piątek, 22 sierpnia 2008

#46 - Trans-Atlantyk 02

Pod koniec sierpnia na rynku pojawi się „Jamilti and Other Stories”, zbiór krótkich komiksów Rutu Modan, które powstały przed „Exit Wounds”. Zebrane w tomiku historie były już wcześniej publikowane w różnych antologiach, ale ich nakład został wyczerpany. Zdobywczyni tegorocznego Eisnera przyznaje, że jedna z opowieści („King of the Lilies”) była inspirowana zdjęciem jej babci z młodości w… Polsce.

Źródło - Newsarama

====

Todd McFarlane wraca do gry. Artysta, któremu wyciskanie pieniędzy ze swoich pomysłów szło lepiej niż samo rysowanie, wraca do bohatera, który uczynił go sławnym – „Spawna”. Grafiką ma zająć się Whilce Portacio, a scenariuszem – Brian Holguin. Czym zajmie się Todd? „Wszystkim” odpowiada i dodaje – „Chcę pójść z moim komiksem w nowym kierunku w sferze narracji i oprawy wizualnej.”

McFarlane rusza również z nowym tytułem „Haunt” (z Robertem Kirkmanem, etatowym scenarzystą Image) i weźmie udział w Image United. ma to być wielki projekt, w którym sześciu artystów, którzy zakładali Image (właśnie Todd, Erik Larsen, Rob Liefeld, Marc Silvestri Whilce Portacio i Jim Valentino) połączy swe siły i wróci do swoich „klasycznych bohaterów”. Scenariuszem ma zając się znowu Robert Kirkman, a komiks ma być o tyle nietypową kolaboracją, że prawie wszystkie kadry mają być tworzone równocześnie przez całą szóstkę. Wszyscy biorący udział w przedsięwzięciu są bardzo podekscytowani.

Źródło - Newsarama

====

Stan Lee nie wie, co to emerytura i na starość bierze się za mangę. W sierpniowym „Shonen Jumpie” swoją premierę będzie miał „Ultimo”, owoc kooperacji Stana z mangaką Hiroyuki Takei („Shaman King”). Oczywiście wszyscy są bardzo podekscytowania projektem.

Źródło - Comics Worth Reading

====

Eric Powell świętuje niemal dekadę tworzenia i wydawania „Zbira” (seria debiutowała w marcu 1999 roku). Z tej okazji 2008 rok został ogłoszony przez Dark Horse „Rokiem Zbira” („The Year of The Goon”). Autor przyznaje, że w grudniu rozpoczyna nowy, rewelacyjny story-arc w ramach regularnej serii. Razem z arczem jesteśmy wielkimi fanami „Goona”, więc jesteśmy bardzo podekscytowani. A co robił Powell podczas swojego panelu dotyczącego „Zbira” w San Diego? Opowiadał o 30-metrowym zielonym fiucie Godzilli i porno-komiksie z potworami w roli głównej. Taki tam żartowniś.

Źródło - Comic Book Resources

====

Obowiązkowy news filmowy – Simon Pegg i Nick Frost to duet znany z takich filmów jak „Wysyp Żywych Trupów” czy „Hot Fuzz”. Panowie skończyli właśnie prace nad scenariuszem do ich nowego filmu. „Paul” opowiada o dwójce fanów komiksów, którzy postanawiają udać się do USA, aby na własne oczy zobaczyć międzynarodową stolicę trykociarzy. Jedno jest pewne - będzie śmiesznie.

Źródło - Filmweb

====

Mark Millar („Ultimates”, „Wanted”, „The Authority”) wraca do świata Ultimate, co wydaję się dobrą wróżbą w kontekście mojej poprzedniej notki. Marvel nie zdradził jeszcze, kiedy to nastąpi, choć pewnie dopiero po nadchodzącym „Ultimatum”. Nie wiadomo również jaki tytuł przejmie szkocki scenarzysta i czy będzie sprzątał bałagan po Loebie. Ekscytujące!

Źródło - IGN

====

Dwa linki od Toma Spurgeona i dwa rankingi. Pierwszy to lista dziesięciu największych retconów w historii obrazkowego przemysłu według zawodowego geeka Kirka Warrena. Retcon w komiksiarskim slangu to fundamentalna zmiana w biografii herosa, w historii uniwersum czy serii komiksowej. Polecam również inne „wtorki” Warrena - fajna, nerdowa, zabawa.

Źródło - The Weekly Crisis

Drugi to wyliczanka setki wybitnych „graphic novels”, które trzeba przeczytać. Alan David Doan twierdzie, że Eddie Campbell myli się, twierdząc, że jest tylko kilka takich „powieści graficznych”. Jeśli dobrze policzyłem, 10% komiksów z tej listy już się w Polsce ukazało, bądź sukcesywnie ukazuje, a jedenasty jest w drodze (patrz miejsce pierwsze).

Źródło - Alan David Doane LJ

====

„Asterios Polyp” to tytuł nowego komiksu Davida Mazzucchelliego („Daredevil”, ‘Batman: Year One”), który od pewnego czasu próbuje sił w komiksie niezależnym. Jego nowa praca ma być „wielką amerykańską powieścią graficzną”, opowieścią o architekcie w średnim wieku, który po pożarze swojego mieszkania musi przeprowadzić się z Nowego Jorku do małego miasteczka. Dla mnie mus. Komiks ma mieć 344 strony i ukaże 3 lutego 2009 roku.

Źródło - Random House

Brak komentarzy: