel Chmielewski i wielu innych. Koszt tego wydawnictwa to jedyne 15zł - co jak na komiks, który przyprawi o uśmiech nie tylko czytelników, ale i ród Kalinowskich i Nowackich (ciekawe swoją drogą jak to się będzie czytało juniorom za te kilkanaście lat), nie jest raczej wygórowana kwotą. "Komiksowe Becikowe" będzie do dostania w warszawskim Centrum Komiksu, które jako pierwsze zgodziło się na nie pobieranie prowizji ze sprzedaży, na stoisku PSK podczas lutowej Ligatury czy też w tradycyjnym komiksowym miejscu spotkań - Kawangardzie. Poniżej kilka przykładowych stron, a my zachęcamy do zakupu tej wyjątkowej antologii! A przed twórcami chylę czoła - fantastyczna inicjatywa! (ŁM)Newsem miesiąca była wieść, która niespodziewanie gruchnęła na Motywie Drogi. East Pictures, fundusz inwestujący w komercyjne projekty filmowe, zakupił prawa do ekranizacji przygód kruczowłosego syna Jeana Van Hamme'a i Grzegorza Rosińskiego. Tak, "Thorgal" ma trafić na taśmę celuloidową! Inne komiksowe serwisy bardzo szybko podchwyciły sensacyjną wiadomość, a wśród fanów na forach i w komentarza zawrzało, bo zawrzeć musiało. Zaczęto obsadzać główne role, obawiać się, ze wyjdzie coś w stylu "Wiedźmina" i bawić się w szydzące grafiki. Nie ma żadnej pewności czy właśnie z powodu tego zamieszania informacje, które wzbudziły takie poruszenie, po pewnym czasie zniknęły ze strony East Pictures, choć oczywiście Łukasz Babiel (przezorny, zawsze zabezpieczony) przygotował kopię zapasową newsa. Po prawdzie zbyt wiele jeszcze nie wiadomo. Oprócz tego, że filmowy "Thorgal" ma być trylogią, której budżet zamknie się w 60 milionach złotych, a jego reżyserią zajmie się Patryk Vega ("Pitbul", "Twarzą w twarz", "Ciacho"), nie podano żadnych konkretnych informacji i boję się, że nic z tego projektu może nie wyjść. Ale poczekamy, zobaczymy, a nóż widelec ktoś zadzwoni z Ameryki… (KO)

Egmont przedstawił szczegóły dotyczące swoje pierwszego komiksowego pakietu w tym roku, który będzie miał swoją premierę w 25 stycznia. Nieco wcześniej, bo w minioną środę, ukazał się przekładany od jakiegoś czasu "Szninkiel". Opisy poszczególnych pozycji można znaleźć na przykład na Alei Komiksu. W pakiecie znajdzie się potężny integral "Marthy Washington" Franka Millera i Dave'a Gibbonsa, razem liczący 560 stron i kosztujący, bagatela, 220 złotych (jak podają pewne źródła). Przypomnę, że w poprzednim Trans-Atlantyku Łukasz wspominał o nowym, miękookładkowym wydaniu oryginalnym w konkurencyjnej cenie 30 dolców (Dark Horse - kwiecień 2010). Oprócz tego ukaże się kolejny, szósty już tom "Baśni", czyli "Strony Rodzinne", drugi tomik "Baby Blues" oraz "Hellboy: Opowieści niesamowite", czyli antologia komiksów z Piekielnym Chłopcem w roli głównej, rysowanych i pisanych przez różnych twórców, między innymi Craiga Thomsona, Scotta Morse'a, Alexa Maleeva, Johna Cassaday'a czy Erica Powella. Stawkę uzupełniają kolejne tomiki mang: "Kenshin' (dziesiąty) i 'Ranma ½" (dwudziesty siódmy). (KO)

Jarek Obważanek z Wraka podał informację o powstającej z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina antologii komiksowej. Tematem przewodnim tej polsko-niemieckiej koprodukcji jest muzyka polska i będzie zatytułowany "Chopin New Romantic". W prace zaangażowała się Ambasada Polska w Berlinie i wydawnictwo Kultura Gniewu. Lista autorów, którzy przygotują prace na potrzeby antologii robi wrażenie: Markus "Mawil" Witzel, Sascha Hommer, Jan Frederik Bandel, Andreas Michalke znad Renu oraz Jakub Rebelka, Jacek Frąś, Grzegorz Janusz, Patryk Mogilnicki, Monika Powalisz, Krzysztof Ostrowski, Agata "Endo" Nowicka znad Wisły. Ale nie dla psa kiełbasa. Antologia ma być dostępna jedynie w formie materiałów promocyjnych naszej niemieckiej ambasady. Nie trafi do zwykłej sklepowej sprzedaży, choć stawiam dolary przeciwko orzechom, że kilka egzemplarzy pojawi się na Allegro. I przyznam, że chciałbym wejść w posiadanie własnego egzemplarza. (KO)

Do nabycia jest już trzeci tom serii "Loveless" (o podtytule "Zagłada w Blackwater"), którą na nasz rynek wprowadziła Mucha Comics. Jednak w przeciwieństwie do wydania amerykańskiego, tom ten nie jest ostatnim - trójka od Vertigo zawierała ostatnie 9 zeszytów serii, natomiast polskie wydanie obejmuje jedynie ich część, co - jak tłumaczy wydawca - jest wymogiem licencyjnym. "Loveless" jest tym samym kolejnym w ostatnich miesiącach komiksem (po "Marvels" i "Zero Girl"), który wypuściło to, będące stosunkowo od niedawna na rynku, wydawnictwo - mam tym samym nadzieję, że ta seria zostanie podtrzymana i niedługo ujrzymy kolejne serie od tego edytora. A jest na co czekać - w wywiadzie Dominika Szcześniaka ("Ziniol") z Marcinem Rusteckim (niejaki "współpracownik pomocniczy" Muchy), ten drugi zapowiedział kilka tytułów z Marvela na następne kilkanaście miesięcy - są to między innymi "Secret War" (Bendis/Del'Otto), "Invincible Iron Man" (Fraction/Larocca), "House of M" (Bendis/Coipel) jak również pozostałe komiksy Domu Pomysłów, zapowiadane niemal od początku istnienia wydawnictwa. A jakby tego było mało, w ostatnich godzinach w dziale "zapowiedzi" na stronie Muchy pojawił się komiks "Dear Billy" Ennisa i Snejbjerga. (ŁM)

Kolejne wieści dochodzą z obozu Ligatury. W ramach wielkopolskiego konwentu odbędzie się seria wystaw Poznańskie Profile Komiksowe. Będą one niejako kontynuacją projektu komiksowej mapy miejskiej, zrealizowanej przez Centralę. Ich zadaniem jest zebranie profili poznańskich artystów, inicjatyw, galerii wydawnictw, czasopism i wydarzeń poświęconych komiksowi w Poznaniu. Pierwsza odsłona Profili odbędzie się już w poniedziałek i, jak wszystkie inne, będzie miała miejsce w Cafe Wyborcza. Oto lista artystów, których prace będą prezentowane: Agnieszka Pyrgiel, Mikołaj Tkacz, Paweł Zdanowski, Paweł Piechnik, Kasper Grubb i Krzysztof Baran, Gosia Czernioch, Filip Bąk, Jakub Maślanka, Joanna Wolska, Ada Bucholc. Oprócz tego, na liście ligaturowych premier pojawiły się kolejne tytuły. W Poznaniu będzie można nabyć najnowszy numer "Stripburgera", w całości poświęcony czeskiej scenie komiksowej oraz międzynarodową antologię "Greetings from Cartoonia", w której Polskę reprezentował Mateusz Skutnik. Obie publikację zostaną wydane przez Forum Lubjana. (KO)

W ostatnich dniach w polskiej części www zadebiutowały dwie nowe komiksowe strony - pierwsza z nich - nosząca nazwę przywołującą w pamięci przykre chwile z wcześniejszych lat edukacji - Wywiadówka, głównie zajmować się będzie przepytywaniem rodzimych scenarzystów o ich pisarski warsztat i doświadczenia. Jak napisał we wstępie Tomek Kontny, założyciel strony: "Wywiadówka, to coś pomiędzy projektem edukacyjnym dla początkujących scenarzystów komiksowych, a cyklem wywiadów z najlepszymi polskimi tekściarzami. Skoro ciężko o książki o stricte komiksowym pisaniu, to najlepiej sięgnąć do doświadczeń ekstraklasy z albumami w dorobku. Lub dowiedzieć się czegoś o ludziach, którzy pomiędzy kawą a papierosem wymyślają rewelacyjne fabuły.". Brzmi zacnie i tak samo też wygląda - przynajmniej jeśli chodzi o pierwszy wywiad, w którym na pytania odpowiada Grzegorz Janusz, autor m.in. "Esencji" i "Romantyzmu". Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza jego część - druga, nieco luźniejsza i zawierająca pytania od czytelników, pojawi się w swoim czasie. Dla zainteresowanych - Bartosz Sztybor też będzie. (ŁM)

Drugą stroną, o której narodzinach chcielibyśmy wspomnieć są KomiksyNaEkranie.com, która będzie serwisem, jak już sama nazwa wskazuje, poświęconym ekranizacją opowieści obrazkowych, choć nie tylko. Jak pisze redaktor naczelny, Marcin Rządkowski "naszym głównym priorytetem będą amerykańskie filmy i seriale na podstawie komiksów i postaci z nich pochodzących. Oczywiście znajdziecie tutaj także informacje na temat produkcji niebazujących na komiksach, ale w dużej mierze z nimi powiązanych". Strona prezentuje się bardzo sympatycznie, a przez te kilka dnia bytności w sieci, jej autorzy zamieścili już naprawdę sporo materiału, korzystając głównie z anglojęzycznych źródeł. Obu witrynom życzymy powiedzenia na naszym komiksowym poletku, a ich autorom dużo wytrwałości i radości, z tego, czym się zajmują. (KO)

3 komentarze:

kolec pisze...

Nerwowo spoglądnąłem na kalendarz, kiedy przeczytałem, że już wybraliście newsa miesiąca.

Straszyciele.

Łukasz Mazur pisze...

Nie bój, nie bój! Ten nasz news miesiąca, to coś na zasadzie albumu roku ogłaszanego w marcu.

Za tydzień też planujemy podobne w tytule info, przy którym Thorgal to będzie małe miki ;)

wonder pisze...

To dziecko z okładki 'Becikowego' mnie przeraża. Kojarzy mi się z pilotem z IIWŚ, którego naszprycowali fetą.