sobota, 9 stycznia 2010

#344 - Komix-Express 21

W minionym tygodniu wydawnictwo Egmont ujawniło czym jest zapowiadany od dłuższego czasu "duży projekt w obszarze mainstreamu, komiksu fajnego, lekkiego, do poczytania" - miesięcznik "Fantasy Komiks" zadebiutuje w marcu i zgodnie z tytułem, prezentowane w nim będą komiksy poruszające się w klimatach fantasy. Na łamach tego 160 stronicowego magazynu pojawią się ponoć najpopularniejsze serie znanych autorów, wydane wcześniej przez francuskie wydawnictwo Soleil. Z tego co napisał u siebie Jarek Obważanek, w pierwszym numerze będą to "Rozbitkowie z Ythaq", "Legenda" i "Lasy Opalu", a później dołączy do nich niejaki "Samuraj". Oprócz wyżej wymienionych pełnych albumów, w magazynie znajdzie się również miejsce na publicystykę i krótsze formy humorystyczne w postaci pasków z serii "Brzdące z Troy", "Gobliny" oraz "Heroic Pizza". Co ciekawe, te dwa ostatnie tytuły swego czasu umieściło Manzoku w swoich planach wydawniczych (zresztą znajdują się one tam po dziś dzień, podobnie jak mnóstwo innych tytułów). Całość za jedyne 19,99zł ma być do dostania nie tylko w Empikach i empikopodobnych miejscach, ale również w kioskach. Liczyłem co prawda, że ten tajemniczy projekt będzie dotyczył raczej mainstreamu z USA, ale może przyjdzie jeszcze na to czas? "Fantasy komiks" niespecjalnie zahacza o moje komiksowe zainteresowania, ale trzy albumy i garść stripów za tak niewygórowaną cenę wygląda bardzo zachęcająco. A przynajmniej na tyle, żeby dać mu szansę. (ŁM)

Dosyć niespodziewanie w amerykańskich sklepach pojawił się kolejny komiks, do którego warstwę graficzną stworzył Marek Oleksicki, którego współpraca z Warrenem Ellisem przy "Frankenstein's Womb" w ubiegłym roku była sporym wydarzeniem na naszym komiksowym poletku. Piąty numer komiksu "28 Days Later" z wydawnictwa BOOM! Studios miał swoją premierę w minioną środę (6 stycznia) i stanowił on zakończenie pierwszego rozdziału tej serii, będącej kontynuacją wydarzeń znanych z filmu o tym samym tytule. Niestety jest to również koniec krótkiej przygody Oleksickiego z komiksem, do którego scenariusz pisze Michael Ian Nelson. Przykładowe strony do wglądu w tym miejscu, a pierwsze recenzje zeszyciku w tym (pod koniec) i tym miejscu - nie będzie żadną niespodzianką jak zdradzę, że recenzenci docenili prace Marka. Zbiorcze wydanie serii, zawierające "polski" zeszyt pojawi się w sklepach w marcu tego roku ("28 Days Later: Bend in the Road" HC vol2 / 19.99$). (ŁM)

Oleksicki nie jest jedynym artystą z naszego kraju, którego prace będzie można zobaczyć w komiksach BOOM! Studios. W marcu tego roku pojawi się komiksowy prequel do książki "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?" P. K. Dicka, o nazwie "Do Androids Dream of Electric Sheep? Dust to Dust". One-shot zostanie napisany przez Chrisa Robersona ("Cinderella: From Fabletown with Love"), a zilustrowany przez... Roberta Adlera, znanego z "48 stron" czy wydanego w ubiegłym roku "boli.blog"! Autor, którego nowych komiksów ("Butch" - kiedykolwiek?) na próżno szukać w zapowiedziach od rodzimych wydawców i którego twórczość podziwiać można na jednym z dwóch blogów, został wyhaczony przez Bryce Carlsona - jednego z redaktorów BOOM! Studios - właśnie na jednym z nich. Mocno trzymam kciuki, żeby nie była to jedyna rzecz od Adlera w tym roku. (ŁM)

Z obszarów typowo mainstreamowych zapraszam w bardziej eksperymentalne rejony komiksowego uniwersum. W ostatnich dniach Piotr Szreniawski ogłosił na swoim forumowym blogu, że prace nad "Antologią Pasków Poemiksowych" dobiegły końca, czego efekt można podziwiać pod tym adresem. W albumiku, wydanym w duchu DIY, znalazły się prace dwudziestu artystów z dwunastu krajów - obok reprezentantów Brazylii, Finlandii czy Malezji, znalazło się miejsce dla kilku rodzimych poemiksiarzy - Aurelii Milach, Weroniki Barott, Aleksandra Litowczaka, Mateusza "telomateo" Sucheckiego czy artystów ukrywających się pod pseudonimami othomas i ainur. Nie zabrakło oczywiście prac ojca antologii - Piotra "Pszrena" Szreniawskiego. Poemiks to dosyć obce mi rejony, ale w wolnej chwili mam zamiar przynajmniej spróbować zmierzyć się z tą tajemniczą materią, do czego Was również zapraszam. Szczególnie, że nic to nie kosztuje, a przy odrobinie życzliwości dla tego typu eksperymentów może okazać się całkiem ciekawym doświadczeniem. (ŁM)

Kolejne wieści z obozu poznańskiej Ligatury, komiksowego konwentu, który odbędzie się w dniach 4-7 luty. Bardzo ciekawie zapowiada się East Cover PITCHINGS, w ramach którego komiksowi artyści z Europy Środkowowschodniej dostaną szansę zaprezentowania swoich możliwości i pomysłów przed specjalną, międzynarodową komisją, w skład której wejdą między innymi J.A. Lent (założyciel i edytor "International Journal of Comic Art"), Thierry Groensteen (były kurator Muzeum Komiksu a Angouleme, ceniony teoretyk komiksowy), Joahym Dvorak (szef praskiego KOMIKSFESTU!), a także znany skądinąd Szymon Holcman. Wybiorą oni 18 najlepszych pomysłów, które po zebraniu w specjalnym katalogu zostaną pokazane największym europejskim wydawnictwom i organizatorom komiksowych festiwali. Prace można przesyłać tylko do 12 stycznia 2010 roku. (KO)

Robert Zaręba zapowiedział na marzec 2010 roku wydanie zbioru utworów Artura Chochowskiego, który ma być podsumowaniem jego dotychczasowych osiągnięć w materii komiksowej. Jak sądzę będzie to więc antologia, w której znajdą się prace radomskiego twórcy rozsiane po różnych publikacjach. Chochowski, którego Zaręba uważa za "jednego z najbardziej utalentowanych komiksiarzy młodego pokolenia", jest stałym współpracownikiem "Magazynu Fantastycznego", a oprócz tego zajmuje się animacją i ilustracją prasową. W jego obrazkowej bibliografii znajdują się występy na łamach "Antologii Komiksu Polskiego", "Antologii S-F", "Toda Robota", "Likwidator: Alternative" oraz "Likwidator: Sprzątanie Polski". Bliższe szczegóły odnośnie ilości stron i ceny nie są jeszcze znane. (KO)

W stolicy Wielkopolski, nakładem Biblioteki Centrala ukaże się również "Bibliografia komiksów wydanych w Polsce do końca roku 1999", pod redakcją Marka Misiory. Efektem tytanicznej pracy autora, w jednym wydawnictwie udało się skatalogować dane bibliograficzne o 2770 albumach komiksowych, 2250 komiksach prasowych, 41 książkach traktujących o komiksach i 233 prasowych artykułach. A wszystko to na 278 stronach. Książka będzie miała swoją premierę w Poznaniu, ale zamówienia można składać już dziś - cena 19 złotych. Będzie to uzupełnione wydanie poprzedniej edycji pracy Misiory, wydanej jego własnym nakładem. "Bibliografia" będzie świetną pozycją dla każdego komiksowego kolekcjonera. (KO)

6 komentarzy:

pszren pisze...

ale super, ale super! ja tu sobie spokojniutko czytam o komiksach, patrzę, a tu znajome coś z poemiksowego świata... a tu o antologii napisali, w kolorowych zeszytach!

wielkie słowa podziękowania!

Anonimowy pisze...

nie tam to jak wymienić 4 na 5 jurorów, bo się nic nie wie o piątym!

Kuba Oleksak pisze...

LOL, na stronie źródłowej wszystko jest wyłuszczone :)

kolec pisze...

Podoba mi się, że z okładki Komiksu F. nie usunęli połowy loga Soleil

Łukasz Mazur pisze...

@pszren - do usług! :)

@anonim - nie ma to jak się czepiać, żeby się czepiać. trochę odwagi cywilnej by się przydało.

@kolec - no :)

Anonimowy pisze...

spoko. jak sami zbierzecie się na odwagę cywilną, by przyznawać się do swoich błędów, to pomyślę;p