niedziela, 28 czerwca 2009

#193 - Trans-Atlantyk 44

Do końca „Ultimatum” pozostał jeszcze jeden numer, zatem czytelników czeka jeszcze ostateczna, zapewne „epicka”, bitwa pomiędzy Magneto, a tymi herosami, którzy przeżyli pomysły Jepha Loeba. Potem dostaniemy jeszcze pożegnanie ze starym tytułami linii „Ultimate” na łamach tytułów oznaczonych winietką „Requiem” i wstęp do „Ultimate Comics” na kartach „Ultimate Comics Sampler”, napisanego przez Arune Singh. A zanim jeszcze opadnie kurz po finałowym starciu, Marvel ogłosił już, kto będzie budował na nowo uniwersum Ultimate. Wśród scenarzystów wymieniani są ci, którzy już zrobili wiele dobrego dla U-imprintu Domu Pomysłów. Brian M. Bendis nadal będzie ciskał skrypty do „Ultimate Spider-Mana” przemianowanego na „Ultimate Comics Spider-Mana”, bez względu na to, czy Peter Parker przeżyje, czy też jego miejsce zajmie ktoś inny. Warren Ellis, któremu nie udało się jeszcze napisać słabego komiksu super-bohaterskiego (przynajmniej według mnie) dostanie mini-serię „Ultimate Comics Armor Wars” (rysunkami zajmie się Steve Kurth), w której główne skrzypce będzie grał Tony Stark. Wreszcie Mark Millar dostanie swoją szansę zatarcia złego wrażenia, jakie pozostało po jego runie w „Fantastuc Four” i powróci do tytułu, który wywindował go do pierwszej ligi komiksowych scenarzystów, czyli do „Ultimates”. O jego „Ultimate Avengers” szerzej pisaliśmy tutaj (pod numerem drugim). To są krzepiące i raczej dobre wieści dla fanów pisanego na poziomie komiksu super-hero. Niestety, do tej trójki trzeba również dołączyć samego Loeba, który dla restartowanego imprintu będzie pisał ciąg dalszy trzeciej serii „Ultimatesów”. I to jest ta zła wiadomość. (j)

#1 Na początku tygodnia pojawiły się plotki o opuszczeniu przez J.M. Straczynskiego funkcji skryby serii "Thor", które sam zainteresowany potwierdził kilkadziesiąt godzin później. Ostatnia przygoda JMS z bogiem piorunów zostanie zaprezentowana we wrześniowym "Thor: Defining Moments Giant Size" #1, którą zilustruje Marco Djurdievic. Na razie nie wiadomo kto zastąpi byłego scenarzystę "Amazing Spider-Mana", ale decyzja co do następcy została już ponoć podjęta i wielce prawdopodobne, że zostanie zaprezentowany podczas zbliżającego się wielkimi krokami San Diego Comic Con (23-26 lipca). Zresztą poszukiwania kolejnego skryby miały być ponoć przyczyną sporych opóźnień, które ostatnio były dużym problemem dla tej cenionej serii. (a.)

#2 W ostatnich numerach „New Avengers” poznaliśmy bohatera, który przejął schedę marvelowego Sorcerer Supreme po Doktorze Strange`u. Nowym ziemskim mistrzem sztuk magicznych został niejaki Brother Voodoo, postać raczej zapomniana i nieco przykurzona, z która Bendis wiąże spore plany. Ustępujący z urzędu czarodziej i jego następca dostaną wkrótce swoje mini-serie. Voodoo, oprócz tego, że będzie odgrywał sporą rolę w drużynie Mścicieli, pojawi się również na kartach „Doctor Voodoo: Avenger of the Supernatural” do scenariusza Ricka Remendera („Punisher War Journal”, „The End League”). Natomiast Strange wystąpi na łamach zamkniętej w czterech częścią historii „Strange” pisanej przez weterana Marka Waida („Superman: Birthright”, „52”, no i „Kingdom Come”). Osobiście jestem ciekaw, czy ta zamiana miejsce będzie permanentna. Tymczasem co bardziej przenikliwy czytelnicy w całym tym zamieszaniu wokół magiczno-demonicznego zakątka 616-stki dopatrują się pierwszych oznak „Unholy War”, nowego, wielkiego eventu, o którym wspomina się półgębkiem w kuluarach i pokątnie plotkuje na forach. (j.)

#3 Uniwersum Piekielnego Chłopca konsekwentnie jest rozbudowywane przez swojego twórcę. Pięcioczęściową mini-serię dostanie niejaki sir Edward Grey postać, która okazjonalnie przewijała się na łamach „Hellboya” i „B.B.P.O.”. Pierwszy zeszyt „Witchfinder: In the Service of Angels” ukaże się już w lipcu, jego skryptem zajmie się Mike Mignola, a rysunkami Ben Stenbeck. Z tego, co Mike mówi, w rysach głównego bohatera, będącego okultystą-detektywem w służbie Królowej, można dopatrzyć się inspiracji Johnem Constantine`m, co wcale nie musi być zarzutem. No i sam komiks, jak każda z pozycji osadzonych w hellboy-verse zapowiada się co najmniej dobrze – wiktoriańska Anglia, masoni i tajemnicze morderstwa – pysznie! (j.)

#4 Ed Brubaker chyba nie planuje żadnych wakacji w tym roku, bo do tytułów, nad którymi obecnie pracuje („Captain America”, „Captain America: Reborn”, końcówka „Daredevila”, „Incognito”, „Project: Marvels”) dojdzie kolejny. Arcz wspominał już w poprzednim Trans-Atlantyku o startującym we wrześniu „The Sinners”, kolejnym rozdziale znakomitej serii „Criminal”, rysowanej przez Seana Phillipsa. Na kartach nowej historii ma powrócić Tracy Lawless, główny bohater drugiej historii pierwszego woluminu („Lawless”) i co by nie pisać – znowu zapowiada się pysznie, akurat na osłodzenie wrześniowej sesji poprawkowej. (j.)

#5 Na sklepowych półkach (przynajmniej tych po tamtej stronie Oceanu) można już znaleźć „The Art of Harvey Kurtzman: Mad Genius of Comics”. Album określany jest jako biograficzny art-book, traktujący o jednej z najwybitniejszych postaci amerykańskiego komiksu. O życiu i twórczości zmarłego w 1993 roku klasyka undergroundowego komiksu, założycielu magazynu „MAD” i autorze innych utworów, piszą Denis Kitchen i Paul Buhle. W tym twardookładkowym tomie będzie można znaleźć mnóstwo szkiców, niepublikowanych stripów, okładek i wszelakich materiałów związanych z projektami, w które zaangażowany był artysta z Brooklynu. (j.)

#6 Udany występ Deadpoola na kinowym ekranie u boku samego Wolverine`a nie tylko zaowocował zapowiedzią filmowego spin-offa z udziałem Wade`a Wilsona, ale również wpłynął na jego komiksową karierę. „Merc with Mouth”, podobnie jak niegdyś Rosomak, jest obecnie wciskany wszędzie, gdzie tylko się da. Oprócz swojej regularnej serii „Deadpool”, pisanej przez Daniela Way`a, i niedawno zakończonego starcia z Thunderboltsami w historii „Magnum Opus”, Wade odgrywa jedną z wiodących ról podczas „Messiah War”, występuje w mini-serii „Deadpool: Suicide Kings” tworzonej przez Mike`a Bensona i Carlo Barberiego, a już w lipcu pojawi się na kartach kolejnej. Do „Deadpool: Merc With A Mouth” scenariusz napisze Victor Gischler, a rysunkami zajmą się Bong Dazo, Arthur Suydam, Jose Pimentel. (j.)

#7 „Treehouse of Horror” był trzecim odcinkiem drugiej serii „Simpsonów”, wyemitowanym w zamierzchłym już roku 1990, który zapoczątkował tradycję halloweenowych specjali liczących sobie dzisiaj już 19 sztuk. Ale co kultowy serial ma wspólnego z komiksami? Otóż we wrześniu na sklepowych półkach pojawi się antologia „The Simpsons: Treehouse of Horror” zbierająca krótkie komiksowe wariacje na temat święta duchów i pracy Matta Groeninga. W projekt będą zaangażowane takie tuzy, jak Jordan Crane (Timofie, czekam i doczekać się nie mogę!), Kevin Huizenga („Ganges”, „Or Else”), Jeffrey Brown („Incredible Change-Bots”, „Clumsy”) czy C.F. (podobno znakomite „Powr Mastrs”). Redaktorem całego przedsięwzięcia jest Sammy Harkham, ten od obsypanej nagrodami antologii „Kramers Ergot”. (j.)

#8 Nie jest to news zza wielkiej wody, a bardziej taki informacyjno-organizacyjny, ale nic to - Bałtycki Festiwal Komiksu dobiegł końca i jak dla mnie impreza ta była niezwykle udana i warta telepania się ze Stolicy. Ciekawy plan, ciekawe rozmowy, dużo dobrego jedzenia i Bitwy Komiksowe z udziałem Delisle'a i Lloyda. To wszystko tam było. A szerszej relacji można się spodziewać w najbliższych dniach (zapewne we wtorek), a oprócz niej postaram się wrzucić jeszcze kilka wpisów postBFKowych. Tyle na tę chwilę - idę odsypiać! (a.)

"Geek Honey of the Week"
(tym razem zapraszamy do galerii niejakiej Sashy, która przebrała się z Mary Jane w wersji Zombie znanej z okładki do piątego numeru "Marvel Zombies"!)

Brak komentarzy: