niedziela, 27 grudnia 2009

#335 - Trans-Atlantyk 69

Tuż przed świętami redaktorzy DC i Marvela ogłosili komplet komiksowych zapowiedzi na marzec 2010 roku. Prezentację wypada zacząć od oficyny Dana DiDio i wybuchowego finału "Blackest Night", kolejno na łamach "Green Lantern Corps" (Peter Tomasi i Patrick Gleaseon, 17 marca), "Green Lantern" (Geoff Johns i Doug Mahnke, 24 marca) i ósmego zeszytu głównej mini-serii związanej z "Najczarniejszą Nocą" (Geoff Johns i Ivan Reiss, 31 marca). A jeśli już przy "GL" jesteśmy, to warto wspomnieć, że szósty odcinek "BN" wyciekł do sieci. DC, chcąc oszczędzić sobie roboty przez święta, wysłało do sklepów komiksy z adnotacją "nie otwierać przed środą 30 grudnia!", licząc, że nikt tam nie zaglądnie. Oczywiście stało się inaczej i w internecie zaroiło się od robionych w pośpiechu skanów i spoilerujących komentarzy zdradzających fabułę tego bardzo wybuchowego odcinka. Można było się naciąć i bardzo popsuć zabawę, więc uważajcie! Zgodnie z z zapowiedziami, w roku 2010 jedną z głównych ról będzie odgrywał Superman. W marcu trzyczęściową mini-serię "Last Stand of New Krypton" rozpocznie się cross0ver "Brainiac & The Legion of Super-Heroes", rozgrywający się na łamach wszystkich s-tytułów ("Action Comics", "Superman", "Supergirl", "Adventure Comics"). Oprócz tego, Człowiekowi ze Stali będzie poświęcone wydawnictwo "80-Page Giant". Nie tak dawno wspominaliśmy o wielkich zmianach dotyczących łuczników DCU (news numer dwa), a rozpoczną się one właśnie w marcu. Bardzo interesująco zapowiada się również nowa mini-seria z powracającym Flashem (Barrym Allenem), który w 2009, na łamach "BN" odegrał/odgrywa jedną z wiodących ról. "The Flash: Secret Files and Origins 2010" napisana przez Geoffa Johnsa i narysowana przez oddział najzdolniejszych artystów z DC zapełni kilka luk w życiorysie wracającego do życia herosa. (j.)

Początek roku w Marvelu należeć będzie do kolejnego wielkiego wydarzenia, któremu nadano nazwę "Siege" i którego trzeci numer (z czterech) pojawi się w rękach czytelników właśnie w marcu. Oprócz niego, w ramach crossoveru, pojawi się dziesięć innych zeszytów (w tym pierwszy numer głównej mini-serii w wersji reżyserskiej), z których każdy będzie zapewne "epicki" i "zmieniający cały świat Marvela". Dla fanów Stephena Kinga i komiksowych wersji jego dzieł, Dom Pomysłów przygotował ostatnie numery "Dark Tower: The Battle of Jericho Hill" oraz "The Stand: Soul Survivors", jak również pierwszą część (z czterech) serii "N.", za którą odpowiedzialny jest duet Marc Guggenheim oraz Alex Maleev, i która w zeszłym roku pojawiła się jako tak zwany "motion comic". Jednak tak naprawdę marzec będzie należał do dwóch postaci - pierwszą z nich będzie Iron Man, który ze względu na wchodzący do kin w maju sequel jego przygód, pojawi się w aż 13 komiksach. Głównie są to wydania zbiorcze najbardziej znanych jego historii ("Armor Wars", "Demon in a bottle"), ale dzięki trzynumerowej mini-serii "Iron Man 1.5", czytelnicy będą mieli szansę dowiedzieć się, co działo się w świecie filmowego Żeleźniaka podczas miesiąca dzielącego akcję obu filmów. To tyle o Tonym Starku. Natomiast drugim herosem, który świecić będzie w trzecim miesiącu przyszłego roku będzie... (a.)

...sam Deadpool, którego Marvel od dłuższego czasu traktuje jak dojną krowę i co chwila wypuszcza nowe serie, mini-serie, łan-szoty, czy wrzuca go do innych tytułów. Tym razem jednak Dom Pomysłów przerósł samego siebie i w ręce czytelników odda aż dziewięć zeszytów - trzy będą należeć do regularnych serii przygód wyszczekanego herosa ("Deadpool: Merc With a Mouth", "Deadpool" i "Deadpool Team-Up"), jeden będzie one-shotem pozwalającym ponoć zrozumieć Wade'a Wilsona ("Deadpool Corps: Rank and Foul"), a pozostałych pięć zeszytów wejdzie w skład pięcionumerowej mini-serii (wszystkie numery w marcu!) wprowadzającej do wielkiego wydarzenia jakim mają być "Korpusy Deadpoola". "Prelude to Deadpool Corps" napisze niejaki Victor Gishler, a każdy numer będzie miał innego rysownika - jedynka należy do twórcy postaci Roba Liefelda, a dalej będą to Whilce Portacio, Philip Bond, Paco Medina i Kyle Baker. Jakoś nie sądzę, żeby w tym wypadku jakość szła w parze z ilością. Chociaż nie pogniewam się jeśli się mylę. (a.)

W 860 numerze "Detective Comics", który ukazał się 23 grudnia, ciepło przyjęty przez krytyków i czytelników run Grega Rucki i J.H. Williamsa III dobiegł swojego końca. Wiele wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec przygód Batwoman, pisanej przez spółkę Rucka-Williams III. Scenarzysta napisze jeszcze kolejne cztery numery "Detective'a" ilustrowane przez Jocka, a w nieokreślonym jeszcze późniejszym terminie wystartuje seria "Batwoman", oczywiście z Williamsem na pokładzie. Seria ma już błogosławieństwo DiDio, który obiecuje, że Kathy Kane będzie jedną z najciekawszych postaci DCU. Jeśli tytuł będzie cieszył się dobrą sprzedażą, ukaże się więcej niż dwanaście zaplanowanych zeszytów (w tym pięć pierwszych ma być poświęconych na origin Kobiety-Nietoperza). (j.)

Karen Beger na łamach vertigowego bloga "Graphic Content" opowiada o dwóch, nadchodzących w 2010 roku tytułach, które wzbudzają jej szczególną ekscytację. Pierwszy z nich to "American Wampire", o którym szerzej pisaliśmy wcześniej (news numer dwa), drugim - "Greendale". Powieśc graficzna będzie komiksową adaptacją płyty Neila Younga pod tym samym tytułem, wydanej w 2003 roku. Napisana przez Joshuę Dysarta ("Unknown Soldier", "Swamp Thing"), zilustrowana przez Cliffa Chianga ("Human Target", "Green Arrow/Black Canary"), z kolorami Dave Sewarta ("Hellboy", "DC New Frontier") będzie lyriczną opowieścią o ekologicznym przesłaniu. Jej główna bohaterka, nastoletnia Sun Green, korzystając ze swojego niezwykłego daru kontatku z przyrodą, będzie broniła swojego rodzinnego miasta przed tajemniczym Człowiekiem w Czerwonym Garniturze. Brzmi to bardzo super-bohatersko... (j.)

Marcowymi zapowiedziami rzuciło również wydawnictwo Image Comics! Co najciekawsze to to, że mini-seria z obecnie najważniejszymi wydarzeniami tego wydawnictwa, czyli "Image United" nieco zwalnia, co daje szansę na zaprezentowanie losów bohaterów nie biorących udziału na pierwszej linii frontu. Herosi ci dostaną swoje pięć minut w serii "Image United: Interlude" i z tego co widać na okładce pierwszego numeru, będą to między innymi Invincible, Pitt oraz prawdopodobnie Madman i Jack Stuff. Podobnie jak w przypadku głównej serii, tak samo tutaj, każdy twórca odpowiada za swojego bohatera, więc nad jedną stroną będzie pracować zwykle kilku artystów. Uwagę zwraca również wydanie zbiorcze pierwszych pięciu numerów serii "Haunt" tworzonej przez takie gwiazdy jak McFarlane, Ottley, Capullo i Kirkman. Szczególnie sympatyczna wydaje się cena - 10$ bez jednego centa, za 120 stron w kolorze nie zdarza się często. Nie należy również zapominać o udziale Szymona Kudrańskiego przy 201 numerze "Spawna", o czym pisaliśmy we wczorajszych newsach (#2)! (a.)

Znany ze znakomitej "Epoki Brązu", która niestety w Polsce niezbyt dobrze się przyjęła, Eric Shanower (wraz ze znakomitym Skottiem Youngiem) z sukcesami przygotowuje dla Marvela komiksowe adaptacje książek L. Franka Bauma ze świata Oz. Hardcoverowoa edycja "The Wonderful Wizard of Oz" ukazała się w sierpniu mijającego roku, a jej kontynuacja "The Marvelous Land of Oz" wystartowała w listopadzie. Nie jest to jednak pierwsze podjeście Shanowera do tego klasycznego tytułu przeznaczonego dla dzieci. W latach 1986-1992 przygotował podobne komiksy dla wydawnictw First Comics i Dark Horse. Teraz, zostaną one wznowione w nowej edycji IDW Comics, w pomniejszonym formacie. Poprzednio ukazał się omnibus wszystkich pięciu albumów pod tytułem "Adventures in Oz". Fajnie będzie móc porównać dwie adaptacje tego samego pierwowzoru przygotowane przez jednego autora na przestrzeni ponad dwudziestu lat... (j.)

Komiksowe adaptacje gier ze stajni Blizzarda czekają gruntowne zmiany. Wildstorm Comics, imprint w ramach DC, ogłosił zamknięcie obecnie ukazujących się serii. I tak siódmy numer "Starcrafta", który ukaże się 10 stycznia 2010 roku, będzie tym ostatnim, podobnie jak "World of Warcraft Special", który ukazał 16 grudnia i zakończył żywot "Warcrafta". Nie wiadomo jeszcze kiedy nowe tytuły wystartują, pewne jest, że zmieni się ich format. Klasyczne zeszytówki zostaną zastąpione przez pełnometrażowe powieści graficzne, "dające o wiele większe pole do popisu dla twórców", jak mówi Hank Kanalz z WS. Do tej pory obrazkowe wersje znakomitych gier Blizzarda sprzedawały się poniżej oczekiwań wydawców. Zobaczymy, czy zmiana formatu wydawniczego coś zmieni. (j.)

W przyszłym roku do sprzedaży trafi reedycja jednego z najbardziej znanych crossoverów superbohaterskiej fikcji i rzeczywistości. Ekskluzywne wydanie komiksu "Superman vs. Muhammad Ali" wyjdzie w dwóch wersjach - jednej posiadającą nową okładkę oraz sekcję szkiców, a druga pojawi się w nakładzie limitowanym ze starą okładką i w pierwotnym rozmiarze (plus minus A4). Historia w której Clark Kent i Muhammad Ali łączą siły, aby pokonać inwazję obcych, została napisana przez Dennisa O'Neila i zaadaptowana do komiksowej wersji przez Neila Adamsa, który zajął się również rysunkiem, a duet Dick Giordano / Terry Austin zajął się tuszem. Pierwotnie komiks ten był co chwila przekładany i gdy w końcu trafił na sklepowe półki, to Ali nie był już bokserskim mistrzem świata (na kilka miesięcy zdetronizował go Leon Spinks). Fakt ten został wyśmiany w jednym z numerów "Amazing Spider-Man" (#176; listopad 1978) w którym pewna osoba oferuje Pajęczakowi (który ponoć miał zaliczyć mały występ we tym crossoverze) walkę właśnie z Leonem, którą ten odrzuca mówiąc, że zanim komiks trafi do rąk czytelników, ktoś inny może być już mistrzem. (a.)

"Geek Honey of the Week"
(poświąteczny relaks)

Brak komentarzy: